Skocz do zawartości

Browar Olinek


OLINKA

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 223
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Warka # 15 CIEMNE DLA MAMY

 

Dzisiaj warzę piwko bezstylowe, ciemne niskoprocentowe ( ale to zależy jak dużo odfermentuje)

 

Skład:

 

Pilzneński 1,8 kg

monachijski typ I 0,3 kg

Caraaroma 0,15 kg

Cara Crystal 0,10 kg

jęczmień palony 0,15 kg

 

Zacieranie"

55 st.C 5'

62 st.C 50'

72 st.C 30'

76 st.C dodany palony i 15 '

 

Teraz się filtruje ( filtracja bardzo sprawna )

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 15 Ciemne dla Mamy

 

Dzisiaj warzę piwko bezstylowe, ciemne niskoprocentowe ( ale to zależy jak dużo odfermentuje)

 

Skład:

 

Pilzneński 1,8 kg

monachijski typ I 0,3 kg

Caraaroma 0,15 kg

Cara Crystal 0,10 kg

jęczmień palony 0,15 kg

 

Zacieranie"

55 st.C 5'

62 st.C 50'

72 st.C 30'

76 st.C dodany palony i 15 '

 

Teraz się filtruje ( filtracja bardzo sprawna )

Przy takim zacieraniu brzeczka przefermentuje głęboko (nie wiem ile litrów brzeczki więc trudno dokładnie ocenić jak). Duży udział procentowy palonego jęczmienia, paloność zdominuje smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak na początku mojej "kariery" z piwowarstwem namawiałeś mnie na poczytanie na TYM forum co i jak więc teraz po tej lekturze nie mam innego wyjścia, a ponadto niedługo lato. Trzeba coś pić dla ochłody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do blg to celuję na jakieś 9 może 10. Chcę je też lekko nachmielić więc postanowiłam na 10 min przed końcem dodać 10 g liberty i 10 g lubelskiego

To nie jest dobre rozwiązanie. Chmielisz tak właściwie tylko na aromat, raczej nie dojdzie do strącenia białek (za mało czasu na izomeryzacje a-kwasów). Jeżeli chcesz brzeczkę lekko nachmielić to na 20l daj ok 10g chmielu ok 6%ak, będzie około 9IBU przy 60' gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie 60 min :

Marynka 8 g w 0 min

 

Wyszło coś koło 15 l o blg 11 ( trochę miało być mniej ale tak zostawiam )

 

Drożdże zadam po wystudzeniu ( studzę w resztkach śniegu ) w około 28 st.C gęstwą po .... kurczę już nie pamiętam po którym piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie 60 min :

Marynka 8 g w 0 min

 

Wyszło coś koło 15 l o blg 11 ( trochę miało być mniej ale tak zostawiam )

 

Drożdże zadam po wystudzeniu ( studzę w resztkach śniegu ) w około 28 st.C gęstwą po .... kurczę już nie pamiętam po którym piwie.

Ale górne czy dolne drodże wiadomo? :monster:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie był problem przed wyborem . Przypomniałam sobie w ostatniej chwili, że mam od Ciebie gęstwę po London ale i właśnie one poszły do fermentora i pracują już super. Na początku też myślałam o górnych lecz miałam gęstwę po s-04 ale nie pamiętałam po jakim piwku. W każdym razie obie gęstwy Twoje się bardzo przydały

 

 

Koźlak z warki # 11 idzie do butelek wraz z 110 g cukru, może uda mi się dzisiaj jeszcze rozlać BGA z warki #13

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no dojrzewa nam nowa Piwowarka. Po kilku piwach, które degustowałem w Koniakowie widzę, że Koleżanka ma talent i to nie tylko do piwa.

Co racja to racja. Wędlinki pierwsza klasa i to nie tylko te zadymione. Ser pleśniowy to raj w gembie.

Tu widać zapał do cieżkiej pracy ale widać jak bardzo się opłaca. To nie tylko talent ale i wiedza i zdolności.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za tak miłe słowa a szczególnie na temat mojego piwka. Szczerze mówiąc miałam obawy postawić moje piwo koło Waszych . Do Waszego talentu jeszcze mi daleko .... ale się staram. Pieron cieszę się, że ser Ci smakował. Jutro rusza produkcja nowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 16 MONACHIJSKIE JASNE

 

Skład:

3,2kg pilzneński

0,8kg wiedeński

0,4kg carapils

0,1kg zakwaszający

 

Zacieranie

10 minut w 55°C

20 minut w 63°C

1/3 zacieru przeniesiona do dekokcji, ( pierwsze piwo które robię z dekokacją )

20 minut w 72°C,

10 minut gotowanie,

zawrócenie do zacieru głównego

20 minut w 72°C

 

c.d.n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie 60 '

 

20 g Hallertau Spalt Select + 20 g lubelski w 0'

10 g Sazz + mech w 45'

 

Filtracja poszła dość sprawnie

 

Wyszło 24 l o 12,5 blg, zadałam gęstwę WLP 830

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny przypadek mnie spotkał z ostatnia wareczką. Zadałam drożdże ( gęstwa po wlp 830 - dzięki admiro ) i wszystko było jak powinno być czyli po kilku godzinkach pojawiła się piana ( temp. 9 st.c ) , piana na około 2 cm ale podczas moich obserwacji zauważyłam, że w rurce woda ani drgnie. wczoraj przeniosłam fermentor do temp. 13 st.c czyli górnej dla tych drożdży , i ponownie do dzisiaj nic nie ruszyło wody w rurce a piana dalej taka sama. Dzisiaj zmieniłam pokrywę od fermentora i okazało się, że ona była nieszczelna.

Dzisiaj z powrotem fermentor wróci do 9 st.c i może dalej fermentować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO w tym dziwnego, jeśli było by szczelne przez cały czas użytkowania było by się czym dziwić.

Ja mam w kegach i też mało kiedy mam szczelne i nie przejmuję się tym wcale. W lato trzeba zadbać tylko by nic do środka nie wlazło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bardzo się tym nie przejęłam jakby to była pierwsza warka to byłoby gorzej, ostatnio BSA tak szalało, że musiałam fermentor odkryć . Dziwiło mnie tylko to, że dwa dni nic nie bulgocze choć wszystko inne wskazywało na to, że drożdże pracują właściwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.