Skocz do zawartości

Piwo o smku grejpfuta, limonki - owoców cytrusowych


GregPasz

Rekomendowane odpowiedzi

Mi najwięcej limonki dało wai-iti, więc poszedłbym w chmielenia nią na wyłączenie palnika/hopstand.

Grapefruita to kilka chmielu ma w profilach. Także te wysoko aa% typu citra, chinook ale to już poza moim doświadczeniem.

Zasyp pewnie najjaśniejszy: pilzneński 100%, ew. 5% homeopatycznie pszenicznego.

A od tego jakie masz temperatury zależy jakie drożdże trzeba dobrać. WLP518 dało mi cytrusowa kwaśność więc jakoś tam by się komponowało.

Obstawiam, że na forum jest trochę opisanych "cytrusowych" warek, zawsze można użyć wyszukiwarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, GregPasz napisał:

Cześć,

jakie piwo na początek polecacie w fermentacji górnej i chmieleniu na gorąco o smaku cytrusów ( grejpfruta, limonki ) ?

Szukam jakiegoś łatwego i sprawdzonego przepisu który wykonam w G30.

Z góry dzięki za wskazówki :)

Czemu nie chcesz chmielenia na zimno ? Chmielenie na gorąco to trochę strata chmielu. Nie masz drugiego fermentora, żeby przelać na chmielenie na zimno ? - możesz wsypać chmiel na dwa ostatnie dni fermentacji, nawet to da lepsze rezultaty niż chmielenie na 0'. Z oddzieleniem tego chmielu można poradzić sobie tak:

po fermentacji, wystawić na noc na zimno, takie temperatury jak są teraz są idealne, chmiel opadnie na drożdże, potem poruszać fermentorem tak aby wzbudzić do góry i drożdże i chmiel, chmiel opadnie pierwszy, a drożdże go dodatkowo przykryją - wspomagać ten proces temperaturą na zewnątrz. Potem już tylko butelkować.

 

Co do styli - oczywiście, że American Weizen na Citrze albo Mosaic, Simcoe. Może limonki z tego nie będzie, ale z grejfrutem nie powinieneś mieć problemu.

 

Co do Chinooka, o którym wspomina @zasada to jest tragedia w 2020, dałem to do właśnie Aweizena z cascadem i smak jest słaby, jak popiół. Ta sama warka rozdzielona na trzy części, w każdej Cascade, w jednej Citra, w jednej Mosaic, w trzeciej właśnie Chinook, dwie pierwsze pycha, trzecia okropna, zapach jeszcze jest całkiem przyjemny przy otwarciu, szybko znika w szklance, ale smak jakbyś wziął garść popiołu i włożył sobie do gęby. Odradzam na pierwsze eksperymenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Zasada,
temperatury mam różne: spiżarnia 12 stopni, w garażu 15 stopni, w siłowni mogę obniżyć do 18 a w pozostałej części domu 21 gdzieś mogę podkręcić do 23 ?.
Jestem laikiem w temacie piwa i nie wiem co oznacza skrót” aa%” ?
Lechu55,
nigdy nie chmieliłem na zimno i dlatego trochę się tego obawiam ☹ ( zresztą nigdy piwa jeszcze nie zrobiłem ? )
Co to jest chmielenie na 0’ o którym pisałeś w powyższym poście ?
Masz jakiś sprawdzony przepis na American Weizena – jakie podstawowe słody dodać i jakie proporcje ? od jakiego przepisu wyjściowego byś zaczął ?

 

W najbliższą niedzielę ma  zamiar zrobić swoje pierwsze piwo w G30 a będzie to jedno z poniższych zestawów które kupiłem - od którego zacząć przygodę z warzeniem ?

 

American WIT 12°BLG 12BLG - twojbrowar.pdf Hefeweizen - Marxam.pdf Prawdziwe pszeniczne 12BLG - twojbrowar.pdf Summer Ale - twojbrowar.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, GregPasz said:

W najbliższą niedzielę ma  zamiar zrobić swoje pierwsze piwo w G30 a będzie to jedno z poniższych zestawów które kupiłem - od którego zacząć przygodę z warzeniem ?

 

Zacząłbym od Summer Ale, pozostałe mają sporo pszenicy która może sprawiać trochę problemów dla niedoświadczonych. Masz łuskę ryżową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, GregPasz napisał:

Zasada,
temperatury mam różne: spiżarnia 12 stopni, w garażu 15 stopni, w siłowni mogę obniżyć do 18 a w pozostałej części domu 21 gdzieś mogę podkręcić do 23 ?.
Jestem laikiem w temacie piwa i nie wiem co oznacza skrót” aa%” ?

Dobre temperatury. 15 (a może i 12) pozwoli Ci zrobić neutralne piwa fermentowane drożdżami np. Danstar Nottingham. W 18 - 21 możesz dofermentowywać piwo w ostatnich dniach. 23 to już dla drożdży takich jak wspomniane kveiki. 

AA% to procent alfa kwasów podawanych przy opisie chmieli. Im większy tym większy potencjał goryczkowy chmielu.

Fajnie zaczynać, to jest bardzo dobra zabawa. Ale warto poczytać na początek. Tutejsza wiki od deski do deski zaczynając od tego, blog Doroty Chrapek, książka Palmera. Jak angielski nie sprawia Ci kłopotu to masz więcej źródeł - i książek i portali. Np. pierwsza wersja wspominanego wyżej Palmera. Jest dużo zasobów do wykorzystania, żeby robić piwo i robić je dobrze.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.