Jump to content
Shooter

Browar Shooter'a

Recommended Posts

moim zdaniem najlepsze jest podwójne dno, wykonane z blachy z nacięciami. Wlot pompy poniżej drugiego dna, nie ma problemów z przypalaniem młóta, młóto nie jest niszczone przez wirnik pompy, co nie przedłuża filtracji. Moim zdaniem jest też trochę lepsza wymiana ciepła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja robię tak że brzeczka ogrzewa się na grzałce pod drugim dnem i potem trafia na młóto od góry. Czasem tylko zamieszam łyżką. Jeśli będziesz tłoczyć młóto przez pompę, to łopatki wirnika uszkadzają łuskę co powoduje potem problemy przy filtracji i znacznie ja przedłuża.

Share this post


Link to post
Share on other sites
moim zdaniem najlepsze jest podwójne dno' date=' wykonane z blachy z nacięciami. Wlot pompy poniżej drugiego dna, nie ma problemów z przypalaniem młóta, młóto nie jest niszczone przez wirnik pompy, co nie przedłuża filtracji. Moim zdaniem jest też trochę lepsza wymiana ciepła.[/quote']

Myślałem o skierowaniu wylotu pompy od dołu na młóto, żeby wprawić je w ruch, Twoja koncepcja opiera się chyba na odwrotnym kierunku?

Z drugiej strony jest ciekawa, gdyż powstanie kadź zacierno-filtracyjna, ale co z wyrównaniem temperatur?

Cześć sąsiad...:)

trochę skomplikowana koncepcja... jeśli będziesz tłoczył zacier (brzeczkę?) przez zawór a pobierał z góry, to ruch zacieru będzie sie odbywał najprostszą drogą od wlotu na dole kadzi - do wlotu rurki pobierającej z góry... większość gęstego przecież zacieru pozostanie nieruchoma. No i pomysł z zatapianiem filtratora też taki sobie - jak go ułożysz na dnie w gorącym młócie?... miałem podobny ale z nacinanej rurki miedzianej i dość szybko zamocowałem go "na stałe" do zaworu. Daje to w moim przypadku kadź zacierno - filtracyjno - warzelną...:) (do warzenia odkręcam filtrator). Ale najlepszym rozwiązaniem wydaje się proponowane przez wsaczuka: fałszywe dno (będę robił...) masz na dokładkę z głowy problem przypalania młóta przy podgrzewaniu.

I recyrkulujesz samą brzeczkę. Trzeba tylko delikatnie używać pompy: zbyt szybka cyrkulacja "zaciska" złoże i nie odfiltrujesz bez zamieszania.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprawa dość prosta przy zacieraniu jednotemperaturowym. Tu potwierdzam. Trochę więcej roboty z chochlą przy wielostopniowym ale czy znalazłeś na forum kogoś, kto by na to narzekał?...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasyp 15 kg słodu, w sumie 50l zacieru. Mieszałem małą łychą, około 60cm i się dało, teraz z wiosłem to żadne problem, jak i utrzymywanie temperatur. Trzeba tylko mieszać przy podgrzewaniu, wtedy równomiernie się nagrzewa zacier i jest ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym kalkulatorem to jest o tyle śmieszna sprawa, że nigdy nie wiesz w jakiej kondycji są drożdże ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj ! Zbieram ciągle informację na temat kegów. Zamierzam na przyszły sezon skompletować dwa kegi ( zacierno filtracyjny i warzelny , 3 jako podgrzewacz wody jeszcze nie bardzo wiem jak rozwiązać)

 

Nurtuje mnie tylko jedna sprawa, a widzę że przeszedłeś do filtrowania w tym samym kegu w którym zacierasz. Jak wygląda sprawa mieszania zacieru jeśli na dnie kega jest filtrator z oplotu ? Mieszanie wiertarką chyba nie wchodzi w grę. Jak to rozwiązać ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.