Skocz do zawartości

Coobra CB3 PRO V30 graniczne ilosci wody do zacierania


Ask

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

chcę przesiaść sie na kocioł Cobra i teraz nie moge namierzyć ile gotowej brzeczki miesci sie bezpiecznie w tym kociołku. W necie jest informacja :

"W przypadku gdy stosujemy graniczne ilości słodu (7 kg) należy bardzo dokładnie odmierzyć ilość wody potrzebnej do zacierania (maksymalnie 22 l) - w innym przypadku brzeczka może się nie zmieścić."

 

Czyli należy rozumieć że 7kg słodu mogę zacierać w max 22 litrach wody. A ile potem mogę zmieśćić w tyk kociołku dodatkowo wody z wysładzania ? Wiadomo że w słodzie zostanie pewnie z 4-5 litry. Poprostu probuję ustalić jak duże warki uda mi się przygotować tj. 20l, 25l wieksze...mniejsze.

Na razie działam na gotowych zestawach slodów i one z regoly sa na 20-25l. Bo jezeli 30 litrowa cobra jest za mala to moze powinienem kupic 50 litrową - tylko czy z kolei nie bedzie za duża.

Dzieki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Ask napisał:

 

Witajcie,

chcę przesiaść sie na kocioł Cobra i teraz nie moge namierzyć ile gotowej brzeczki miesci sie bezpiecznie w tym kociołku. W necie jest informacja :

"W przypadku gdy stosujemy graniczne ilości słodu (7 kg) należy bardzo dokładnie odmierzyć ilość wody potrzebnej do zacierania (maksymalnie 22 l) - w innym przypadku brzeczka może się nie zmieścić."

 

Czyli należy rozumieć że 7kg słodu mogę zacierać w max 22 litrach wody. A ile potem mogę zmieśćić w tyk kociołku dodatkowo wody z wysładzania ? Wiadomo że w słodzie zostanie pewnie z 4-5 litry. Poprostu probuję ustalić jak duże warki uda mi się przygotować tj. 20l, 25l wieksze...mniejsze.

Na razie działam na gotowych zestawach slodów i one z regoly sa na 20-25l. Bo jezeli 30 litrowa cobra jest za mala to moze powinienem kupic 50 litrową - tylko czy z kolei nie bedzie za duża.

Dzieki za odpowiedzi.

 

Dalej nie napisałeś jakie wartości gotowego piwa Cie zadowalają - nie wiemy w czym i ile fermentujesz. Logiczne jest że w 30l wersji możesz wysładzać praktycznie do 30l, gotować 30min i minus osady masz pewnie 26l - to maks. Z 50l możesz pewnie z 45l wyciągnąć na upartego. Jeden zestaw surowców co jest na 20-23l bez problemu ogarniesz w 30l wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemy wystarczy ci 30l. Kociołki automatyczne mają to do siebie, że w środku masz kosz metalowy na  słód a pompka pompuje brzeczkę z dołu(przefiltrowana) na górę do tego kosza. Masz taki obieg. W rezultacie w koszu masz poziom brzeczki wyższy niż w kociołku i ta różnica poziomów robi wlasnie cisnienie, które powoduje cyrkulację. Jeśli dasz zbyt dużo wody przy większym zasypie to poziom brzeczki w koszu będzie podobny do tego w kociołku i nie będzie różnicy ciśnień. Cyrkulacja stanie tzn będzie brzeczka przelewała się góra zamiast przeciskać przez mloto.  Generalnie metodą prób i błędów musisz ustalić sobie np że brzeczka z młotem mają mieć np pojemność 24l i np przy tej pojemności odpowiednio nastawiając przepływ pompy uzyskasz np 25-30cm różnicy w poziomach brzeczki pomiędzy koszem i kociołkiem i wtedy cyrkulacja fajnie działa. Im większa różnica poziomów tym większy przepływ na pompie można wymusić i powinna być w teorii lepsza wydajność.

Przy wysladzaniu nie ma to znaczenia bo kosz podnosisz do góry i umieszczasz na uchwytach więc wysladzasz do 30l. Później pewnie kilka litrów odparujesz i kilka pójdzie na straty więc finalnie maks 25 osiągniesz w fermentorze.

Edytowane przez Glabro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.