Skocz do zawartości

RIS z nutellą


Przemall

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 20.12.2022 o 13:51, Bolt napisał:

Pewnie że za mało takie piwo na sucharach bez gęstwy to nic dobrego nie będzie. 
 

Generalnie ten temat świetnie pokazuje brak wyobrażenia o przekładzie dodatku na smak końcowy. Zero pojęcia o projektowaniu receptury etc. A raczej można dodać z 4-5blg laktozy, orzechy odtłuszczone, dobre nasiona kakao i trochę wanilii i może byłoby coś Ala nutella. 

Takie głupoty z tymi drożdżami każdy mówi, że się w pale nie mieści.

Do 20l brzeczki 12blg zalecana jest jedna paczka, tu jest 20l 23blg więc nie jest to nawet dwa razy więcej cukru więc spokojnie te dwie paczki wystarczą. Kiedyś robiłem porter bałtycki 30blg i na dwóch paczkach ładnie odfermentował.

 

W dniu 21.12.2022 o 08:18, Bolt napisał:

Szczerze nie rozumiem idei tematu. Każdy mówi Ci dlaczego to bez sensu a Ty i tak z góry podjąłeś decyzje. Teraz dalej brniesz w swoje. Miejmy nadzieje, że inni wyciągną wnioski z tematu i spróbują zrobić sensowne piwo. 

Moje pytanie było "ile" a nie "czy".

I nie obchodzi mnie coś "ala nutella" ma być nutella i koniec.

 

W dniu 9.12.2022 o 16:47, Stachu01 napisał:

Jak wrzucisz nutelle do piwa to nie będzie smakować nutellą. Większość nutelli to cukier i tłuszcz. Tłuszcz nie wpłynie na smak piwa, a jedyne co to będą ci pływać oka jak na rosole. Cukier przefermentują drożdże, więc zostaje kakao i orzechy laskowe, których tak bardzo nie chcesz w czystej postaci dodać do piwa. Lepiej już jak dodasz aromatu po skończonej fermentacji jak napisał @Seven . Serio zmarnujesz sobie RISa waląc do niego słoik nutelli, a smaku nutelli i tak nie osiągniesz. Laktozę proponowałem dlatego, że drożdże jej nie zjedzą i piwo będzie dzięki temu słodkie(jak nutella) orzechy laskowe i kakao, bo są składnikami odpowiedzialnymi za smak nutelli. Rób jak uważasz, ale bądź gotowy na wylanie RISa w kanał, bo będzie nie do picia.

Nie martw się tym, że piwo będzie zmarnowane, nie ma z tym problemu bo to piwo jest darmowe.
Surowce kupuje mi żona więc za darmo, a jak chodzi o cenny czas to mój czas jest bezwartościowy bo jestem bezrobotny więc to piwo kosztuje dokładnie 0zł. Nawet jak wyleję to nic nie tracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Przemall napisał:

Takie głupoty z tymi drożdżami każdy mówi, że się w pale nie mieści.

Do 20l brzeczki 12blg zalecana jest jedna paczka, tu jest 20l 23blg więc nie jest to nawet dwa razy więcej cukru więc spokojnie te dwie paczki wystarczą. Kiedyś robiłem porter bałtycki 30blg i na dwóch paczkach ładnie odfermentował.

 

Moje pytanie było "ile" a nie "czy".

I nie obchodzi mnie coś "ala nutella" ma być nutella i koniec.

 

Nie martw się tym, że piwo będzie zmarnowane, nie ma z tym problemu bo to piwo jest darmowe.
Surowce kupuje mi żona więc za darmo, a jak chodzi o cenny czas to mój czas jest bezwartościowy bo jestem bezrobotny więc to piwo kosztuje dokładnie 0zł. Nawet jak wyleję to nic nie tracę.

Ida święta więc opanuję sie i nic nie napiszę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bałtyk na 30blg i sucharach? Gratulacje. Zapewne temperatura była kontrolowana etc?  
może ja jestem  dziwny ale robiłem podobnego bo 32BLG i się martwiłem czy gestwa da rade. Czy natlenieniane czystym tlenem? A może wystarczy zwykła procedura?  Chyba jestem nadgorliwy. Generalnie robiłem teraz serie mocnych piw około 30blg i jakoś nie wiem…”bardziej się starałem”. 
 

Nie da się uzyskać jeden do jeden nutelli w piwie zawsze zabraknie elementu tłuszczu etc. Nawet jak dodasz aromaty które dobrze imitują ten słodycz. 
 

Jeśli ostatnia wypowiedź to sarkazm to ok, Twój wybór. Jeśli natomiast realnie tak cenisz prace żony etc to współczuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że bałtyk był na sucharach i nie było problemu z fermentacją, do dziś mam kilka butelek a to piwo ma już 4-5 lat mniej więcej, ostatnio otwierałem w zeszłego sylwestra jedną butelkę i był to zdecydowanie najlepszy porter bałycki jaki piłem.

 

Z tą nutellą to każdy nie wiadomo o co się czepia i mówi, że się "nie da". Co się nie da? Jak wrzucę do garnka to mi ona wyskoczy z powrotem?

Piwo już jest na cichej, drożdże ładnie pracowały, sporo się zrobiło piany, z 19.5l przed fermentacją zostało 15.5l na cichej i dalej sobie dofermentowuje. Tłuszczyk ładnie się zebrał na powierzchni, więc nie zabraknie elementu tłuszczu bo on tam jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Przemall napisał:

Oczywiście, że bałtyk był na sucharach i nie było problemu z fermentacją, do dziś mam kilka butelek a to piwo ma już 4-5 lat mniej więcej, ostatnio otwierałem w zeszłego sylwestra jedną butelkę i był to zdecydowanie najlepszy porter bałycki jaki piłem.

 

Z tą nutellą to każdy nie wiadomo o co się czepia i mówi, że się "nie da". Co się nie da? Jak wrzucę do garnka to mi ona wyskoczy z powrotem?

Piwo już jest na cichej, drożdże ładnie pracowały, sporo się zrobiło piany, z 19.5l przed fermentacją zostało 15.5l na cichej i dalej sobie dofermentowuje. Tłuszczyk ładnie się zebrał na powierzchni, więc nie zabraknie elementu tłuszczu bo on tam jest.

Nie chodzi o to że na sucharach tylko o ilość tych drozdzy, mozesz cyknąc zdjęcie tego tłuszczu na powierzchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się tym, że piwo będzie zmarnowane, nie ma z tym problemu bo to piwo jest darmowe.
Surowce kupuje mi żona więc za darmo, a jak chodzi o cenny czas to mój czas jest bezwartościowy bo jestem bezrobotny więc to piwo kosztuje dokładnie 0zł. Nawet jak wyleję to nic nie tracę.

Błagam powiedz, że trolujesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 23.12.2022 o 19:12, anteks napisał:

 

Nie chodzi o to że na sucharach tylko o ilość tych drozdzy, mozesz cyknąc zdjęcie tego tłuszczu na powierzchni?

Jak będę butelkował to zrobię fotkę tego co jest w wiadrze na cichej.

 

W dniu 23.12.2022 o 21:49, Stachu01 napisał:


Błagam powiedz, że trolujesz

 

Nie, dlaczego miałbym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2022 o 19:12, anteks napisał:

 

Nie chodzi o to że na sucharach tylko o ilość tych drozdzy, mozesz cyknąc zdjęcie tego tłuszczu na powierzchni?

 

Dziś zabutelkowałem, piwo ładnie odfermentowało z 23.5blg do 9blg. Więc z refermentacją to ma około 9% koholu. Pachnie wspaniale, a na smak przyjdzie poczekać.

1673007857856.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Stachu01 napisał:

Radziłbym to piwo wypić szybko przy takim odfermentowaniu przy butelkowaniu. Ile dałeś cukru do refermentacji?

65 gramów na 15l piwa

W dniu 7.01.2023 o 08:53, wizi napisał:

Daj znać czy będzie gejzer w butelkach? Te widoczne cząsteczki są w całej toni piwa i trafiły do butelek?

tak, tak samo jak w przypadku portera 30blg, rozwiązanie było takie, że pierwsze butelki to lałem do szklanki przez sitko, a kolejne butelki odstawiłem na 5 lat i na tyle osiadło, że leje się klarowne.

 

W dniu 6.01.2023 o 15:14, Bolt napisał:

A ja doskonale wiem z czego...z tego, że masz fatalne podejście do drożdży. 12 która kończy na 5BLG? Absurd...absurd, którego nigdy bym nie zabutelkował.

Na 20l piwa idzie jedna paczka US-05 i z 12 schodzi do 5, gdzie tu fatalne podejście? Tak jest w instrukcji.

 

W przypadku tego RIS miałem wybór albo trzymać w pokoju (mam 24-25 stopni w każdym pokoju w domu), albo trzymać w zamkniętym schowku gdzie jest 12 stopni i RIS miał 14 stopni w wiadrze, to i fermentacja nie była zbyt mocna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Przemall napisał:

Na 20l piwa idzie jedna paczka US-05 i z 12 schodzi do 5, gdzie tu fatalne podejście? Tak jest w instrukcji.

 

W przypadku tego RIS miałem wybór albo trzymać w pokoju (mam 24-25 stopni w każdym pokoju w domu), albo trzymać w zamkniętym schowku gdzie jest 12 stopni i RIS miał 14 stopni w wiadrze, to i fermentacja nie była zbyt mocna.

Hmm dochodzi jeszcze kilka czynników:
-Temperatura
-Napowietrzanie
-Sposób udowdnienia etc

Jak Us-05 miały pracować w 12 stopniach? Bez podnoszenia stopniowego temperatury to jest niemożliwe..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bolt napisał:

Hmm dochodzi jeszcze kilka czynników:
-Temperatura
-Napowietrzanie
-Sposób udowdnienia etc

Jak Us-05 miały pracować w 12 stopniach? Bez podnoszenia stopniowego temperatury to jest niemożliwe..

 

Nie napowietrzam bo niby jak, nie uwadniam, bo szkoda ryzyka że coś się zakazi, prosto z paczki do wiadra sypię.

 

Dlaczego wciskasz mi w usta słowa, których nie napisałem? Gdzie niby napisałem, że US-05 fermentowały w 12 stopniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Przemall napisał:

Nie napowietrzam bo niby jak, nie uwadniam, bo szkoda ryzyka że coś się zakazi, prosto z paczki do wiadra sypię.

 

Dlaczego wciskasz mi w usta słowa, których nie napisałem? Gdzie niby napisałem, że US-05 fermentowały w 12 stopniach?

Czyli robisz podstawowe błędy...dramat.
Co za problem napowietrzać łyżką/blenderem/czystym tlenem etc?
Poczytaj badania o uwodnieniu drożdży w wodzie, jakie ma mieć temperatury etc. Wsypywanie do piwa to głupota. Co się ma zakazić? WTF? :P
"albo trzymać w zamkniętym schowku gdzie jest 12 stopni i RIS miał 14 stopni w wiadrze, to i fermentacja nie była zbyt mocna." Tak napisałeś. Czyli fermentacja była w 12 stopniach zanim drożdże zaczęły pracę.

Edytowane przez Bolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Bolt napisał:

Czyli robisz podstawowe błędy...dramat.
Co za problem napowietrzać łyżką/blenderem/czystym tlenem etc?
Poczytaj badania o uwodnieniu drożdży w wodzie, jakie ma mieć temperatury etc. Wsypywanie do piwa to głupota. Co się ma zakazić? WTF? :P
"albo trzymać w zamkniętym schowku gdzie jest 12 stopni i RIS miał 14 stopni w wiadrze, to i fermentacja nie była zbyt mocna." Tak napisałeś. Czyli fermentacja była w 12 stopniach zanim drożdże zaczęły pracę.

Wyobraź sobie, że RIS nie robiłem na US-05, nie wiem kto na nich robi risa, us-05 pisałem w odniesieniu do APA/IPA

35 minut temu, Bolt napisał:

Czyli robisz podstawowe błędy...dramat.
Co za problem napowietrzać łyżką/blenderem/czystym tlenem etc?
Poczytaj badania o uwodnieniu drożdży w wodzie, jakie ma mieć temperatury etc. Wsypywanie do piwa to głupota. Co się ma zakazić? WTF? :P
"albo trzymać w zamkniętym schowku gdzie jest 12 stopni i RIS miał 14 stopni w wiadrze, to i fermentacja nie była zbyt mocna." Tak napisałeś. Czyli fermentacja była w 12 stopniach zanim drożdże zaczęły pracę.

Każda styczność z dodatkowym narzędziem po gotowaniu to ryzyko zakażenia.

 

Poza tym jak kiedyś pracowałem w browarze i miałem okazję warzyć z piwowarem z innego browaru to mówił, żeby pod żadnym pozorem nie uwadniać drożdży. Opakowanie z drożdżami spryskać środkiem do dezynfekcji, spryskać właz tanka, spryskać nożyczki, rozciąć opakowanie, wsypać bezpośrednio i zamknąć. Za duże ryzyko, żeby przez głupi błąd zakazić całą warkę.

Edytowane przez Przemall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Bolt napisał:

Wsypywanie do piwa to głupota

Nie przesadzalbym.

Fermentis pisze jasno na opakowaniach E2U o sypaniu na powierzchnię. Natomiast na forum  @DanielNpisal o różnicy między dobrym a złym uwadnianiem i sypaniem po powierzchni (z liczeniem komórek o ile dobrze pamiętam).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.