Skocz do zawartości

Wyparowało mi 5 litrów piwa! :((


Prynt

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm, taka niemiła sprawa. Zrobiłem sobie piwo a'la Grodziskie z Browamatora: (http://browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=3007338).

 

Wszystko pięknie, tylko... wyparowało mi tyle piwa, że zostało tylko 15 litrów!!! (garnek 25l był przed chmieleniem prawie pełny)

W instrukcji obsługi napisano, by gotować w trakcie chmielenia przez 90 minut, tak też zrobiłem. A zatem cóż się stało? Co prawda 5 litrów piwa to w porównaniu w moimi planami nie jest dużo :D, ale chciałbym uniknąć tak przykrych niespodzianek w przyszłości.

 

I jeszcze pytanie: skoro wyparowała - jak rozumiem - woda, czy znaczy to, że piwo będzie głębsze w smaku?

 

Btw, to moja pierwsza warka z zacieraniem. Cóż za przyjemność! Nie mogę się doczekać następnego razu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było - z mojego amatorskiego punktu widzenia :) - maksymalnie 22 litry gdy zacząłem chmielenie, zostało niewiele ponad 15.

(nie jestem takim "samobójcą" by patrzeć jak wrze i kipi pełen garnek 25l :D)

 

W każdym razie, ile powinienem dolać tej wody? 15 litrów ma 10blg, powinno być 8blg, tak więc patrząc z punktu widzenia czysto logicznego powinienem dolać 3 litry wody. Proszę o skorygowanie/potwierdzenie. :) Czy są na to jakieś wzory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są na to jakieś wzory?

Tak, nazywają się proporcjonalność prosta. Powinno być na chemii w podstawówce. Na matematyce zresztą też. :D

Ale żeby nie było, że taki ze mnie zgryźliwy tetryk :), to w tym wątku masz wszystko na tacy.

No i jeszcze takie rzeczy liczy ProMash.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.