Skocz do zawartości

Porozmawiajmy o Grodziskim


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko pięknie i fajnie, że grodzisz jest rozsławiony w innej części świata ale irytuję mnie dyletanctwo autorów. Po pierwsze mylenie Wielkopolski z Prusami, wrzucania do jednego worka jeszcze Gdańska. Autor wydaję się, że znający języki polski cytuje Kitowicza, tłumaczy nazwę "Prawie jak Grodzisz" ale miesza nazwy i regiony. Do tego zastanawia mnie skąd wzięła się ta receptura? Trochę nie przypomina polskich a zakładam, że autor musiał mieć z nimi do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie i fajnie, że grodzisz jest rozsławiony w innej części świata ale irytuję mnie dyletanctwo autorów. Po pierwsze mylenie Wielkopolski z Prusami, wrzucania do jednego worka jeszcze Gdańska. Autor wydaję się, że znający języki polski cytuje Kitowicza, tłumaczy nazwę "Prawie jak Grodzisz" ale miesza nazwy i regiony. Do tego zastanawia mnie skąd wzięła się ta receptura? Trochę nie przypomina polskich a zakładam, że autor musiał mieć z nimi do czynienia.

Nie miesza nazw regionów bo w czasie zaborow i Gdańsk i Wielkopolska to były Prusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkopolska to była może część Prus ale nie Prus Zachodnich. Swoją drogą ciekawe czemu zawsze ludzie z zagranicy odnoszą się do nazw niemieckich jakby historia tego piwa zaczynała i kończyła na zaborach. Kiedyś jak o tym myślałem to stwierdziłem, że chyba anglojęzycznym łatwiej wymawiać niemieckie nazwy niż polskie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka nr 7 / 21.02.2008 : Prawie jak Grodziskie z surowców BA

 

A teraz uwaga komentarz: :)

 

Smak wędzonki jest tragiczny. Zbyt mało nachmielone.

Jak dla mnie słód z BA wędzony nie bardzo nadaje się na to piwo i chyba widzę zależność między wędzonką a chmielem. To piwko mimo że tak reklamowane to jest coś nie tegens i coś mi się wydaje że BA czy to recepturą czy surowcami nie trafiło w styl.

 

Czy aby do tego piwa nie było dekokcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, od poczatku stycznia lezy mi zestaw grodziskie z BA (dozucilem do paczki bo bylo tanie i niekonwencjonalne) i nie wiem jak sie do niego zabrac. Najpierw problem z klarowaniem a teraz zeglarz piszesz ze to w ogole nie to (fakt ze w oryginale byl wedzony slod przeniczny a nie jeczmienny ale receptury z konkursow sa podobne do BA chyba?). Sam nie wiem czy nie dokupic slodu i nie zrobic Kolscha a za grodziskie sie zabrac pozniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

http://grodzisk.nasz...9aa39da9d,1,3,5

Byłą warzelnię przy ul. Poznańskiej w Grodzisku wystawiono na sprzedaż. Przetarg wygrał Browar Fortuna.

 

 

5020c9f5b7d9a_k5.jpg

(© AWY)Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Właścicielem Fortuny jest polsko- belgijska IBG DWA z siedzibąw Kielcach. Jej przedstawiciel - Krzysztof Panek potwierdził w rozmowie z nami, że rzeczywiście to oni wygrali przetarg na sprzedaż nieruchomości w Grodzisku.

 

- Od dłuższego czasu zainteresowani byliśmy już tym terenem. Oczywiście odbyć się musiał przetarg, do którego stanęliśmy i który ostatecznie wygraliśmy - powiedział nam. - Czeka nas teraz sporo pracy, ale liczymy na pozytywny finał czyli reaktywację Piwa Grodziskiego - podkreślił. - W tym celu powołana zostanie przez nas osobna spółka, która zajmie się produkcją w Grodzisku.

 

 

Przypomnijmy, że produkcji tego piwa zaprzestano na początku lat 90. Od momentu uwarzenia ostatniej warki, temat reaktywacji marki pojawiał się co rusz. W ostatnich latach interesował się tym jeden z przedsiębiorców, ale z planów niestety nic nie wyszło.

 

 

Teraz wydaje sie, że wizja ta jest jednak realna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Tym bardziej, że inwestor chce w Grodzisku uruchomić typowy browar regionalny, a takie niszowe trunki cieszą się coraz większą popularnością.

oferty związane z kuponem w celu reaktywacji produkcji Piwa Grodziskiego) zgłosił się tylko jeden oferent. Cena ostateczna wyniosła 134 tysiące 316 złotych. Działka jest o powierzchni około 2 tysięcy metrów kwadratowych. Przetarg ten był drugim z kolei. Pierwszy ograniczał dostęp do oferty tylko inwestorom z terenu Wielkopolski.

 

 

- Zainteresowanie tematem podjęła jednak firma z Lwówka Śląskiego i dlatego zdecydowaliśmy, że nie będziemy zamykać drogi ofertom spoza regionu - stwierdza burmistrz Grodziska, Henryk Szymański.

 

- Ostatecznie jednak do drugiego przetargu stanął tylko jeden oferent. Jest to inwestor z doświadzczeniem na rynku piwowarskim, dlatego liczymy na powodzenie tego przedsięwzięcia. Choć nauczony wcześniejszymi, przedwczesnymi deklaracjami ze strony innych przedsiębiorców, jestem ostrożny w swojej radości. Fakt jest jednak taki, że rzeczywiście na takim etapie na jakim sprawa jest w tej chwili, jeszcze nie byliśmy. Mam oczywiście nadzieję, że doczekam się jeszcze wznowienia produkcji tego trunku.

 

 

 

W tym tygodniu ma dojść do podpisania umowy notarialnej. Inwestor zgodnie z warunkami przetargu musi do końca czerwca 2013 roku wystąpić o pozwolenie na budowę. A zakończyć inwestycję do końca 2014 roku. Może więc marzenie, którym żyje nie tylko wielu grodziszczan, ziści się? Teraz co roku w Grodzisku odbywa się konkurs piw domowych, które smakiem zbliżone są do Grodzisza. W jury zasiadają dawni piwowarzy grodziskich browarów, którzy zawsze powtarzają, że chcieliby jeszcze kiedyś spróbować oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi sobie wyobrazić browar na działce o powierzchni 2000 m. kw. To kwadrat o bokach zaledwie 45 x 45m. Nie wiem jak na takiej powierzchni można zmieścić zbiorniki na słód, warzelnię, fermentownię, tanki klarownicze, butelkownię, magazyny na piwo leżakujące w butelkach i na gotowe piwo do sprzedaży, plac manewrowy dla samochodów z surowcami i po gotowe piwo. Do tego potrzebna jest kotłownia, maszynownia chłodnicza i jakieś biura. I to wszystko na 2000 m.kw. Ten browar to chyba będzie wielkości restauracyjnego, a do tego pewnie w postaci wieżowca. ;):smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi sobie wyobrazić browar na działce o powierzchni 2000 m. kw. To kwadrat o bokach zaledwie 45 x 45m. Nie wiem jak na takiej powierzchni można zmieścić zbiorniki na słód, warzelnię, fermentownię, tanki klarownicze, butelkownię, magazyny na piwo leżakujące w butelkach i na gotowe piwo do sprzedaży, plac manewrowy dla samochodów z surowcami i po gotowe piwo. Do tego potrzebna jest kotłownia, maszynownia chłodnicza i jakieś biura. I to wszystko na 2000 m.kw. Ten browar to chyba będzie wielkości restauracyjnego, a do tego pewnie w postaci wieżowca. ;):smilies:

Tak dzisiaj wygląda wjazd do browaru, z przodu po prawej znajdują sie prywatne mieszkania

post-9-0-75590400-1344542067_thumb.jpg

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografowałem ten browar około 5 lat temu i wyglądał dokładnie tak samo. Dziwię się tylko, że miasto chcąc teren sprzedać lub "wznowić" produkcję nie zabezpieczyło dostatecznie budynków przed dewastacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografowałem ten browar około 5 lat temu i wyglądał dokładnie tak samo. Dziwię się tylko, że miasto chcąc teren sprzedać lub "wznowić" produkcję nie zabezpieczyło dostatecznie budynków przed dewastacją.

 

Wiesz jak to jest, miasto nie ma wystarczających środków na utrzymanie i zabezpieczenie takich budynków. Przykładem jest niedaleko mnie Nowa sól tam jak wejdziesz na byłe zakłady produkcji nici to wygląda jak po apokalipsie, browar w Nowej Soli też doprowadzili do ruiny, nie zabezpieczając go przeszło pół roku temu bez kozery główną bramą możesz tam wejść i robić co chcesz. Podejrzewam, że jest tak w wielu Polskich miastach. Miejmy nadzieje, że szpety fortuna nie zrobi tak jak napisał Tomek-Pasieka, bo wtedy to nie będzie grodziskie tylko podróba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wedle informacji ze strony pspd, Grodziskie wedzie do BJCP :)

http://www.pspd.org.pl/pagesnews/grodziskie-jako-styl-piwa-trafi-do-zbioru-wytycznych-bjcp

 

Zerknijcie na pdfa. Co to są drożdże ISC-57 Polish Ale ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.