Jump to content
Sign in to follow this  
seler

Zakażony weizenbock

Recommended Posts

Witam,

przystępując do butelkowania weizenbocka zobaczyłem że w fermentatorze na wierzchu piwa jes cienka warstwa białej-jakby-błonki - wyraźne zakażenie.

Wiem nawet kiedy powstało - gdy kołysałem fermentatorem by pobudzić leniwe drożdże...

Smak młodek piwa jest jak najbardziej ok, zapach też... czy jest nadzieja że coś z tego piwa będzie czy moje butelkowanie było bez sensu i lepiej było puścić to od razu w kanał?

Lepiej poczekaj trochę aż się nagazuje i pij póki dobre. Wylać zawsze zdążysz, nawet jak piwo ma infekcję (większość ma).

Edited by zgoda

Jak przed zabutelkowaniem smakowało dobrze to napewno warto było kapslować. Ja byłem pełen obaw co do mojego Stouta http://www.piwo.org/forum/t3427-Zatrzymana-fermentacja.html Piwko nadal jest smaczne

No a jak z gazem?

na 15 warek miałem 4 z błonką lub kożuchem, po rozlaniu 3 nagazowały się bez problemów, choć błonka powstawała i w butelce, ale po wstrząśnięciu opadała- jedyne co to pływały malutkie białe farfocle. Nie wiązało się to z jakimkolwiek wyczuwalnym dla mnie zmienionym smakiem.

Ekstremum miałem wczoraj- przed rozlewem odkryłem że... wstyd się przyznać- nie nalałem wody do rurki po zlaniu na cichą, wyraźny pomarszczony biały kożuch, ale w smaku ani zapachu nie miało jakiś nieprzyjemnych nut (bo warzywny posmak wynikał z użycia zielonego słodu pszennego), rozlałem do butelek pet (żal mi było brudzić butelek) i wycisnąłem powietrze zakręcając nakrętkę. Ciekawe co wyjdzie

Jak przed zabutelkowaniem smakowało dobrze to napewno warto było kapslować. Ja byłem pełen obaw co do mojego Stouta http://www.piwo.org/forum/t3427-Zatrzymana-fermentacja.html Piwko nadal jest smaczne

No a jak z gazem?

Pianka i nagazowanie tez OK' date=' polowa już została wypita.[/quote']

NO to w sumie cieszę się, że chyba nie miałem racji. Ile już siedzi toto w butelkach?

Ignac wiysz kaj miyszkom zawsze mi mogesz dotrzimać towarzystwa

Podepnę się pod wątek.

Pszeniczniak zacierany w piątek, drożdże płynne HefeWeizen Whitelabs zadane w sobotę rano. Drożdże przeterminowane (data przydatności 03.08). Wygląda na infekcję, tyle, że w ledwo 32 godziny po zadaniu drożdży już ją widać? Zapach na razie ok. Wylewać od razu i kretem fermentator potraktować, czy czekać i mieć nadzieję??

EDIT: Wsaczuk, ale pełnia sezonu, szkoda dolniaka, jaki mógłbym w tym czasie uważyć

Edited by Fredd

raczej infekcja, ale jeśli nie potrzebujesz wolnego fermentora to możesz poczekać i zobaczyć co z tego wyniknie. Może masz szczęście i to infekcja bez dramatycznego wpływu na smak... Wylać zawsze zdążysz. Poczekaj niech sobie trochę pofermentuje i sprawdź jak smak.

na twoim miejscu na pewno bym nie wylewał , jeszcze zdążysz

miałem podobnie wyglądajacą infekcje i piwko było ok , zresztą już go nie ma :smilies:

Dziś wygląda to tak - infekcja jak nic, ale nie capi, więc może się uda wypić zanim skiśnie :smilies:

Edited by Fredd

Takie coś mojej babci udało się wyhodować na kiszonych ogórach. Pełen szacun.

piękna infekcja ;)

Też podziwiam. Chciałbym' date=' żeby takie pellicle rosło na moim lambiku...[/quote']

a to ja nie widzę problemu, poproś kolegę o "gęstwę" bakterii i po sprawie ;)

Obawiam się, że z takich przypadkowych infekcji niewiele dobrego wychodzi. To jest tak jak ser pleśniowy vs. ser spleśniały.

Warka Pierona była naprawdę wyjątkowa.

Eee tam. Roznie bywa :-) Jedno piwo mi tylko skwasnialo - Foreign Stout - i jest rewelacyjne, nie tylko moim zdaniem :-) (zalapalo sie od zakwasu chlebowego). Zmienilem nalepke na Sour Stout i wszystko gra :-)

Gorzej z innymi infekcjami, przyznam...