Skocz do zawartości

Co pływa w piwie?


BladyMir

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.11.2022 o 18:51, Stachu01 napisał:

Wygląda jak biofilm czyli jakieś zakażenie bakteryjne

Będę się przyglądał tej butelce czy to coś się nie rozrasta

Poczekam jeszcze jakiś czas i sprawdzę czy nie zmienił smaku i zapachu

W dniu 24.11.2022 o 16:07, Nazwa użytkownika napisał:

Co to za piwo?

Jest to AIPA zabutelkowana 04.11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2022 o 18:05, BladyMir napisał:

Każdą butelke po wypiciu przepłukuje z resztek piwa , a dzień przed rozlewem odkażam w OXI

OXI używam do mycia, nie do dezynfekcji. Kiedyś tak robiłem i wiele osób niestety nadal tak robi. Na całe szczęście zostałem jakiś czas temu wyprowadzony z błędu przez kolegów z forum i zdecydowanie polecam do dezynfekcji SANIPRO lub STARSAN. OXI jedynie jako środek myjący, właśnie po przepłukaniu z resztek piwa, bardzo dobrze odrywa wszelkie zanieczyszczenia. Dzień przed rozlewem to za długi czas, jeśli już odkażamy to bezpośrednio przed rozlewem.

 

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2022 o 07:51, Jastrząb napisał:

OXI używam do mycia, nie do dezynfekcji. Kiedyś tak robiłem i wiele osób niestety nadal tak robi. Na całe szczęście zostałem jakiś czas temu wyprowadzony z błędu przez kolegów z forum i zdecydowanie polecam do dezynfekcji SANIPRO lub STARSAN. OXI jedynie jako środek myjący, właśnie po przepłukaniu z resztek piwa, bardzo dobrze odrywa wszelkie zanieczyszczenia.

 

 

No cóż, ja muszę mieć w takim razie jakieś nieziemskie szczęście chyba, bo w całej swojej karierze piwowarskiej dezynfekowałem wszystko (sprzęt, butelki) wyłącznie OXI lub samym nadwęglanem i jak na razie nie dorobiłem się żadnej infekcji - 42 warki i 43 w drodze. No ale u mnie ww. środki, to i tak w zasadzie wykończeniówka, a podstawą higieny w browarze domowym jest... uwaga, uwaga... płyn do mycia naczyń (znalazł prosty sposób, jak zaoszczędzić kasę na drogich środkach dezynfekujących - właściciele sklepów piwowarskich go nienawidzą). I jeszcze do tego ścisłe przestrzeganie jednej zasady - myć wszystko od razu po użyciu, a butelki przepłukiwać bezpośrednio po nalaniu piwa do szkła.

 

Cytat

Dzień przed rozlewem to za długi czas, jeśli już odkażamy to bezpośrednio przed rozlewem.

 

Aha, i to jest moja druga zasada - robić tak, jak kolega powyżej napisał :) Dezynfekcja i zaraz potem rozlew.

No dobra, mam jeszcze jedną zasadę postępowania - jak już coś jest zdezynfekowane (tu mam na myśli siłą rzeczy sprzęt, a nie butelki), to nie dotykam tego brudnymi rękami, nie kładę gdziekolwiek, tylko na czystym talerzu, pokrywie fermentora itp. Chociaż butelek też to w sumie dotyczy - po dezynfekcji pilnuję, żeby nie dotykać wylotu szyjki, czyli miejsc, gdzie może być potem kontakt w piwem. Przy samym rozlewie, bardziej kapslowaniu w sumie też pilnuję jednej rzeczy - żeby nie dotykać środka kapsla. Same kapsle profilaktycznie wrzucam na kilka minut do wrzątku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2022 o 20:18, Scovron napisał:

dezynfekowałem wszystko (sprzęt, butelki) wyłącznie OXI lub samym nadwęglanem i jak na razie nie dorobiłem się żadnej infekcji

tu nie o infekcję chodzi, a o szybszy proces utleniania piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego Star San lub podobne środki to koncentraty, które w efekcie wychodzą naprawdę tanio, mam wrażenie, że zdążyłem więcej wydać na nadwęglan w ciągu ostatnich 30 warek, a używam go tylko jako jeden z etapów mycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.