Skocz do zawartości

Piwo "Pilzneńskie"


Shooter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję przepis na piwo oparte wyłącznie na słodzie pilzneńskim. Reszta dodatków powinna być raczej skromna, aby uzyskać piwo "ekonomiczne", niemniej chętnie zapoznam się ze wszystkimi propozycjami.. Pragnę nadmienić, że znalazłem słodownię z tanim słodem i stąd to pytanie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepis na 50 l :

8 kg pilzneńskiego

80-100 g szyszki magnum

drożdże S-04 lub Cream Ale.

Przednie piwo.

Czy mógłbyś to rozwinąć szczególnie zacieranie i chmielenie, choć pewną wizje tego piwka już mam. Właśnie o takie piwo mi chodzi, proste i tanie ;).

Dwie pierwsze odpowiedzi + za szybka pomoc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robię tak, że w ok 63 trzymam z 15 minut a później do negatywnej w 73 °C. Dlatego tak, by nie uzyskać piwa zbyt mocno odfermentowanego i płytkiego w smaku.

Chmielenie ok. 60 min. możesz cały chmiel sypnąć od razu, lub na początek ok. 80 % a 10 minut przed końcem resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwo "pilzneńskie"? 100% słodu pilzneńskiego? Zacieraj jak lubisz, nachmiel jak lubisz, fermentuj dolnymi lub górnymi (jak lubisz, warunki jakimi dysponujesz) i otrzymasz piwo "pilzneńskie" jakie lubisz. :D

Ewentualnie jeżeli masz zamiar zakupić dużo słodu to eksperymentuj. Możesz część słodu karmelizować, tutaj przepis: http://oz.craftbrewer.org/Library/Methods/Sanders/roasting.shtml i warzyć prawie stylowe piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatek ok. 0,4kg płatków jęczmiennych doda więcej gęstości "oleistości" , a dekokcja koloru i balansu smakowego.

A jak to jest z tymi płatkami? Kiedyś użyłem w zestawie były ale mnie to zaskoczyło że tyle skrobi w nich jest że miałem problem z próbą jodową aby uzyskać. Co źle zrobiłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

A jak to jest z tymi płatkami? Kiedyś użyłem w zestawie były ale mnie to zaskoczyło że tyle skrobi w nich jest że miałem problem z próbą jodową aby uzyskać. Co źle zrobiłem?

No jak ma być ;) trzeba zacierać tyle czasu aż skrobia się scukrzy, ot co :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatek ok. 0' date='4kg płatków jęczmiennych doda więcej gęstości "oleistości" , a dekokcja koloru i balansu smakowego.[/quote']

A jak to jest z tymi płatkami? Kiedyś użyłem w zestawie były ale mnie to zaskoczyło że tyle skrobi w nich jest że miałem problem z próbą jodową aby uzyskać. Co źle zrobiłem?

Tak wrzucę swoje 5 groszy, ja właśnie warzyłem z płatkami, nie miałem żadnych problemów z próbą jodową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podczepię się pod temat.

Ja opracowałem (powyliczałem) swoją recepturę na Pilsa 12°Blg 35 EBU (generalnie to co mi zostało z tego robię ale chciałem jak najlepiej wykorzystać resztki a nie tak na krzywy ryj "a nóż coś wyjdzie")

Wyliczone na 21 litrów po gotowaniu.

Słody:

słód pilzeński - 4,1 kg

słód karmelowy carahell - 0,31 kg

Chmiel:

Marynka - 45g - 90 min

Lubelski - 25g - 15 min

 

Mam zamiar robić zacieranie dekokcyjne i że to moje pierwsze to mam pytania.

Kieruje się troche pilsem kolegi Anteksa :( jak wrzucę słody i odbieram część do dekoktu to pozostałość w garze zaciernym utrzymuje np. na 50°C tak jak zacząłem czy po prostu odbieram dekokt, olewam gar i koncentruję się na dekokcie... tak samo później przy np.62°C jak odbiore do dekoktu to rozumiem że zacier pozostały w garze mam utrzymywać w 62 a dekokt swoją drogą co?

Dzięki.

Edytowane przez Bartkii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pilsach nie powinno być posmaków karmelowych. Jeżeli chcesz zaciemnić to weź monachijski typ II

napisałem że dysponuję resztką magazynową więc chcę uzyskać jak najlepszy efekt z tego co mam :(

Wiem że gdzieś Coder napisał o pilsie że zabronione stosowanie słodów karmelowych...co nie znaczy że nie mogę dla własnej potrzeby... :( po to mamy wyobraźnię żeby z niej korzystać pić nikomu nie będę kazał :lol:

 

Przy przerwie 62* pobierasz dekokt. Gotujesz go 15 min. w tym czasie resztsa czeka cierpliwie na powrót dekoktu.

Mam tylko jeden taboret gazowy więc pozostały zacier zostawiam (odkładam na bok) w spokoju nie kontroluje spadku temp.? To czy powinienem wziąć pod uwagę spadek temp zacieru i użyć więcej dekoktu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zasadę, że jak się zaczyna to powinno się przerobić style tak jak pan Bóg przykazał. Na eksperymenty przyjdzie czas. :(

I tak trzymaj :lol:

Mnie się nie znudziły style itd. ale byłem ciekaw jak powstają receptury (jak są wyliczane, dlaczego tyle a nie wiecej albo innego itp.) jak chcę warzyć to nie poradzę :( Trochę zacząłęm się wgłębiać w te obliczenia. Jak mi się uda zrobić dobre piwo to zawsze większa satysfakcja że dokładnie sam sobie policzyłem ile czego potrzebuję na tyle piwa ile chcę i o takim a nie innym ekstrakcie i goryczce...aż tak chyba nie poraziłem głównej receptury pilsa i jakiś wytycznych się trzymam nie.

Edytowane przez Bartkii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pilsach nie powinno być posmaków karmelowych. Jeżeli chcesz zaciemnić to weź monachijski typ II

W tym wątku nie chodziło o Pilsa tylko o "Pilzneńskie" bo ze słodu pilzneńskiego. Zakładając ten wątek dysponowałem tylko tym słodem, a chciałem tanio uwarzyć piwo. Nie miało to być też piwo stylowe, tylko smaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.