Skocz do zawartości

Porter z brewkitu - pytania.


Seba85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chcę zrobić portera dla mojego taty, ale ja niestety ciemnych piw nie piję i kompletnie nie wiem jak to powinno nawet smakować stąd mam kilka pytań:

(mówimy o brewkitach)

 

1) Czym się różni Baltic Porter od Silesian Porter?

porter1.png.b2cfa904b502dc45b413be1f68c9a719.png

2) Czy użyć drożdży z zestawu czy lepiej dokupić:

porter2.PNG.813762212667f4769f289019deed07c8.PNG

 

3) Ile to będzie miało %? Bo w żadnym opisie nie ma takiej informacji. Da radę z tego Brewkitu osiągnąć np 8%?

4) Czy coś dochmielać? W recepturach porterów przeważnie widzę że jest Marynka i Lubelski, a akurat mam takie już kupione.

 

Z góry dzięki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mario1973 napisał:

Na początek nic nie kombinuj, rób zgodnie z instrukcją. To jest ekstrat słodowy już nachmielony. Które byś nie zrobił napewno będzie smakować. 

Tak wiem że nachmielony, robiłem już z brewkitów 5-6 razy coś. Tylko mam te pytania co powyżej co właśnie mogę zmienić i ulepszyć ewentualnie bo na porterach kompletnie się nie znam.

 

1 godzinę temu, INTseed napisał:

Bałtyk to bałtyk, a silesian to pewnie coś słabszego. Może taki angielski.
Jak to ma wagowo 1.7kg to chcąc mieć 8% bym celował w maksymalnie 10l piwa. Zrób pomiar ile blg wyjdzie po dolaniu np. 7l wody.
Jak nie masz zimnej piwnicy lub lodówki fermentacyjnej to nie rób mocnych piw.

 OK, dzięki za podpowiedzi.

Tzn nie chciałem tego robić na samej puszcze, albo puszcze z cukrem.

Zawsze do brewkitów dawałem drugą puszkę ekstraktu słodowego.

Tutaj chciałem dodać 1,7kg ciemnego z gozdawy, lub ewentualnie 2 x Poldinggroup po 1,2kg

No i pytanie też o drożdże, czy te z zestawu dadzą radę czy wziąć te z pierwszego posta?

Tak, mam garaż. Aktualnie 15 stopni tam jest, ale Portera będę robił za około 3 tygodnie bo mam co innego teraz wstawionego.

 

porter3.png.7b726729055aed6a5842dba61d6dc389.png

 

 

Edytowane przez Seba85
dopisanie informacji do posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli ostatecznie co?

 

1) Po tygodniu tego obecnego lagera przelać na cichą fermentację i zebrać gęstwę?

2) Zamiast drożdży z zestawu użyć tej właśnie gęstwy?

3) Ile dodać ekstraktu słodowego? 1,7kg czy 2,4kg? Czy po prostu wlać ileś tam i mierzyć cukromierzem co chwilę?

4) W takim razie jakie powinno być BLG takiego zestawu? Bo z tego co widziałem to Portery mają w okolicach 20-22BLG?

5) Czy potem coś dochmielać czy zostawić tak jak zrobiła Gozdawa?

 

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Seba85 napisał:

Po tygodniu tego obecnego lagera przelać na cichą fermentację i zebrać gęstwę?

Nie, nie, nie.

Skorzystaj z tej gęstwy jak skończy się fermentacja pierwszego piwa (strzelam, że 3 tygodnie ale to już sobie zmierzysz jak sprawa się kształtuje).

 

39 minut temu, Seba85 napisał:

Zamiast drożdży z zestawu użyć tej właśnie gęstwy?

Ja tak bym zrobił. Gęstwa to rozbujane drożdże w dużej ilości, zahartowanejuz powiedzmy.

 

39 minut temu, Seba85 napisał:

Ile dodać ekstraktu słodowego? 1,7kg czy 2,4kg? Czy po prostu wlać ileś tam i mierzyć cukromierzem co chwilę?

Policz w jakimkolwiek kakulatorze. Ja mam w podpisie trzy odnośniki: do www, dompliku do ściągnięcia i do apki na androida.

 

39 minut temu, Seba85 napisał:

jakie powinno być BLG takiego zestawu? Bo z tego co widziałem to Portery mają w okolicach 20-22BLG?

Celowalbym w 18-20 bo nie mam dużego doświadczenia z mocnymi piwami.

 

39 minut temu, Seba85 napisał:

coś dochmielać czy zostawić

Ja bym zostawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

Z moich krótkich (nastaw 11.11.2022 r.) i mało wartych doświadczeń z "porterem" - użyłem Gozdawy - Nachmielony ekstrakt Baltic Porter, niechmielony ekstrakt super dark i niechmielony dark. Jako że 3 puszki po 1,7 poszły zrobiłem z tego 23 litry - wyszło 22 blg. Drożdże suche (bo innych nie miałem - dopiero zaczynam) Gozdawy Hybride Ale Yeast po rehydratacji z łyżeczką cukru (wiem już, że to górnej ale co robić :). Fermentor stoi w piwniczce - temperatura otoczenia 12 stopni. Po kilku dniach fermentacja prawie stanęła, ale... wymieniłem rurkę na grubszą i "znowu: ruszyła :). Bulka cały czas dość mocno (dekiel wybrzuszony). W poniedziałek mierzyłem blg - było 7, więc daję jeszcze czas aż się uspokoi.

 

I tu pytanie do doświadczonych - chcę dodać płatki dębowe i śliwki suszone/wędzone (mojej domowej roboty):

1. Czy dodawać oba "wzmacniacze smaku" ?

2. Jak najlepiej "zdezynfekować" dodatki - piekarnik 100 stopni prze 20 minut ?

3. Dodawać na cichą czy już teraz ?

4. Jeśli na cichą to ile trzymać ?

Przy próbie blg - smak jak dla mnie ok, bardzo bardzo lekkie posmaki kawowe, czekoladowe, brak alkoholowości (z wyliczeń wychodzi, że powinno mieć ok 7%).

 

Do pszeniczniaka chcę dodać pulpę z czerwonej porzeczki (2 litry do nastawu 22 litry) i ewentualnie chmiel na smak (Hallertau... mitell...) 100 gram:

1. Czy pulpę dodać teraz (blg zeszło z poczatkowego 12 na 5) ?

2. Chmiel na zimną oczywiście, ale czy jest sens ? Jeśli tak to ile czasu trzymać przy tej dawce.

Pszeniczniak z Gozdawy ekstrakt chmielony i zwykły niechmielony jasny, drożdże US 05.

Przy próbie blg - bardzo rześkie i delikatnie owocowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Nie zaglądałem na forum i nie widziałem, że pojawiły się nowe posty w temacie :)

Ostatecznie kupiłem taki zestaw z Gozdawy jak poniżej. Ekstrakt słodowy + nachmielony. Prawdopodobnie jutro będę wstawiał.

porter7.PNG.b579af9d969ec5737b04a25e0f49df85.PNG

 

Tylko teraz mam jeszcze pytanie odnośnie gęstości początkowej bo patrząc na posta kolegi wyżej z 5,1kg ekstraktów płynnych wyszło mu 23 litry i 22blg. Natomiast jakby to wpisać w kalkulator to powinno być około 16BLG, a w rzeczywistości wyszło te 22l.

porter5.PNG.9a404b5160522d3f8f3a4d298c426158.PNG

 

No i teraz za bardzo nie wiem jak mam to zrobić bo wg kalkulatora przy 3,4kg ekstraktu płynnego żeby wyszło około 20BLG to będzie tylko 12,5 litra brzeczki ;/

Pytałem się sprzedawców, którzy sprzedają ten zestaw, ale ogólnie nikt tego nie ogarnia. Każdy odpisywał co innego.

Normalnie bym olał ten kalkulator, ale do tej pory przy pilsnerach liczył mi dokładnie jak jak było w rzeczywistości, a tu taka różnica.

Na opakowaniu pisze, że zestaw na 18 litrów piwa, ale nie ma nic o BLG.

Czy dokupić jeszcze np z allegro ciemny ekstrakt 1,2kg do tego żeby było łącznie 4,6kg? Wtedy wg kalkulatora będzie około 17litrów, a wg posta kolegi wyżej to powinno dojść do około 20l pewnie.

Czy np zamiast dokupować dodatkowy ekstrakt mogę dosypać 1kg cukru?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Seba85 napisał:

Witam. Nie zaglądałem na forum i nie widziałem, że pojawiły się nowe posty w temacie :)

Ostatecznie kupiłem taki zestaw z Gozdawy jak poniżej. Ekstrakt słodowy + nachmielony. Prawdopodobnie jutro będę wstawiał.

porter7.PNG.b579af9d969ec5737b04a25e0f49df85.PNG

 

Tylko teraz mam jeszcze pytanie odnośnie gęstości początkowej bo patrząc na posta kolegi wyżej z 5,1kg ekstraktów płynnych wyszło mu 23 litry i 22blg. Natomiast jakby to wpisać w kalkulator to powinno być około 16BLG, a w rzeczywistości wyszło te 22l.

porter5.PNG.9a404b5160522d3f8f3a4d298c426158.PNG

 

No i teraz za bardzo nie wiem jak mam to zrobić bo wg kalkulatora przy 3,4kg ekstraktu płynnego żeby wyszło około 20BLG to będzie tylko 12,5 litra brzeczki ;/

Pytałem się sprzedawców, którzy sprzedają ten zestaw, ale ogólnie nikt tego nie ogarnia. Każdy odpisywał co innego.

Normalnie bym olał ten kalkulator, ale do tej pory przy pilsnerach liczył mi dokładnie jak jak było w rzeczywistości, a tu taka różnica.

Na opakowaniu pisze, że zestaw na 18 litrów piwa, ale nie ma nic o BLG.

Czy dokupić jeszcze np z allegro ciemny ekstrakt 1,2kg do tego żeby było łącznie 4,6kg? Wtedy wg kalkulatora będzie około 17litrów, a wg posta kolegi wyżej to powinno dojść do około 20l pewnie.

Czy np zamiast dokupować dodatkowy ekstrakt mogę dosypać 1kg cukru?

 

Ekstraktów nie używam, ale po szybkim wyszukaniu marxam.pl przy sprzedaży ekstraktów pisze, że używając 2x1,7kg uzyskasz 11,2BLG 23l. Dodatkowo kolega @Jancewicz zajmuje się warzeniem z ekstraktów. Tu masz jego warki. Otworzyłem przykładowo Lagera #63 i ma  dwie puszki na  20L pewnie około 11-12BLG. Więc zapewne potrzebujesz 3 puszki na 16BLG. Dodanie cukru spowoduje większe odfermentowanie oraz mogą pojawić się alkoholowe aromaty. Możesz dorzucić może ekstraktu suchego - z 1kg bądź troche więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Suchejroo napisał:

dwie puszki na  20L pewnie około 11-12BLG. Więc zapewne potrzebujesz 3 puszki na 16BLG.

Tak, przy jasnych piwach do tej pory zawsze miałem około 12BLG z 3,4kg płynnego ekstraktu.

Tak też zawsze liczył kalkulator i jedno z drugim się zgadzało.

Tylko dlaczego teraz jest taka rozbieżność gdy kalkulator pokazuje 16BLG, a koledze lilliwashere wyszło 22BLG?

To mnie głównie zastanawia.

 

W dniu 23.11.2022 o 19:02, lilliwashere napisał:

Jako że 3 puszki po 1,7 poszły zrobiłem z tego 23 litry - wyszło 22 blg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ekstrakt może jest inny, ale moim zdaniem bez szans na 23l 22BLG z 3 puszek. Chyba że były większe, wątpię, by wydajność producentów aż tak bardzo mogła się też różnić. Kiedy mamy 3,4kg 23l i 11,2BLG to wychodzi że 22BLG 23l możemy uzyskać z 6,8kg co by się zgadzało też z Twoim kalkulatorem. Poczytałem fora z 2008 i poniżej znalazłem notatki odnośnie WESa.

Kilka przykładów:
- na 14,8 litrów piwa o brzeczce nastawnej 14,85 Blg potrzeba 2,9 kg ekstraktu słodowego WES
- na 18,8 litrów piwa o brzeczce nastawnej 13,75 Blg potrzeba 3,4 kg ekstraktu słodowego WES
- na 25,9 litrów piwa o brzeczce nastawnej 13,55 Blg potrzeba 4,6 kg ekstraktu słodowego WES
- na 26,4 litrów piwa o brzeczce nastawnej 9,95 Blg potrzeba 3,4 kg ekstraktu słodowego WES
- na 27,7 litrów piwa o brzeczce nastawnej 9,5 Blg potrzeba 3,4 kg ekstraktu słodowego WES

 

Też mniej więcej się pokrywa. Poza tym jak wspomniałem na ekstraktach zrobiłem jedną warkę w życiu :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi wyszło. Balingometr przetestowany.

Jedna puszka Gozdawy Porter Bałtycki 1,7 kg, jedna puszka Gozdawy ekstrakt super ciemny 1,7 kg i jedna puszka Gozdawa ekstrakt ciemny 1,7 kg jak pisałem wcześniej. Może te ciemne ekstrakty mają więcej cukrów ?

 

Blg od ostatniego  postu spadło o 1 (w obu piwach) i dalej radośnie bulgocze... 

 

Edytowane przez lilliwashere
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W międzyczasie wstawiłem wreszcie mojego portera.

 

Dokupiłem dodatkowo 1 ekstrakt ciemny 1,2kg. Tak więc łącznie było 1,7 + 1,7 + 1,2 = 4,6kg ekstraktów ciemnych.

Wyszło około 18,5litra piwa o BLG 17,5. Także praktycznie równo z tym co pokazywał kalkulator.

 

Użyłem gęstwy z mojej poprzedniej "produkcji" lagera z drożdży Gozdawa German Lager W35 (GLW35)

Co ciekawe w zestawie tego Baltic Portera który zamówiłem były dokładnie te same drożdże suche.

 

Teraz 2 pytania jeszcze ode mnie na koniec:

1) do ilu BLG to powinno teoretycznie odfermentować?

2) w zestawie jest standardowo jakieś 14g chmielu do chmielenia na zimno. (tak zawsze w tych zestawach Gozdawy). Czy i ewentualnie czym dochmielić na zimno bo mam trochę chmielów od moich jasnych piw i mógłbym coś dodać żeby wyszło lepsze.

 

IMG_20221214_144559.thumb.jpg.61fef864554cbfac2bd0c4dccdad483b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Seba85 napisał:

 

1) do ilu BLG to powinno teoretycznie odfermentować?

Przy normalnym zacieraniu do 3BLG około 

 

29 minut temu, Seba85 napisał:

Wyszło około 18,5litra brzeczki o BLG 17,5. Także praktycznie równo z tym co pokazywał kalkulator.

 

30 minut temu, Seba85 napisał:

w zestawie jest standardowo jakieś 14g chmielu do chmielenia na zimno. (tak zawsze w tych zestawach Gozdawy). Czy i ewentualnie czym dochmielić na zimno bo mam trochę chmielów od moich jasnych piw i mógłbym coś dodać żeby wyszło lepsze.

A chmieliłeś coś brzeczkę na goryczkę? Czy to były ekstrakty nachmielone? Ja na zimno nic bym nie dał jeśli ma być to Porter Bałtycki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.