Skocz do zawartości

Emalia czy nierdzewka?


nikhil

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Na dnie, tam gdzie grzeje palnik, złuszcza się emalia. Zaczęło się od drobnych dziurek jakby ktoś szpilką ponakłuwał, teraz od tych dziurek odłazi płatkami po 0.5cm. Mam go od czerwca tego roku i wygląda na to, że na przyszłoroczną jesień będę musiał kupić nowy, bo zacier przypala się w tych miejscach gdzie odlazła emalia. Sprzedawca twierdzi, że to od tego, że stawiałem go na piasku jak był pełny (w mieszkaniu!).

 

Tak że gwoli ostrzeżenia, że lepiej wydać trochę więcej na garnek z Olkusza, ale mieć go na dłużej, bo z ruskimi to loteria jaki się trafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy czasem nie ruskiej produkcji?

Też mam ruski 28l i po 21 warkach wszystko gra' date=' widać ruscy mają maja kilka fabryk z garnkami :([/quote']

Na moim nie ma nic po rusku ani w żadnym innym języku garnek wygląda na solidny. Nie widzę różnicy z moim poprzednim polskim z czasów komuny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Na złomowisku w Oleśnicy,

Na złomowisku w Oleśnicy jest kilka KEGów, małe chyba 10l i duże. A ile cudów z nierdzewki, jakieś gotowe stożki do fermentorów, gotowe stelaże do kadzi. Myślę, że dało by się pospawać cały browar z tego co tam jest. ehhh, gdyby mieszkać w Czechach.

 

KEG 10zł/kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Podepnę się pod wątek. Od jakiegoś czasu marzą mi się warki 50-cio litrowe. Z mojego KEGa mogę po chłodzeniu wycisnąć max. 42 l. Piszę już o ilości w fermentorach, osadu po chmieleniu w KEGu jest pewnie dodatkowo ze 2-3 l. Poszukuję coś o wielkości ok 60 l. Czytałem już trochę opinii, że tanie garnki z nierdzewki, to zuo, ale może ktoś używa czegoś takiego, albo chociaż wie, co to jest i czy warto się w takie coś pchać? (link na końcu). Mam tak rozplanowany system, że nie powinno być potrzeby przenoszenia pełnego gara, ale nie powiem, że to co czytałem, że te tanie i cienkie potrafią się odkształcić w obwodzie, przy przenoszeniu (oczywiście gdy są pełne :P ), martwi mnie trochę. Będę wdzięczny za opinie.

 

http://allegro.pl/garnek-gar-gastronomiczny-68-l-rossler-i1621648552.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak zapytam.... wiercił ktoś dziurę na kranik w garze emaliowanym ?? :cool2:

W "nierdzewce" to raczej bardziej realne.

No i jak przykręcić kran by nie ciekło (obła ścianka). :P

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że jeśli nie bedziesz chciał przenosić pełnego gara to nie powinno byc problemów.

Zaś odkształcanie gara pod wpływem temperatury zdaje się stanowi podstawę do reklamacji, ew. skorzystania z innych uprawnień kupującego.

Alternatywą jest kupienie blachy 1,5 i na dno 2 mm i zespawanie czegoś już większego (za ok. 350 zł - a chyba i mniej, kupiłem materiał na gar i filtr 85 l). Ale tu najlepiej mieć kogoś znajomego, żeby odliczyc koszty robocizny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

kolomar kupiłem coś podobnego na all... . Garnek 50 litrowy kosztował z przesyłką 315 zł. (jesienią).

Więc podobna jakość garnka. U mnie dno się nie odkształca ale dno jest troszkę cienkie, przydałaby się jeszcze jedna warstwa na dno. Jakiś czas temu widziałem te garnki, cena i pojemność jak najbardziej ok, nawet pożałowałem, że kupiłem za wcześnie, ale co tam. Nie żałuję zakupu.

Twój garnek wygląda ok - tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod wątek. Od jakiegoś czasu marzą mi się warki 50-cio litrowe. Z mojego KEGa mogę po chłodzeniu wycisnąć max. 42 l. Piszę już o ilości w fermentorach, osadu po chmieleniu w KEGu jest pewnie dodatkowo ze 2-3 l. Poszukuję coś o wielkości ok 60 l. Czytałem już trochę opinii, że tanie garnki z nierdzewki, to zuo, ale może ktoś używa czegoś takiego, albo chociaż wie, co to jest i czy warto się w takie coś pchać? (link na końcu). Mam tak rozplanowany system, że nie powinno być potrzeby przenoszenia pełnego gara, ale nie powiem, że to co czytałem, że te tanie i cienkie potrafią się odkształcić w obwodzie, przy przenoszeniu (oczywiście gdy są pełne :( ), martwi mnie trochę. Będę wdzięczny za opinie.

 

http://allegro.pl/garnek-gar-gastronomiczny-68-l-rossler-i1621648552.html

Ja przymierzam się do zrobienia kociołka z dwóch kegów: 50 + 30l. Tak się składa, że mam pięćdziesiątkę z uszkodzoną dolną częścią - zespawanie jej z trzydziestką to jedyny rozsądny sposób zagospodarowania tej felernej beczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego KEGa mogę po chłodzeniu wycisnąć max. 42 l. Piszę już o ilości w fermentorach, osadu po chmieleniu w KEGu jest pewnie dodatkowo ze 2-3 l. Poszukuję coś o wielkości ok 60 l.

Z mojego kega 50l wyciskam 48l. brzeczki. Dwa sposoby na zwiększenie objętości.

1 To dolewanie wrzątku po zanurzeniu chłodnicy do pełna.

2 Odpowiedni filtr, który odsysa z chmielin brzeczkę. Na fotce jest trochę większy niż ten którego używam.

Czy warto się bić o dwa litry za taką kasę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

 

Spawał raczej nie będę. Sam nie potrafię, nie mam ani blachy ani drugiego KEGa ani dobrego znajomego, który by się zadowolił kilkoma piwkami za robociznę. Poza tym, jest z tym trochę zabawy, nie oszukujmy się :( Dodatkowo podoba mi się w tym garze, że jest w komplecie pokrywka, która ściśle przylega :( Poważnie jest to dla mnie istotne, gdyż często zostawiam brzeczkę na noc.

Cienkie dno też chyba nie jest aż takim problemem, dlatego, że gar ma służyć wyłącznie do chmielenia i raczej nic się nie powinno przypalać...

 

Jejski. Jak pisałem. W takim procesie technologicznym jaki mam, osiągam 42 l. i tyle :/ KEG jest nieco krzywy, nie filtruję osadów a w garze 68 l. to jakby się człowiek uparł, to nawet można i 60 l. uwarzyć, co daje już 3 fermentory. Ale to w momencie, kiedy będzie ciśnienie w znaczeniu, że będzie bardzo brakowało piwa :/

 

Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 Odpowiedni filtr, który odsysa z chmielin brzeczkę. Na fotce jest trochę większy niż ten którego używam.

w jakim sensie odsysa? uzywajac rurki miedzianej ponacinanej (bo to chyba cos takiego) mozna odfiltrowac bez problemu chmieliny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to że wylot kranika mam nieco poniżej filtratora z rurki. Przy końcówce spuszczania z kega tworzy się małe podciśnienie w rurce kranu i zasysa wszystko z kega. Zostaje może 250ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.