Skocz do zawartości

Drożdże - no to mieszać czy nie mieszać ;)


DeeCann

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kolejna warka w toku. Tym razem pszeniczne ze słodu ... z wykorzystaniem drożdży Safbrew wb-06. I teraz tak, na instrukcji warzenia mam napisane aby je rozsypać na powierzchni młodego piwka i nie mieszać. Ale że jestem ciekawski to znalazłem specyfikację tych drożdży i tam napisane jest zupełnie co innego, czyli najpierw rehydrytacja i dodanie drożdży do brzeczki, ewentualnie rozsypanie ich na powierzchni i po 30 minutach wymieszanie.

No i mam problem ... 3 metody.

Czy stosowanie tych drożdży zależne jest od "materiałów" wykorzystywanych ( różnie dla ekstraktów, różnie dla słodów ) ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem już chyba wszystkie trzy metody i każda działała. A rozsypanie jest najprostsze. Dla zwykłego piwa wystarczy gorzej przy jakimś mocniejszym ale wtedy i tak lepszy starter.

 

Edit: po zastanowieniu to jednak zawsze wymieszałem albo dawałem na dno fermentatora i dopiero potem schłodzone piwo przelewałem. Ale chyba nie powinno być problemu nawet bez tego. rehydratacje robiłem raz i jakoś średni mi to wyszło (nie chciało się wymieszać i same gródki powychodziły) i bałem się że przy tym zainfekowałem i więcej tego nie robiłem.

Edytowane przez kretu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że po rehydratyzacji drożdże szybciej startują, co zmniejsza ryzyko infekcji. Sama rehydratyzacja nie jest pracochłonna, choć czasem może trwać dość długo. Tak czy inaczej, wydaje mi się, że warto ją stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.