Skocz do zawartości

Dziwnie z BLG , refermentować czy nie


sp5

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

 

powrót po 5 latach na forum i do warzenia , stwierdziłem że zanim odtworzę sprzęt itp i zacznę warzyć ze słodów jak drzewiej bywało , zrobię na początek z brewkitów .

 

Zrobiłem w życiu więcej niż kilkadziesiąt warek, na pewno powyżej 100 , zdarzyła się jakaś infekcja ale nigdy nie miałem takiego przypadku 

 

- Brewkit Mangrove Jack's - Irish Red Ale  z Gozdawą - po 2 tygodniach na burzliwej 5 blg , przelałem na cichą i po tygodniu zeszło do 4,5- pytanie co z tym zrobić , boję się butelkować, jakie pomysły, czy może mniej glukozy 

 

-Coopers English Bitter- zeszlo do 3 na burzliwej po 8 dniach, myślę czy już na cichą czy czekać jeszcze bo boję się że nie zajdzie niżej.

 

Co ciekawe fermentacja w mieszkaniu więc temperatura na pewno powyżej 18, zastanawiam się czy winą nie jest to że fermentatory stały na gresie cały czas , aczkolwiek nie raz kiedyś stały w piwnicy na betonie i co jak co zawsze schodziło do 2 albo i niżej .

 

Pytanie , refermentować , czekać jeszcze , ile glukozy Waszym zdaniem żeby nie strzelało ewentualnie .

 

Piotr 

 

sprawdzane było różnymi cukromierzami i wyniki dokładnie takie same 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bitter zszedł do 3 z np. 10-12, to nie jest dziwne.

To 4,5 blg przy Irish Red Ale jest bardziej podejrzane, możesz spróbować podnieść temperaturę.

 

Jeśli kiedyś wszystko Ci odfermentowywało do 2 lub mniej to bardzo nisko i wskazuje na prawdopodobieństwo infekcji sprzętu diastaticusami. Większość drożdży odfermentowuje pewnie 70-80%, czyli takie ekstrakty końcowe powinny być typowo z piwa o max 10 blg - chyba że diastaticusy lub coś innego przejadało dekstryny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale w przypadku IRA musiałem dać cichą ponieważ jest chmielenie na zimno , Bitter widzę że jeszcze chodzi trochę i tutaj się nie boję ale boję się wrzucać 4,5 na refermentację, pytanie czy można przy tak wysokim, ile wtedy dać glukozy ? postawię bliżej grzejnika może coś dojdzie, zasadniczo temperatura fermentacji jest w okolicach 20  stopni ale jak mówię niejedną warkę zrobiłem lata temu, fermentacja była w piwnicy gdzie było max 15 i było wszystko ok, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2022 o 19:06, Łachim napisał:

Jeśli bitter zszedł do 3 z np. 10-12, to nie jest dziwne.

To 4,5 blg przy Irish Red Ale jest bardziej podejrzane, możesz spróbować podnieść temperaturę.

 

Jeśli kiedyś wszystko Ci odfermentowywało do 2 lub mniej to bardzo nisko i wskazuje na prawdopodobieństwo infekcji sprzętu diastaticusami. Większość drożdży odfermentowuje pewnie 70-80%, czyli takie ekstrakty końcowe powinny być typowo z piwa o max 10 blg - chyba że diastaticusy lub coś innego przejadało dekstryny.

no czyli powinno zejść w przedziale 2,5 - 3,5 , czy 4,5 jest trochę chyba za wysoko , czy czzekać jeszcze ? czy butelkować mniejszą ilością glukozy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będzie spadać blg za kilka dni po podniesieniu temperatury, to butelkować z normalną ilością glukozy i ewentualnie częściej sprawdzać, czy się nie przegazowuje ;) Przy niedofermentowaniu mniejsza ilość glukozy niewiele pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.