Jump to content

Drożdże - no to mieszać czy nie mieszać ;)


Recommended Posts

Witam

 

Kolejna warka w toku. Tym razem pszeniczne ze słodu ... z wykorzystaniem drożdży Safbrew wb-06. I teraz tak, na instrukcji warzenia mam napisane aby je rozsypać na powierzchni młodego piwka i nie mieszać. Ale że jestem ciekawski to znalazłem specyfikację tych drożdży i tam napisane jest zupełnie co innego, czyli najpierw rehydrytacja i dodanie drożdży do brzeczki, ewentualnie rozsypanie ich na powierzchni i po 30 minutach wymieszanie.

No i mam problem ... 3 metody.

Czy stosowanie tych drożdży zależne jest od "materiałów" wykorzystywanych ( różnie dla ekstraktów, różnie dla słodów ) ?

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Stosowałem już chyba wszystkie trzy metody i każda działała. A rozsypanie jest najprostsze. Dla zwykłego piwa wystarczy gorzej przy jakimś mocniejszym ale wtedy i tak lepszy starter.

 

Edit: po zastanowieniu to jednak zawsze wymieszałem albo dawałem na dno fermentatora i dopiero potem schłodzone piwo przelewałem. Ale chyba nie powinno być problemu nawet bez tego. rehydratacje robiłem raz i jakoś średni mi to wyszło (nie chciało się wymieszać i same gródki powychodziły) i bałem się że przy tym zainfekowałem i więcej tego nie robiłem.

Edited by kretu
Link to post
Share on other sites

Ja tylko dodam, że po rehydratyzacji drożdże szybciej startują, co zmniejsza ryzyko infekcji. Sama rehydratyzacja nie jest pracochłonna, choć czasem może trwać dość długo. Tak czy inaczej, wydaje mi się, że warto ją stosować.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.