Skocz do zawartości

Piwo nie schodzi poniżej 10 BLG


andreasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Postanowiłem zrobić pierwsze piwo i zrobiłem :). Skorzystałem z gotowych surowców, czyli słody były już zmielone i wymieszane, a ja jedyne co musiałem zrobić to je uwarzyć.  Mimo, że to był pierwszy raz to wydawało mi się, że wszystko idzie zgodnie z planem. Jednak problemy pojawiły się podczas fermentacji, gdyż po 30 dniach piwo nie zeszło nawet poniżej 10 BLG. Pomiar raczej jest prawidłowy, bo korzystam z takiego urządzenia ( nie znam nazwy), gdzie w odpowiednie miejsce daje się 1 kroplę brzeczki lub gotowego piwa i ono pokazuje ile jest cukru. Moje piwo to porter bałtycki, a więc początkowe BLG to 19 - 20, a końcowe 10 - 11 BLG.  Co zrobić żeby zeszło niżej?

 Tydzień temu dokupiłem jeszcze jedną paczkę drożdży, zrobiłem starter i zapodałem do piwa, ale niewiele to pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, andreasz napisał:

Pomiar raczej jest prawidłowy,

Na 99% używasz refraktometru, które zakłamuje wyniki jeśli w brzeczce (a raczej już piwie) jest alkohol. 

https://brewness.com/calculator/pl/gravity-correction

Poza tym jeszcze standardowy zestaw pytań:

-jaki zasyp (słody)?

-jak zacierałeś?

-jakie drożdże, ile ich dałeś? 

-w jakiej temperaturze fermentowałeś?

-jak to piwo smakuje? Jest zauważalnie słodkie, czuć alkohol?

Edytowane przez ciezkicoswybrac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik refraktometru w piwie po fermentacji musisz przeliczyć. Alkohol zaburza odczyt.

Wg https://kalkulatorpiwowara.pl/refractometer masz jakieś 4blg czyli wszystko ok. Sprawdź jeszcze spławikiem.

@anteks wiele razy mówił, że.refraktometr tylko ze szkoleniem powinni sprzedawać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp:

  • Słód pilzneński 1,9 kg
  • Słód monachijski 3,7 kg
  • Słód karmelowy jasny 0,20 kg
  • Słód karmelowy ciemny 0,15 kg
  • Słód barwiący 0,10 kg
  • Chmiel Marynka PL 2021, granulat, 30 g
  • Chmiel Lubelski PL 2021, granulat, 15 g

Zacieranie:

Najpierw ok. 5 minut w tem. 55 stopni, podniosłem do 65 i przetrzymałem ok. 30 minut. Po tym zabiegu temperaturę podniosłem na ok. 1 godzinę do  70 - 72 stopni.

Drożdże to 2 x Saflager W34/70, a temperatura fermentacji to 8 - 10 stopni.

 

Refraktometr jest  na 0. Piwo ma już ok. 60 dni,  po przeliczeniu kalkulator który pokazał @zasadawychodzi ok. 4.33, czyli co? Można już je butelkować? Czy jeszcze czekać, może zejdzie jeszcze niżej?

Edytowane przez andreasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pobrał trochę (1L) rozcieńczył (drugi litr) i zakatował to jakimiś dobrymi drożdżami i zobaczył czy by "dojadły". Może to zostały same niefermentowalne (chociaż sam wątpię patrząc na zacieranie)?

Niby dwie paczki W34 powinny dać radę - chyba że dawałeś 1 na 20l a potem jak już był alkohol drugą - to może być problem. Swoją drogą odważnie jak na 1 piwo - gęsty dolniak. 

Ja jak mam zamiar zrobić coś >18BLG to jak nie mam "rozbujanej" gęstwy to robię podobne (inne) piwo z gęstością ~13BLG i potem z tej gęstwy robię te mocne piwo.

Przeniesienie do cieplejszego i odczekanie kilku dni może ruszyć drożdże - też chyba eliminuje diacetyl.

Daj znać co będziesz robił bo temat dla mnie ciekawy - mam zamiar robić marcowe niebawem więc chętnie się "doedukuję". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, LewySierpowy napisał:

Ja bym pobrał trochę (1L) rozcieńczył (drugi litr) i zakatował to jakimiś dobrymi drożdżami i zobaczył czy by "dojadły". Może to zostały same niefermentowalne (chociaż sam wątpię patrząc na zacieranie)?

Niby dwie paczki W34 powinny dać radę - chyba że dawałeś 1 na 20l a potem jak już był alkohol drugą - to może być problem. Swoją drogą odważnie jak na 1 piwo - gęsty dolniak. 

Ja jak mam zamiar zrobić coś >18BLG to jak nie mam "rozbujanej" gęstwy to robię podobne (inne) piwo z gęstością ~13BLG i potem z tej gęstwy robię te mocne piwo.

Przeniesienie do cieplejszego i odczekanie kilku dni może ruszyć drożdże - też chyba eliminuje diacetyl.

Daj znać co będziesz robił bo temat dla mnie ciekawy - mam zamiar robić marcowe niebawem więc chętnie się "doedukuję". 

Kolego przeczytałeś cały wątek? Temat jest już rozwiązany :) 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.