Skocz do zawartości

Jak to jest z tą gęstwą? I ze starterami...


nehoshi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Przeczytałem już chyba wszystkie posty na forum i artykuły w wiki dotyczące zbierania gęstwy i robienia starterów ale jak to zwykle bywa mam parę pytań do doświadczonych piwowarów.

 

Zebrałem wczoraj po burzliwej gęstwę do dużego słoja, przelałem 1l przegotowanej i wystudzonej wody i zamieszałem. Po 10 minutach na dnie zrobiło się 0.5cm mazi (martwych drożdży z tego co wyczytałem), więc gęsty płyn znad tej warstwy rozlałem do 4 słoiczków 0.2l i wstawiłem je do lodówki.

 

Dzisiaj po około 18 godzinach w słoiczkach jest na dole gęstwa, na górze płyn. Gęstwy jest tak z 60-70ml, a płynu reszta.

 

I teraz pytania, które mnie dręczą:

 

1. Czy ilość gęstwy jaką należy zadać (wyliczona wg. kalkulatora) to tylko gęsta maź na dole (czyli w tym wypadku w słoiku mam 60-70ml) czy też cały ten płyn, który wypełnia słoik (zatem jeden słoik daje mi 200ml)?

 

2. Jeśli kalkulator podaje, że potrzeba 100ml gęstwy a ja mam jej 60ml to zadać 60ml i będzie dobrze czy też robić starter?

 

3. Jak w praktyce wygląda robienie starterów? Nie rozumiem do końca kalkulatora "Mr Malty...", ponieważ na forum wyczytałem, że ilością komórek w starterze steruje się za pomocą jego objętości - ok, przemawia to do mnie - ale kalkulator dla piwa 16°Blg, 20l podaje starter 1.28 litra z jednej saszetki, a dla piwa 22°Blg, 20l już 1.08 litra ale z dwóch saszetek... Jak to zatem jest?

 

Pozdrawiam i biorę się za warzenie weizenbocka :)

Nehoshi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooookkkkk.... więc...:

 

1. Rozumiem. A dodajemy do fermentora tylko maź, czy płyn też?

2. Dzięki. Pójdzie do weizenbocka gęstwa z dwóch słoiczków.

3. Suwak. Faktycznie :lol: Dzięki. Ale, jeśli mam te 60ml gęstwy (czyli około 100mld komórek) i starter na mieszadle ma mieć do piwa 22°Blg około 2.5 litra, to wlewam te 60ml do 2.5 litra startera i na mieszadło, czy muszę kombinować ze stopniowym namnażaniem? Są jakieś wartości określone ile komórek na ile litrów startera trzeba mieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz czas, to postaraj się namnażać stopniowo, codziennie zwiększając objętość dwukrotnie. Czyli np. 300ml, 600ml, 1200ml, 2400ml. W ten sposób będziesz miał solidny starter. Wspomniana objętość startowa to twoja gęstwa wraz z brzeczką do pożarcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz czas, to postaraj się namnażać stopniowo, codziennie zwiększając objętość dwukrotnie. Czyli np. 300ml, 600ml, 1200ml, 2400ml.

Najbardziej konserwatywna wartość jaką spotkałem w publikacjach to 1:4, ale bywa i 1:10, czyli spokojnie wystaczyło by 500 ->2000 ml

 

Ale 50 ml spokojnie można wrzucic do 2L, Wyeast tak zaleca robić ze swoimi saszetkami 50 ml.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nastawianu piw powyżej 20 Blg najlepsze efekty uzyskuję używając całą gęstwe. Tydziń przed warzeniem piwa o wysokim Blg, nastawiam lekkie jasne piwo, zgrywam w czasie zlewanie na cichą z nastawianiem mocnego, nieraz do tego samego wiadra, fermentacja przebiega sprawnie. Być może jest za dużo drożdży, ale jest to korzystne, bo fermentacja piwa o wysokim Blg bywa kapryśna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nastawianu piw powyżej 20 Blg najlepsze efekty uzyskuję używając całą gęstwe. Tydziń przed warzeniem piwa o wysokim Blg, nastawiam lekkie jasne piwo, zgrywam w czasie zlewanie na cichą z nastawianiem mocnego, nieraz do tego samego wiadra, fermentacja przebiega sprawnie. Być może jest za dużo drożdży, ale jest to korzystne, bo fermentacja piwa o wysokim Blg bywa kapryśna.

Ja właśnie użyłem całej gęstwy z poprzedniego lżejszego piwka. Efekt:

http://www.piwo.org/forum/postgallery.php?pid=68802&filename=DSC_7254.JPG

:okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jasne lekkie piwo lub gęstwa z niego budzi wątpliwości nie używam jej. Jeżeli wszystko jest ok. to czego mam obawiać się infekcji, wpadki z tego powodu nie zaliczyłem, predzej mozna zaliczyć infekcję przy przetrzymywaniu gęstwy w słoiku, tu wpadkę zaliczyłem. Nie ma też obaw o pianę jakie ma somek, przy wysokim Blg przekraczającym 20, drożdże znajdują się w mało komfortowej dla siebie sytuacji i nie są skore do bardzo szybkiej i intensywnej fermentacji, prędzej należy obawiać sie niedofermentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osad na ściance fermentatora przy jasnym lekkim piwie mam znikomy, jest to mała obwódka, nie przejmuję sie tym. Kluczowe jest, aby w czasie chmielenia wystąpil przełom, łatwo mozna wtedy oddzielać osady gorące i chmieliny, niewiele tego ląduje w fermentatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.