Jump to content
scooby_brew

Scooby's Nuts - Nut Brown Ale

Recommended Posts

Scooby's Nuts - Nut Brown Ale

2gvlvlv.jpg

Warka: 11 gal (41.6 L)

OG: 1.051 (12.6 Plato)

IBU: 30.8

SRM: 31.5

Wydajność: 72%

Słody:

16 lbs. (7.65 kg) 2-row Pale

4 lbs. (1.35 kg) słód Victory

2.0 lbs. (0.9 kg) Crystal 60L

1.0 lb. (0.45 kg) słód czekoladowy

Chmiel:

2.5 oz. (71 g) Willamette (5% AA), 60 min.

1.0 oz. (28 g) Willamette (5% AA), 15 min.

1.0 oz. (28 g) Willamette (5% AA), 5 min.

Drożdże: US-05

Zacieranie: 154F (68°C) 60 min

Uwagi:

To piwo o posmaku orzechowo-czekoladowym szczególnie lubię zimą, pite w temperaturze pokojowej. Najlepiej pasuje do picia przy kominku z dobrą książką, ale też jest dobrym piwem "obiadowym" do potraw z wołowiny: stek, zapiekanka mięsna, hamburger.

Słód 2-row Pale możesz zastąpić słodem pils, słód Victory możesz zastąpić słodem Biscuit lub Toasted, Crystal 60 możesz zastąpić słodem karamelowym. Chmiel Willamette możesz zastąpić chmielem Fuggle.

Ta receptura w "wersjii polskiej", na 21L:

Słody:

4 kg pils

1 kg Victory

0,5 kg karmelowy

0,25 kg czekoladowy

Chmiele:

25 g Marynka 60 min

15 g Willamette 15 min

15 g Willamette 5 min

Drożdże:

US-05

Zacieranie:

67°C / 60 min

Edited by scooby_brew

W spisie chmielu są źle przeliczone wartości - 1 oz. to 28g. Chwilę mi zajęło zrozumienie jak z takiej ilości chmielu wyszło tylko 31IBU :D.

Ostatnio warzyłem to piwo i się pomyliłem... Zamiast 15g chmielu dałem po 30 na 15 i 5 minut. Coś mi się wydawało od początku, że za bardzo chmielem pachnie z fermentora ;) No nic, następnym razem poprawie....

Siemka, jakim słodem można zamienić słód Victory?

Ja planuję uwarzyć to piwo z naszym Bursztynowym ze Strzegomia. Wydaje sie podobny, wg. opisu.

Jak bardzo ciemny słód czekoladowy został zastosowany w tej recepturze?

Wypatrzyłem w sklepie, że czekoladowy z USA (Malt Briess) ma 700, więc na zastępstwo nabyłem nasz strzegomski jasny, który ma do 450.

Guest tomato

Od początku, przecież mają wnosić posmaki, a nie tylko kolor.

Ja dałem jasną czekoladę od początku zacierania. Nic złego się nie stało, wręcz przeciwnie, w tym wypadku nie chodzi jedynie o kolor.

Po próbie jodowej, czyli przed podgrzaniem do 76°C. Albo razem ze wszystkimi słodami, ale w ten sposób nie zrobisz próby. Dotyczy to także słodów palonych. Dostaniesz więcej smaczków palonych w gotowym piwie. Wybierz sam co chcesz uzyskać.

Po próbie jodowej, czyli przed podgrzaniem do 76°C. Albo razem ze wszystkimi słodami, ale w ten sposób nie zrobisz próby. Dotyczy to także słodów palonych. Dostaniesz więcej smaczków palonych w gotowym piwie. Wybierz sam co chcesz uzyskać.

Zrobi próbę, mi w stoucie udała się próba, bez większego problemu. Nie ma co demonizować.

W którym momencie najlepiej dodać słód czekoladowy?

Możesz zrobić I tak I tak.

Dla mnie zasada jest taka, że gdy warzę piwa angielskie / amerykańskie wrzucam na początku zacierania, bo tak tutaj tradycyjnie robią. Próbki jodowej już nie robię od lat bo nigdy mi się nie zdażyło mi się dostać próbkę jodową pozytywną ani nigdy o czymś takim nie słyszałem.

Do piw niemieckich, czeskich lub polskich np. koźlak dałbym ciemne słody pod koniec zacierania, bo taka jest tam tradycja piwowarska.

Po prostu zależy od stylu piwa I jak taki styl się tradycyjnie warzy. Chodzi też o smak - dodasz to pod koniec, dostaniesz kolor, ale mniej smaku.

Jak oceniacie efekty warzenia tych piwek? Właśnie się przymierzam do czegoś takiego, tyle że ok. 13,5-14Blg. Chciałbym uzyskać jak najwięcej nut orzechowych i sporo słodyczy aby skontrować te 30 IBU.

Czy słód karmelowy to karmelowy 30 czy raczej jakiś ciemniejszy?

Jak najlepiej zastąpić słód Victory? Piszecie że Biscuit lub Toasted - czy pomieszać oba? Zależy mi na orzechach i karmelu, na chlebusiu nieco mniej.

Edited by ThoriN

@ThoriN, też szukałem odpowiedzi na te pytania i nic mądrego nie wymyślisz. Te słody w jakiś tam szczegółach na pewno się różnią. Jaki da efekt użycia Biscuita lub Toasted zamiast Victory dowiesz się jak zrobisz warkę w każdej z tych kombinacji :) A i tak wiadomo, że powtarzalność warek w warunkach domowych jest różna.

A może spróbuj coś takiego... Podaje za Czesławem Dziełakiem:

"Do rozgrzanego do 180°C piekarnika, na blachę zasłaną papierem do pieczenia ciast, rozsypuje się cienką warstwą słód pale ale i praży się przez 30 min we wspomnianych 180°C.

W połowie czasu można słód nieco przemieszać.

Efekt - bardzo przyjemne nuty orzechowe w gotowym piwie."

Również przymierzam się do tego piwa Scoobiego (Sunny Wheat już przerobiłem) i coś tak mnie korci żeby właśnie zrobić taki prosty manewr z Pale Ale.

Właśnie mam coś na podstawie tej receptury na cichej i muszę powiedzieć, że jest wyraźnie orzechowo-czekoladowe. Próbowałem przy przelewaniu na cichą i smakuje/pachnie jak czekolada z kremem orzechowym. Mój zasyp: Pils, Caramunich, Bisquit, Carafa I.

Aha, robiłem wersję 14 BLG.

Edited by the_doctor

Właśnie mam coś na podstawie tej receptury na cichej i muszę powiedzieć, że jest wyraźnie orzechowo-czekoladowe. Próbowałem przy przelewaniu na cichą i smakuje/pachnie jak czekolada z kremem orzechowym. Mój zasyp: Pils, Caramunich, Bisquit, Carafa I.

Aha, robiłem wersję 14 BLG.

O dokładny zasyp nie pytam, bo widzę, że tajemnica :) Ale czy możesz zdradzić czym i ile chmieliłeś albo chociaż w ile IBU celowałeś? Daj znać jaki będzie efekt finalny jak się już nagazuje.

Ja będęrobiłcoś takiego na bazie przepisu Scooby'ego

Pilz - 6 kg

Biscuit - 1 kg

Cara Gold - 700 g

Carafa I - 300 g

planowane 35L 12,5 BLG przy wydajnosci 75%

____

ed: 21.12.14

http://www.piwo.org/topic/15977-zapiski-browaru-domowego-%CF%87%CE%BE%CF%83/#entry321719

Edited by ZZZabioreCiButy

O dokładny zasyp nie pytam, bo widzę, że tajemnica :) Ale czy możesz zdradzić czym i ile chmieliłeś albo chociaż w ile IBU celowałeś? Daj znać jaki będzie efekt finalny jak się już nagazuje.

Żadna tajemnica:)

Pilzneński 2kg

Bisquit 340g

Caramunich 225g

Carafa I 100g

Zacierałem w 68-70st przez 60 min

Chmielenie:

Marynka 11g 60min

Challenger 7g 15min

Challenger 5g 5min

Drożdże S-04 gęstwa

Wyszło mi 10,5l 14blg.

BS pokazuje mi 31,3 IBU. Nie wiem, czy to dużo ale ja ogólnie bardzo słabo odczuwam goryczkę, więc tutaj mi ona odpowiada.

jestem po warzeniu instruktażowym z kolegą świerzakiem, blg wyszlo 13, więc trochę mniej niż planowane ale pierwszy raz śrutownik był w użyciu, więc wina śruty zapewne...

Zamierzam uwrzyć to piwko, a na stanie jako zamiennik słodu Victory mam tylko słód bursztynowy ze Strzegomia. Jakie macie doświadczenia z tym słodem? Jest chociaz trochę podobny do w/w lub polecanych zamienników czy też lepiej ekstra zamówić paczkę i kupić któryś z polecanych słodów?