Skocz do zawartości

Piwo z ciemnego ekstraktu


Dgrzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Chciałbym was zapytać czy mielście okazję uwarzyć piwo z ciemnego ekstraktu niechmielonego?

Jeżeli tak, moglibyście się podzielić jakich chmieli i jak je użyliście?

Będzie to moje pierwsze podejście po 2 warkach z brew-kitu do chmielenia ekstraktu.

 

Dziękuję za insturkcję!

Edytowane przez Dgrzesiek
błędy ortograficzne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ostatnio ktoś opisywał tu niemiłą przygodę z ciemnym ekstraktem piekarniczym, który nie nadaje się do warzenia piwa.

O jakim ciemnym ekstrakcie piszesz? Wrzuć link.

A co do chmielenia to kurde, zależy od użytych drożdży i planowanego stylu w sumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstrakt to Ciemny ekstrakt słodowy Coopers Dark (nienachmielone ekstrakty) - symbol:407100 (browin.pl)

 

jeśli chodzi o drożdże myślałem o SAFALE T-58 drożdże piwowarskie 11,5g - Deptana.pl plus chmiele cytrusowe (jestem młody wilk i pewnie to jest ogromna wariacja)

Lub zwykłe klasyczne Safale-04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli nie ten felerny. Dobrze.

Co do reszty nie wiem. Ja jestem zachowawczy: wziąłbym jeszcze jedną puszkę jasnego ekstraktu słodowego i chmielił klasycznymi, kontynentalnymi odmianami na 60 - 15 - wyłączenie palnika, fermentował S-04 (jakie masz temperatury?) i liczył na strong dark milda.

Ale jak weźmiesz "cytrusowe" chmiele to pewnie bliżej american amber ale wylądujesz.

@Jancewiczma najbogatsze zapiski z ekstraktów, poszukaj u niego inspiracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-58 w teorii dające fenole, ciemny ekstrakt i do tego cytrusowe chmiele brzmi jak wszystko z innej bajki. Mógłbyś też zrobić jakiegoś stouta, gdybyś dokupił trochę palonego jęczmienia. Wtedy US-05 lub S-04 na początek, jakiś brytyjski chmiel i nie ma co kombinować, tylko odpowiednio prowadzić fermentację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w mieszkaniu jestem w stanie zacząć od 17 stopni. 

Czyli nie uda się zrobić czegoś ALA american stout lub ALA amercian IPA?

Dzięki za cenne informacje

 

Wtedy palony jęczmień dodać do wody podczas gotowania?

Jaśniej:

1. Wlewam ok. 5 litrów wody,

2. Wrzucam palony jęczmien

3. Zaczynam podgrzewać wodę z jęczmieniem 

4. Przed zagotowaniem wyjmuję woreczek z jęczmieniem

5. Wlewam ekstrakt 

6. Chmielenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz zestaw w sklepie przykładowy na takim ekstrakcie. https://homebrewing.pl/piwo-american-dark-ale-12-blg-zestaw-surowcow-z-ekstraktow-p-659.html Tylko chmiele sobie wrzuć w kalkulator. Warrior zapewne na 60 minut gotowania, Citrę dałbym 25 gr na 5 minut, 25 gramów na zimno (albo na hop stand). Powinno wyjść fajne piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, buber napisał:

Tu masz zestaw w sklepie przykładowy na takim ekstrakcie. https://homebrewing.pl/piwo-american-dark-ale-12-blg-zestaw-surowcow-z-ekstraktow-p-659.html Tylko chmiele sobie wrzuć w kalkulator. Warrior zapewne na 60 minut gotowania, Citrę dałbym 25 gr na 5 minut, 25 gramów na zimno (albo na hop stand). Powinno wyjść fajne piwo.

Dzięki. 

Tylko w jakim celu mam dać chmiele w kalkulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 4.10.2022 o 15:30, zasada napisał:

Cześć,

ostatnio ktoś opisywał tu niemiłą przygodę z ciemnym ekstraktem piekarniczym, który nie nadaje się do warzenia piwa.

O jakim ciemnym ekstrakcie piszesz? Wrzuć link.

A co do chmielenia to kurde, zależy od użytych drożdży i planowanego stylu w sumie.

chciałem Go przestrzec przed moim błędem ale widzę że zdążyłeś to zrobić. A co do tego nieszczęsnego "czegoś" zostanie przerobione na mocniejszy trunek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.