Skocz do zawartości

HERMS sprawy techniczne


Gąska

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wiem, że wątków o herms jest już co najmniej kilka. Niemniej jednak postanowiłem założyć kolejny tak żeby móc w jednym miejscu dopytać bardziej doświadczonych kolegów /koleżanki o sprawy, które dotyczą konkretnie mojej instalacji. Jestem aktualnie na ostatniej prostej jeśli chodzi o budowę warzelni. Pomysł padł na HERMS z garnków 3x50L. Złożyłem właśnie węże + złączki kamlock i chciałem sprawdzić szczelność i przepływ. O ile szczelność bez większych problemów o tyle przepływ 4L na minutę na samej wodzie to chyba coś mało, czy jest ok? Pompy MP-15RM, zawory 1/2 cala, wąż 21/15mm I wężownica w HLT 15m rurki 12x1mm. Martwić się czy to normalne? ? 

 

IMG_20221102_174235-01.jpeg

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem wężownica od Pana Sławka, kontakt gdzieś na forum znalazłem (podeślę maila na priv). Chcesz chłodzić zanurzeniowo czy przeciwbieżnie? Bo jak zanurzeniowo to może lepiej karbowanej rurki poszukać, cieńsza ścianka + większa powierzchnia wymiany ciepła. Ja jakąś przeciwbieżną dopiero będę kupować po nowym roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę Cię zmartwię ale ten przepływ to masz dużo za mały. Będziesz bardzo długo podgrzewał zacier np. z 63 do 72C. Być może to wina pompy, czytałeś parametry?

Jakimś rozwiązaniem może być podgrzewanie wody w HLT do dużo większej temp. No ale wtedy gdy będzie dobra temp. w Mash Tun to będzie za wysoka w HLT i nici ze sterowania/utrzymania temperatury - trzeba będzie po prostu wyłączyć cyrkulacje. 

Grubość ścianki w wężownicy też nie będzie pomagać. 1 mm to wcale nie jest mało. Choć z drugiej strony masz 15 m na 50 litrów. 

Ja mam grubość 0.5 mm, też ok 15m długości i u mnie schodzi ok 30 min aby podgrzać "duży" zacier o 10C - cyrkulacja na maksa, przepływ z 5 razy większy od Twojego. Poprzez różne kombinacje można to skrócić do 20 min.

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa popularna dużo ludzi jej używa, może mam za długą wężownice?

Nie bardzo wiem co począć. Może mocniejsza pompa np. MP-25RM? 

Gdzie można taką wężownice 0.5mm dorwać I jakiej używasz pompy? 

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem tej pompy w swoim system cyrkulacyjnym, on ma sporą moc. 4l na min to coś mało. Nie wiem czy jest przystosowana do pracy w pionie, ja zawsze używałem ja w poziomie. Ewentualnie system gdzieś się zapowietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm pompa i wąż przed i za nią są wypełnione przy włączaniu więc nie jest zapowietrzona. Możliwe, że wężownica się gdzieś zapowietrza nie wiem, puszczałem przez nią w obu kierunkach i na jedno wychodzi. Jak pompuje po prostu z garnka do garnka bez wężownicy to przepływ jest dużo większy. Spróbuję z pompą w poziomie. Wyjście powinno być skierowane ku górze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Gąska napisał:

Pompa popularna dużo ludzi jej używa, może mam za długą wężownice?

Nie bardzo wiem co począć. Może mocniejsza pompa np. MP-25RM? 

Gdzie można taką wężownice 0.5mm dorwać I jakiej używasz pompy? 

 

Nie sądzę że skrócenie wężownicy wpłynie znacząco na przepływ. Jeśli inni używali i przepływ był ok to trzeba poszukać przyczyny. Nie ma co kupować na razie innej.

Jak pisali przedmówcy pompa musi być zalana wodą aby prawidłowo pracowała. Spróbuj ją ustawić poziomo tak aby woda wpadała na wirnik z góry. Z drugiej strony,  nie widzę żeby na wylocie woda zawierała powietrze - więc raczej nie była zapowietrzona (mówię o filmie).

Podnieś fałszywe dno i zobacz czy woda swobodnie wpada do zaworu/otworu. Mi to wygląda jakby gdzieś coś blokowało przepływ. Sprawdź czy wszystkie zawory są otwarte (czy kuki są obrócone na maksa).

 

Może wężownica ma gdzieś zagięcie? - Można by podłączyć wodę z sieci i sprawdzić wężownicę też.

 

Ja pod pompą mam jeszcze trójnik  z zaworem do szybkiego odpowietrzania przy starcie - zobacz sobie zdjęcia mojego browaru. 

 

Jeśli nic nie pomoże rozmontował bym wszystko i sprawdzał krok po kroku. 

Sama pompa podłączona z wiadrem plastikowym pełnym wody - wiadro wysoko - wypływ wody swobodny. Jeśli przepływ będzie ok to podłączałbym dalej - mash tun, później wężownicę itd.

Otwórz też osłonę wirnika, może coś go blokuje, sprawdź czy swobodnie się obraca. Zamień pompy.

 

U nas chyba ciężko kupić rurkę ze ścianką 0,5mm. Zobacz na Ali - ja kupowałem dawno temu w Stanach bo wiedziałem że u nas nie ma. Moje pompy to https://www.chuggerpumps.com/ na 230V    

 

 

 

 

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem różnych sposobów. Pompy na zmianę poziomo i pionowo, garnki wyżej, niżej, nawet hlt kładłem na boku żeby pozbyć się ewentualnego powietrza z rurki. Różne kombinacje podpięcia węży i wygląda na to, że coś z wężownicą bądź jej połączeniami z zaworami. Jak puszczam wodę bez wężownicy to nie ważne jak i gdzie umiejscowie pompę to przepływ jest jakieś 15l na minutę. Czeka mnie rozkręcanie hlt co średnio mnie cieszy. Ostatnio jak rozkręcałem te zaciskowe końcówki między rurką a mufą to gwinty tak się jakoś zatarły/zapiekły, że  musiałem rozcinać mufy i zamawiać nowe zaciski. Może ja tam coś zepsułem i się rurka gdzieś zgniotła czy coś ? No nic HLT wraca na warsztat. Jeśli tam nic nie znajdę to jest możliwe, że gościu od zwijania wężownicy coś przy spawaniu zepsuł i zwęził przekrój rurki? 

Edit: to, że testuję tylko na 15l wody może mieć jakiś negatywny wpływ na przepływ? 

IMG_20221106_192526-01.jpeg

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem rurkę bezpośrednio do pompy i bez zmian. Wąż przed pompą twardy, a ze spirali 3-4l na minutę. Wygląda jakby spirala miała jakieś przewężenie. Pisałem już do firmy, która zrobiła spiralę zobaczymy czy coś z tym zrobią. Na wszelki wypadek poleci ktoś sprawdzone źródło gdzie zrobią taką spiralę, albo może sklep gdzie kupię gotowy wymiennik? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko nic więcej nie wyciśniesz. Przewężenie plus długość rurki i mamy spadek ciśnienia i zarazem przepływu. Pisząc przewężenie miałem na myśli nie zgniecenie ale redukcję średnic na połączeniach. Producent podaje wydajność jaka wychodzi z pompy. Każda zmiana na mniejszą to są niestety straty. 

Edytowane przez mario1973
Poprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2022 o 20:19, Gąska napisał:

Próbowałem różnych sposobów. Pompy na zmianę poziomo i pionowo, garnki wyżej, niżej, nawet hlt kładłem na boku żeby pozbyć się ewentualnego powietrza z rurki. Różne kombinacje podpięcia węży i wygląda na to, że coś z wężownicą bądź jej połączeniami z zaworami. Jak puszczam wodę bez wężownicy to nie ważne jak i gdzie umiejscowie pompę to przepływ jest jakieś 15l na minutę. Czeka mnie rozkręcanie hlt co średnio mnie cieszy. Ostatnio jak rozkręcałem te zaciskowe końcówki między rurką a mufą to gwinty tak się jakoś zatarły/zapiekły, że  musiałem rozcinać mufy i zamawiać nowe zaciski. Może ja tam coś zepsułem i się rurka gdzieś zgniotła czy coś ? No nic HLT wraca na warsztat. Jeśli tam nic nie znajdę to jest możliwe, że gościu od zwijania wężownicy coś przy spawaniu zepsuł i zwęził przekrój rurki? 

Edit: to, że testuję tylko na 15l wody może mieć jakiś negatywny wpływ na przepływ? 

Tak jak pisałem 15l na minutę bez spirali po podłączeniu spirali wąż robi się twardy i ze spirali wychodzi 3l na minutę. Pompy próbowałem zmieniać i montować w różnych pozycjach na rożnej wysokości. Spiralę podłączałem na różne sposoby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jeśli złącza na początku i końcu chłodnicy masz wkręcane sprawdź czy "uszczelnienie" (pr. taśma teflonowa) jakimś cudem nie przesłania Ci światła otworu rurki. Nie potrafię jaśniej napisać :)

 

Edit: potrafię ? rozłącz chłodnice i sprawdź np. śrubokrętem czy na wlocie i wylocie chłodnicy nic go nie blokuje, wciskając śrubokręt w rurkę.

Edytowane przez bielok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bielok napisał:

Cześć.

Jeśli złącza na początku i końcu chłodnicy masz wkręcane sprawdź czy "uszczelnienie" (pr. taśma teflonowa) jakimś cudem nie przesłania Ci światła otworu rurki. Nie potrafię jaśniej napisać :)

 

Edit: potrafię ? rozłącz chłodnice i sprawdź np. śrubokrętem czy na wlocie i wylocie chłodnicy nic go nie blokuje, wciskając śrubokręt w rurkę.

Widzę rurkę przez mufe. Nic tam nie ma. Najchętniej przepuścił bym coś przez całą spiralę żeby sprawdzić gdzie coś blokuje, ale jak to zrobić nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować przepchać przez spiralę drut o odpowiedniej twardości lub spróbować przepuścić kulkę gąbczastą o małej średnicy po ciśnieniem. Choć drugi sposób jest dość ryzykowny, gdy w środku będzie jakiś zadzior lub jakaś inna pozostałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Możesz sprawdzić jeszcze na wodzie z kranu o ile masz w miarę stałe ciśnienie.

Ustaw przepływ wody z kranu powiedzmy na jakieś 10l/min i zaznacz to na pokrętle kranu. Podepnij chłodnice pod kran i sprawdź jaki jest przepływ.

 

Jeśli chodzi i przepychanie chłodnicy to próbował bym drutem miedzianym 2,5m. Albo nierdzewnym 1 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lewatywa8 napisał:

Zbyt mała średnica wewnętrzna rurki wężownicy. Miałem to samo, zmieniłem na rurkę 20x1 (ta była zbyt duża) przepływ znacząco zwiększył się. Zamawiane u pana Sławka.

To jaka jest odpowiednia i czy jest dostępna? Może kupię nową po prostu. Tylko jaką?? Napisz coś więcej o swoim systemie proszę. 

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem hemsa kilka lat temu, więc już nie pamiętam wielu rzeczy. Pompa pewnie ma przelot 15mm, więc myślę, że przelot nie mniejszy niż 14mm w zupełności wystarczy. Sprawdź na takim wężyku igielitowym zanim kupisz wężownicę. Ja zamówiłem 20x1 gdyż producent wężownicy nie miał mniejszej rurki która nie miałaby wewnątrz gratu. Rurka 20x1 była zbyt krótka przez co brzeczka na przepływie 6-8l/min nie łapała temp. wody. Różnica kilku stopni.

20140618_171727.jpg

20150321_215705.jpg

20160403_133452.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.