Skocz do zawartości

Starpolskie chmielne - próba odtworzenia


Gluchy

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi czasy wpadło mi w ręce piwo STAROPOLSKIE CHMIELNE z browaru ze Zduńskiej Woli, tak mi to piwko posmakowało że po pierwszym łyku postanowiłem je odtworzyć. Jeszcze bardziej zachęciło mnie do tego przeczytanie etykiety, gdzie był podany skład:

woda

słód pilzneński

chmiele:

             magnum

             sybilla

             hallertauer tradition

             citra

drożdże dolnej fermentacji

Z racji tego, że nie bardzo mam sprzęt i czas żeby to zrobić ze słodu chciałbym pójść trochę na skróty i spróbować zrobić to z ekstraktu słodowego 15EBC. Zostanie mi aby chmielenie i nie bardzo mam pomysł ile tego chmielu dać i w jakim czasie gotować.

Mój pomysł jest taki:

magnum                     - 60 minut

sybilla                         - 30 minut

hallertauer tradition   - 10 minut

citra                            - 10 minut

Nad ilościami nie mam zielonego pojęcia, planuję zrobić około 23 litrów. Jeszcze co do drożdży, posiadam BrewGO Lager - fermentacja 2 tygodnie w temperaturze między 10 a 15 stopni.

Co sądzicie o tym pomyśle i co zmienić jak coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna paczka drożdży to może być mało, przydałyby się przynajmniej 2. Masz możliwość utrzymania temperatury około 10°C przynajmniej na początku fermentacji? Nie zakładałbym z góry, że 2 tygodnie wystarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2022 o 18:14, punix napisał:

Jedna paczka drożdży to może być mało, przydałyby się przynajmniej 2. Masz możliwość utrzymania temperatury około 10°C przynajmniej na początku fermentacji? Nie zakładałbym z góry, że 2 tygodnie wystarczą.

To dam dwie paczki, co do czasu to jeśli mi się przeciągnie do 3 tygodni to nie ma problemu, gorzej jak po 3 tygodniach nie dojdzie to będę musiał zostawić na kolejne dwa. A temperatura to będzie zależna od tego jaka jest w piwnicy.

A czy ktoś pomoże z ilością chmielu, totalnie nie mam pojęcia ile którego dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wnikliwej analizie tematu i spędzeniu paru godzin na analizie przepisów wymyśliłem coś takiego jak poniżej. Jeśli ktoś ma jakieś podpowiedzi i opinie proszę o pomoc w przeciwnym razie w sobotę ryzykuję i robię wg poniższej receptury i zobaczę co z tego wyjdzie.

ZACIERANIE

5 kg słodu pilzneńskiego

- wrzucę do wody o temp. 65 stopni

- 62 stopnie przez 45 minut

- 72 stopnie przez 30 minut

- 78 stopni przez 10 minut Mash out

- przecedzę to przez siateczkę filtracyjną a resztę przeleję 15 litrami wody o temp. 80 stopni

CHMIELENIE

- magnum 30 g na 60 minut

- citra w 45 minucie 50 g

- sybilla + hallertaurer tradition w 50 minucie po 30 g

Dalej studzenie w wannie (niestety nie mam jeszcze chłodnicy zanurzeniowej) i do fermentora z dwiema paczkami drożdży BrewGO Lager na minimum 2 tygodnie w temperaturze około 10 - 11 stopni. Jeśli po dwóch tygodniach nie dojdzie to będę miał kolejne dwa tygodnie aby doszło i można było przelać na cichą.

Za wszelkie opinie i porady będę bardzo wdzięczny, będzie to moja pierwsza warka z zacieraniem (napewno efekt mnie nie zniechęci) jeśli się nie uda to zamierzam dalej się bawić w zacieranie ale już w coś prostszego i dokładnie wg. jakichś dostępnych przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, punix napisał:

Skoro będziesz chłodził w wannie, to wszystkie chmiele na aromat dałbym dopiero po wyłączeniu palnika. Albo nawet po wstępnym schłodzeniu w wannie.

A powiedz co mi to da? Jak już napisałem wyżej będzie to moja pierwsza warka w ten sposób i każde info się przyda

I drugie pytanie jak długo trzymać ten chmiel taki czas jak napisałem czy dłużej a może krócej, albo do całkowitego wystudzenia?

Edytowane przez Gluchy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gluchy

Będzie bardziej "chmielne" w aromacie, bo w smaku to proponujesz to jakiś hardcore.

Czy sprawdziłeś jakie IBU otrzymasz po Twoim  schemacie chmielenia ?

Koledzy sugerowali kalkulator...

 

 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fotohobby napisał:

@Gluchy

Będzie bardziej "chmielne" w aromacie, bo w smaku to proponujesz to jakiś hardcore.

Czy sprawdziłeś jakie IBU otrzymasz po Twoim  schemacie chmielenia ?

Koledzy sugerowali kalkulator...

 

 

Tak, właśnie siedzę nad kalkulatorem... Dopiero teraz na to wpadłem i widzę że mój pomysł jest delikatnie mówiąc nieciekawy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym co wyżej napisał kolega @punix przesunąłbym 10 minut na wyłączenie palnika a nawet magnum dałbym na 30-40 minut. Pytasz się co to da? Dostosuje chmielenie do chłodzenia/ stygnięcia, zwiększy szansę na lepszą jakość goryczki i lepszy aromat chmieli klasycznych. Piwa docelowego nie piłem ale dodatkowo obawiam się, że Citra może całkiem przykryć klasyczne Sybille i Tradition.

O zmianie czasu chmielenia jeśli nie chłodzisz znalazłem dyskusję na australijskim portalu piwowarskim (https://aussiehomebrewer.com/threads/no-chill-hop-additions.64542) i na Homebrewtalk (https://www.homebrewtalk.com/threads/no-chill-temp-into-keg.219127/) i na Brulosphy (https://brulosophy.com/2015/02/09/a-year-of-no-chill-lessons-from-a-secret-xbmt/). Efekt wykopiowałem do pliczków - w załączniku. Nie będę bronił tej metody ale warto rzucić okiem.

 

post-6077-0-30257900-1386504632_thumb.pngpost-6077-0-30410300-1386505720_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka już kończy się dopijać. Wyszło dokładnie jak chciałem, no może poza ilością, gotowego piwa wyszło mi około 15 litrów... Ale smak dokładnie taki jaki oryginał.

Ostateczna wersja chmielenia:

magnum na 60 minut 20g –  
Sybilla + hallertauer tradition w 50 minucie po 20 g

NA ZIMNO: citra 7 dni 20g (cicha fermentacja)

Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.