Skocz do zawartości

skok temperatury


posturaq

Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanko do szanownych
Bawię się w domowe browarowanie. Sporo warek już popełniłem niektóre nawet z sukcesem smakowym. Robię to niestety w mieszkanku i jako energia grzewcza służy mi indukcja, wbrew pozorom wydaje się niezłym i dość kontrolowalnym nośnikiem ciepła. Ale do meritum. Może zdarzyć się sytuacja gdy nie wiem....zagapimy się ,jakaś sprawa odciągnie nas na dłuższą chwilę od gara i okaże się ze temperatura w połowie zacierania podskoczy do , dajmy na to 75 czy 80 stopni!
Czy kończy to "żywot" słodu? czy po szybkim obniżeniu temperatury da radę jeszcze coś wyciągnąć ze słodów?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowe, czy też punktowe przegrzanie nie przerwie całkowicie procesu, ograniczy jedynie działanie odpowiednich dla danej temperatury enzymów. Wzrost temperatury dezaktywuje je, jednak nie natychmiast. W takiej sytuacji dolanie zimnej wody czy nawet samo zamieszanie zacieru uratuje sytuację pozwalając reszcie enzymów działać. Im dłużej trwa takie przegrzanie, tym mniejsza szansa na poprawne (zamierzone) dokończenie zacierania.

 

PS. Witaj na forum!

Edytowane przez x1d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne, tak mniej więcej podejrzewałem,bo kiedyś mogło dojść u mnie do takiej sytuacji, (zabawa w browar w niewielkiej kuchni na dwa różne garki)  ale piwko wyszło spoko. Możliwe że trwało krótko lub w tym czasie zacierania gdy robota enzymów w większym stopniu już się odbyła.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej sytuacji po zacieraniu można zrobić próbę jodową, a do tego mieć w pogotowiu niewielką ilość słodu enzymatycznego lub jakiegoś jasnego podstawowego, żeby wprowadzić nieco enzymów, gdyby się nie chciało zatrzeć do końca. Jest to jednak mocno wątpliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.