Skocz do zawartości

Pytanie o Klarstein Mundschenk


fenak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie jako nowy użytkownik.

Parę lat wstecz zakupiłem Klarstein Mundschenk w wersji podstawowej (chyba 30 litrów), uwarzyłem kilka warek, potem musiałem zarzucić temat ze względów mieszkaniowych. Teraz powróciłem do zabawy z piwem i musiałem sporo sobie przypomnieć. Za mną dwie warki z marnymi efektami, więc muszę zapytać o kilka spraw.

1. Czy zacieracie z założonym sitem górnym? Bo czytałem kilka opinii, że się go nie używa i trzeba mieszać ze względu na błędne pomiary temperatury i w efekcie beznadziejną wydajność zacierania.
2. Zupełnie przypadkowo przy ostatniej warce nie założyłem sita górnego i zacier ze słodem przelewał się przez centralną rurkę. To co się działo potem, każdy może się domyśleć. Dobrze, że pompa nadal działa, oczyściłem ją na "jałowym" rozruchu tylko z wodą
3. Jaki stosujecie stusunek woda/zasyp w takim sprzęcie. Niektórzy podają 5/1 ale bez użycia sita górnego musiałbym warzyć mało piwa, ew. o małym BLG, całość przelałaby mi się znowu do centralnej rurki
4. Czy zmiana przepływu przez pompę, ma jakiś sens, czy tylko puszczamy na maksymalnym przepływie?
5. Macie jakieś inne swoje wyrobione schematy w użytkowaniu i ewentualnie jak zwiększyć wydajność zacierania i lepsze piwa z użyciem tego kotła?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fenak napisał:

Witam serdecznie jako nowy użytkownik.

Parę lat wstecz zakupiłem Klarstein Mundschenk w wersji podstawowej (chyba 30 litrów), uwarzyłem kilka warek, potem musiałem zarzucić temat ze względów mieszkaniowych. Teraz powróciłem do zabawy z piwem i musiałem sporo sobie przypomnieć. Za mną dwie warki z marnymi efektami, więc muszę zapytać o kilka spraw.

1. Czy zacieracie z założonym sitem górnym? Bo czytałem kilka opinii, że się go nie używa i trzeba mieszać ze względu na błędne pomiary temperatury i w efekcie beznadziejną wydajność zacierania.
2. Zupełnie przypadkowo przy ostatniej warce nie założyłem sita górnego i zacier ze słodem przelewał się przez centralną rurkę. To co się działo potem, każdy może się domyśleć. Dobrze, że pompa nadal działa, oczyściłem ją na "jałowym" rozruchu tylko z wodą
3. Jaki stosujecie stusunek woda/zasyp w takim sprzęcie. Niektórzy podają 5/1 ale bez użycia sita górnego musiałbym warzyć mało piwa, ew. o małym BLG, całość przelałaby mi się znowu do centralnej rurki
4. Czy zmiana przepływu przez pompę, ma jakiś sens, czy tylko puszczamy na maksymalnym przepływie?
5. Macie jakieś inne swoje wyrobione schematy w użytkowaniu i ewentualnie jak zwiększyć wydajność zacierania i lepsze piwa z użyciem tego kotła?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

1 Nie zakładam górnego sita

2 Wywaliłem rurke  i zaślepiłem otwór

3 stosunek 4-5/1 w 40l warzę warki 27l do fermentora blg 11-15

4 daje na 1/2 przepływu

5 dołożyłem sito na dno oraz hopstoper od lewatywy

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, anteks said:

1 Nie zakładam górnego sita

2 Wywaliłem rurke  i zaślepiłem otwór

3 stosunek 4-5/1 w 40l warzę warki 27l do fermentora blg 11-15

4 daje na 1/2 przepływu

5 dołożyłem sito na dno oraz hopstoper od lewatywy

W sumie masz jakieś zdjęcia jak to wygląda po modyfikacjach? Skąd masz sito i jaki otwór zaślepiłeś, jaki dokładnie hopstoper? Czyli rozumiem również, że mieszasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki sam setup jak Anteks. W przypadku górnego sita, wszystko zależy od grubości śrutowania. Mam znany i popularny śrutownik od Patryka z olx. Na szparze 0,9 mm i delikatnym zwilgotnieniu ziarna poprzez pryskanie spryskiwaczem i mieszanie wychodziła mi idealna grubość i nic się nie przelewało przez rurkę. Gdy stoi się przy garze i miesza zacier, odpowienio wysładza i pilnuje ph  można spokojnie osiągnąć 80% wydajność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, buk0 said:

Miałem taki sam setup jak Anteks. W przypadku górnego sita, wszystko zależy od grubości śrutowania. Mam znany i popularny śrutownik od Patryka z olx. Na szparze 0,9 mm i delikatnym zwilgotnieniu ziarna poprzez pryskanie spryskiwaczem i mieszanie wychodziła mi idealna grubość i nic się nie przelewało przez rurkę. Gdy stoi się przy garze i miesza zacier, odpowienio wysładza i pilnuje ph  można spokojnie osiągnąć 80% wydajność. 

Mnie zadowoli w zupełności wydajność na poziomie 75%. Warzę piwa do ok 15 litrów. Rozmawiałem z kolegą, który wygrał kilka konkursów, ma Royala i zaciera z górnym sitem zawsze. Powiedział nawet, że ostatnio wyszło mu słabo z wydajnością, ale przeliczyłem i uzyskał 76%. Imo gra nie warta świeczki, a jeżeli już udoskonalać to kupić Grainfathera z serii G.
Z tego co spróbowałem mojego ostatniego (tego nieudanego) młodego piwa, to mam większy chyba problem z goryczką, bo wyszło mocno goryczkowe, mimo obliczeń na brewness, może brewfather.app, którego teraz zaczynam używać sprawdzi się lepiej
Cóż, najlepiej samemu próbować i kombinować. Dzięki wielkie za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2022 o 06:50, fenak napisał:

Dzięki wielkie. Czyli oryginalna zakrętka na rurkę, a sito i hop spider robiony na zamówienie u innego forumowicza. Zmieniło Ci to wiele? Masz większą wydajność? Czy może coś jeszcze polepsza?

dół od rurki a nakrętka to zaślepka od rurki, wszystko od lewatywy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Aby nie tworzyć nowych wątków, pozwolę sobie podczepić się pod ten - od dzisiaj jestem szczęśliwym (?) posiadaczem Klarstein Mundschenk w wersji XXL. Uwarzyłem już ponad 60 warek korzystając z kociołka do pasteryzacji, przerobionego na kocioł zacierno-warzelny. Miałem tam pojemność 29l i mocniejsze piwa mi się nie mieściły - zacierałem przy pomocy mieszadła, silniczka od wycieraczek samochodowych, wysładzałem sraczwężykiem w fermentorze. Działało całkiem dobrze, ale w sumie nie dawało się zejść poniżej 7h na cały proces (a częściej było to 8h i więcej). I wiedziony chęcią oszczędności czasu postanowiłem przesiąść się na kociołek automatyczny. Na pewno będę miał trochę pytań do Was, ale to dopiero po świętach - na razie tylko go rozpakowałem i uruchomiłem próbnie. Czytam na forach, że trzeba trochę pokombinować aby mieć rozsądną wydajność - jakie wątki (albo filmiki na YouTube) polecacie do poczytania? Jeden wątek powyżej (21425-brewcraftercoobrabulldog-25/) już przejrzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trzy warki temu przeszedłem z Maischfesta 25l (z pompą magnetyczną) na Mundschenka 30l, wydajność minimalne wzrosła, poza innym hopstoperem nie widzę potrzeby modyfikacji.

Zacier mieszam przez pierwsze 15 minut, później zakładam sito i leci już samo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak kontrolujecie pH zacieru? Widzę, że jest bardzo dużo metod - dodawanie kwasu mlekowego, kwasu fosforowego, chlorku wapnia, siarczanu wapnia - czy może ktoś polecić jakiś link, jak to robić? Czy taki prosty pHmetr z allegro będzie wystarczający, czy jednak warto się szarpnąć na coś lepszego: https://allegro.pl/oferta/tester-miernik-ph-wody-z-atc-baterie-3-bufory-11722402422 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Muchor napisał:

Jak kontrolujecie pH zacieru? Widzę, że jest bardzo dużo metod - dodawanie kwasu mlekowego, kwasu fosforowego, chlorku wapnia, siarczanu wapnia - czy może ktoś polecić jakiś link, jak to robić? Czy taki prosty pHmetr z allegro będzie wystarczający, czy jednak warto się szarpnąć na coś lepszego: https://allegro.pl/oferta/tester-miernik-ph-wody-z-atc-baterie-3-bufory-11722402422 ?

Kwasem fosforowym 75%, według obliczeń z kalkulatora https://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/

Późnej sprawdzam jeszcze paskami o przedziale pomiaru 5.2-6.6. 

Właściwie nigdy nie muszę korygować

Ten pHmetr z allegro kupiłem, ale nawet nie skalibrowałem, bo mam jeszcze sporo pasków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja robię podobnie do @fotohobby.

PHmetry miałem dwa (oba jak twoje z linku) i oba wywaliłem. Nie wiem - może to ja nie umiem obchodzić się z nimi. Przekłamywały notorycznie. Jeśli znasz profil wody kalkulator idealnie wyliczy Tobie pH. Wtedy tylko paskami sprawdzisz dla pewności. 

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.