Skocz do zawartości

Scooby's Nuts - Nut Brown Ale


Rekomendowane odpowiedzi

Scooby's Nuts - Nut Brown Ale

 

 

 

2gvlvlv.jpg

 

 

 

Warka: 11 gal (41.6 L)

OG: 1.051 (12.6 Plato)

IBU: 30.8

SRM: 31.5

Wydajność: 72%

 

 

Słody:

 

16 lbs. (7.65 kg) 2-row Pale

 

4 lbs. (1.35 kg) słód Victory

 

2.0 lbs. (0.9 kg) Crystal 60L

 

1.0 lb. (0.45 kg) słód czekoladowy

 

 

 

Chmiel:

 

2.5 oz. (71 g) Willamette (5% AA), 60 min.

1.0 oz. (28 g) Willamette (5% AA), 15 min.

1.0 oz. (28 g) Willamette (5% AA), 5 min.

 

 

Drożdże: US-05

 

 

 

Zacieranie: 154F (68°C) 60 min

 

 

 

Uwagi:

To piwo o posmaku orzechowo-czekoladowym szczególnie lubię zimą, pite w temperaturze pokojowej. Najlepiej pasuje do picia przy kominku z dobrą książką, ale też jest dobrym piwem "obiadowym" do potraw z wołowiny: stek, zapiekanka mięsna, hamburger.

 

Słód 2-row Pale możesz zastąpić słodem pils, słód Victory możesz zastąpić słodem Biscuit lub Toasted, Crystal 60 możesz zastąpić słodem karamelowym. Chmiel Willamette możesz zastąpić chmielem Fuggle.

 

Ta receptura w "wersjii polskiej", na 21L:

Słody:

4 kg pils

1 kg Victory

0,5 kg karmelowy

0,25 kg czekoladowy

Chmiele:

25 g Marynka 60 min

15 g Willamette 15 min

15 g Willamette 5 min

Drożdże:

US-05

Zacieranie:

67°C / 60 min

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Po próbie jodowej, czyli przed podgrzaniem do 76°C. Albo razem ze wszystkimi słodami, ale w ten sposób nie zrobisz próby. Dotyczy to także słodów palonych. Dostaniesz więcej smaczków palonych w gotowym piwie. Wybierz sam co chcesz uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po próbie jodowej, czyli przed podgrzaniem do 76°C. Albo razem ze wszystkimi słodami, ale w ten sposób nie zrobisz próby. Dotyczy to także słodów palonych. Dostaniesz więcej smaczków palonych w gotowym piwie. Wybierz sam co chcesz uzyskać.

 

Zrobi próbę, mi w stoucie udała się próba, bez większego problemu. Nie ma co demonizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym momencie najlepiej dodać słód czekoladowy?

 

Możesz zrobić I tak I tak.

Dla mnie zasada jest taka, że gdy warzę piwa angielskie / amerykańskie wrzucam na początku zacierania, bo tak tutaj tradycyjnie robią. Próbki jodowej już nie robię od lat bo nigdy mi się nie zdażyło mi się dostać próbkę jodową pozytywną ani nigdy o czymś takim nie słyszałem.

Do piw niemieckich, czeskich lub polskich np. koźlak dałbym ciemne słody pod koniec zacierania, bo taka jest tam tradycja piwowarska.

Po prostu zależy od stylu piwa I jak taki styl się tradycyjnie warzy. Chodzi też o smak - dodasz to pod koniec, dostaniesz kolor, ale mniej smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Jak oceniacie efekty warzenia tych piwek? Właśnie się przymierzam do czegoś takiego, tyle że ok. 13,5-14Blg. Chciałbym uzyskać jak najwięcej nut orzechowych i sporo słodyczy aby skontrować te 30 IBU.

 

Czy słód karmelowy to karmelowy 30 czy raczej jakiś ciemniejszy?

Jak najlepiej zastąpić słód Victory? Piszecie że Biscuit lub Toasted - czy pomieszać oba? Zależy mi na orzechach i karmelu, na chlebusiu nieco mniej.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ThoriN, też szukałem odpowiedzi na te pytania i nic mądrego nie wymyślisz. Te słody w jakiś tam szczegółach na pewno się różnią. Jaki da efekt użycia Biscuita lub Toasted zamiast Victory dowiesz się jak zrobisz warkę w każdej z tych kombinacji :) A i tak wiadomo, że powtarzalność warek w warunkach domowych jest różna.

 

A może spróbuj coś takiego... Podaje za Czesławem Dziełakiem:

 

"Do rozgrzanego do 180°C piekarnika, na blachę zasłaną papierem do pieczenia ciast, rozsypuje się cienką warstwą słód pale ale i praży się przez 30 min we wspomnianych 180°C.

W połowie czasu można słód nieco przemieszać.

Efekt - bardzo przyjemne nuty orzechowe w gotowym piwie."

 

Również przymierzam się do tego piwa Scoobiego (Sunny Wheat już przerobiłem) i coś tak mnie korci żeby właśnie zrobić taki prosty manewr z Pale Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam coś na podstawie tej receptury na cichej i muszę powiedzieć, że jest wyraźnie orzechowo-czekoladowe. Próbowałem przy przelewaniu na cichą i smakuje/pachnie jak czekolada z kremem orzechowym. Mój zasyp: Pils, Caramunich, Bisquit, Carafa I.

Aha, robiłem wersję 14 BLG.

Edytowane przez the_doctor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam coś na podstawie tej receptury na cichej i muszę powiedzieć, że jest wyraźnie orzechowo-czekoladowe. Próbowałem przy przelewaniu na cichą i smakuje/pachnie jak czekolada z kremem orzechowym. Mój zasyp: Pils, Caramunich, Bisquit, Carafa I.

 

Aha, robiłem wersję 14 BLG.

O dokładny zasyp nie pytam, bo widzę, że tajemnica :) Ale czy możesz zdradzić czym i ile chmieliłeś albo chociaż w ile IBU celowałeś? Daj znać jaki będzie efekt finalny jak się już nagazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będęrobiłcoś takiego na bazie przepisu Scooby'ego

 

Pilz - 6 kg

Biscuit - 1 kg

Cara Gold - 700 g

Carafa I - 300 g

 

planowane 35L 12,5 BLG przy wydajnosci 75%

____

ed: 21.12.14

http://www.piwo.org/topic/15977-zapiski-browaru-domowego-%CF%87%CE%BE%CF%83/#entry321719

Edytowane przez ZZZabioreCiButy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dokładny zasyp nie pytam, bo widzę, że tajemnica :) Ale czy możesz zdradzić czym i ile chmieliłeś albo chociaż w ile IBU celowałeś? Daj znać jaki będzie efekt finalny jak się już nagazuje.

 

Żadna tajemnica:)

Pilzneński 2kg

Bisquit 340g

Caramunich 225g

Carafa I 100g

 

Zacierałem w 68-70st przez 60 min

 

Chmielenie:

Marynka 11g 60min

Challenger 7g 15min

Challenger 5g 5min

 

Drożdże S-04 gęstwa

 

Wyszło mi 10,5l 14blg.

 

BS pokazuje mi 31,3 IBU. Nie wiem, czy to dużo ale ja ogólnie bardzo słabo odczuwam goryczkę, więc tutaj mi ona odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 9 miesięcy temu...

Zamierzam uwrzyć to piwko, a na stanie jako zamiennik słodu Victory mam tylko słód bursztynowy ze Strzegomia. Jakie macie doświadczenia z tym słodem? Jest chociaz trochę podobny do w/w lub polecanych zamienników czy też lepiej ekstra zamówić paczkę i kupić któryś z polecanych słodów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.