Skocz do zawartości

stout - problem z fermentacją


wojti

Rekomendowane odpowiedzi

Ja niewiem kurde mam ten sam problem dzisiaj zadałem do stouta drożdże ok.5 - 6g po rehydratacji ok 11 godziny i do teraz nic no może jeden bulk po kołysaniu fest...tydzień temu robiłem tak samo do Irish red ale ten sam proces rehydratacji

i po 6 godzinach już ostro ruszyło bez kołysania bez niczego...robiłem dziś mały eksperyment miałem ok 250ml brzeczki ze stouta z odzysku po dekantacji i jakoś udało mi się wyłapać dobre drożdże z IRY którą przelałem na cichą wczorej... to było takie ekperymentalne... efekty poniżej...pół godziny i piana wyłaziła z butli. Nie wiem czy tych suchych zamało dałem do tego stouta czy co...zadane w temp ok 17/18°C a na 1-wszym zdjęciu te suche (s-04) podczas procesu rehydratacji.

Edytowane przez Bartkii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coder, jak w morde strzelił - przecież to zasada Pareto. No nie do wiary że nawet tutaj ma zastosowanie :o

Gdy studiowałem jeszcze to w książkach jako przykład zasady Pareto podawali że 80% sprzedawanych piw pochodzi z 20% browarów;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja dalej walcze z tym moim Stoutem - tym razem po 2 tygodniach w butelce nie mam gazu - a dodałem tyle ile wskazał kalkurator na 16 litrów piwa i nawet sypneło mi się więcej cukru - celowałem w 2.7 nagazowanie a tutaj kicha

 

zero gazu i piany - smak jakby stało pół dnia otwarte

co robić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dalej walcze z tym moim Stoutem - tym razem po 2 tygodniach w butelce nie mam gazu - a dodałem tyle ile wskazał kalkurator na 16 litrów piwa i nawet sypneło mi się więcej cukru - celowałem w 2.7 nagazowanie a tutaj kicha

 

zero gazu i piany - smak jakby stało pół dnia otwarte

co robić ?

Czekać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojti niestety musisz czekać. Mój Milk stout rozlany chyba 9 września bardzo długo nie był nagazowany. właśnie otworzyłam buteleczkę i nareszcie jest gaz jeszcze mogłoby być ciut więcej ale już jest dobry ale ile czasu minęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bardziej osiadają drożdże (szybciej klaruje się piwo), tym wolniej się nagazowuje. Drożdże do angoli osiadają szybko, więc piwo będzie się długo nagazowywało.

 

A 2.7 v/v to strasznie dużo jak na stouta, mi się zdaje... Może szczypać w język.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem 2 warki pod rząd na tych samych drożdżach S-04 i mogłem porównać pale ale i stouta. Jasne po 2 tyg miało już bąbelki i nietrwałą piankę a stout po miesiącu nie był tak nagazowany jak pale ale (po 2 tygodniach nagazowanie było nikłe). Obie warki miały obliczoną ilość cukru na 2.5 v/v.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.