Jump to content
Sign in to follow this  
19Mateusz87

Refermentacja Pszeniczniaka

Recommended Posts

W tej chwili mój pszeniczniak jest na krótkiej cichej fermentacji w temp. 15°C z dodatkiem 10 g żelatyny. Żelatyna jest dodana dla eksperymentu, podobno piwo szybciej dojrzewa jeśli jest klarowne w momencie butelkowania. Na tym forum temat ten był już poruszony.

Za kilka dni będę butelkować to piwko i nie wiem jak wyliczyć ilość glukozy potrzebnej do refermentacji. Zawsze trzymam butelki przez pierwszy tydzień w temp. pokojowej a potem przenoszę do piwnicy. Jaką temp. mam wpisać w kalkulatorze żeby nasycenie wyszło poprawne, 15°C czy 20°C ???

Swoją drogą nie wiem czy przez ten tydzień w temp. pokojowej glukoza zostanie pochłonięta przez drożdże. Piwo będzie klarowniejsze i raczej będzie potrzebować więcej czasu z uwagi na niewielką ilość drożdży.

Powinno być mętne ale to nie jest piwo dla mnie tylko na urodziny kuzynki. Swoją pszenicę miałem kilka miesięcy i też po czasie była klarowna.

Wpisujesz temperaturę piwa w chwili butelkowania.

A pszeniczne akurat powinno być mętne...

Co ma na celu wpisanie temperatury w chwili butelkowania, jak np. dzień wcześniej piwo siedziało w 20°C, rozlew przy 15°C i po rozlewie przeniesione na tydzień znowu do 20°C Zawsze mnie to zastanawiało.

no właśnie też mam czasem problem z temp piwa. Doszedłem do wniosku że wpisuję temp pod koniec fermentacji. Bo jeśli piwo fermentowało w 20°C a potem przenosimy do 15°C to zawartość CO2 będzie jak w 20°C bo nie ma się w nim skąd wziąć te dodatkowe CO2. Jeśli wpiszemy 15°C to piwo będzie niedogazowane o różnicę rozpuszczalności CO2 między temp 20 a 15°C .

Rozumiem jeśli np. w kalkulatorze wpisywało by się gęstość odfermentowania mierzoną w tej temperaturze, przy której jest rozlew, ale w jednym z podstawowych

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?12131796#tag się nic nie wpisuje odnośnie stopnia odfermentowania, więc co to za współczynnik.

Rozumiem jeśli np. w kalkulatorze wpisywało by się gęstość odfermentowania mierzoną w tej temperaturze, przy której jest rozlew, ale w jednym z podstawowych

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?12131796#tag się nic nie wpisuje odnośnie stopnia odfermentowania, więc co to za współczynnik.

Chodzi o to że wydzielający się przy fermentacji CO2 w pewnej części jest wiązany w piwie. Im niższa temp tym więcej. Np w 20°C jest to 0,9 vol. a w 12°C jest to już 1,2 vol. Niby jest to różnica 0,3 vol przy gazowaniu ale to może robić różnicę. Dlatego kalkulator uwzględnia ile w piwie zostało CO2 po fermentacji. To 0,3 vol przy 20 litrowej warce to około 20 gramów różnicy masy cukru do refermentacji.

OG i FG są ważne gdy refermentujemy rezerwą, przy dodawaniu cukru nie musimy znać tych parametrów żeby dobrze nagazować piwo. Oczywiście pod warunkiem że piwo jest dobrze odfermentowane.

Edited by wsaczuk

Trzeba to wziąć na rozum: chodzi o ilość CO2 rozpuszczonego w piwie, a to jest funkcją temperatury.

Jeżeli przenosisz piwo z 20* do 15* i ma odpowiednio dużo czasu, to CO2 uwięzione pod pokrywą rozpuści się w piwie.

Jeżeli butelkujesz natychmiast po przeniesieniu, to po pierwsze piwo nie oziębi się tak szybko do 15*, po drugie nie zdąży się rozpuścić CO2.

Sam już nie wiem na co zwracać uwagę.

Jaka gęstość początkowa, jaka końcowa i jakie drożdże? I jak szybko chcesz wypić piwo? Za 2 tyg. czy za 2 miesiące?

Rozumiem jeśli np. w kalkulatorze wpisywało by się gęstość odfermentowania mierzoną w tej temperaturze' date=' przy której jest rozlew, ale w jednym z podstawowych

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?12131796#tag się nic nie wpisuje odnośnie stopnia odfermentowania, więc co to za współczynnik.[/quote']

Chodzi o to że wydzielający się przy fermentacji CO2 w pewnej części jest wiązany w piwie. Im niższa temp tym więcej. Np w 20°C jest to 0,9 vol. a w 12°C jest to już 1,2 vol. Niby jest to różnica 0,3 vol przy gazowaniu ale to może robić różnicę. Dlatego kalkulator uwzględnia ile w piwie zostało CO2 po fermentacji. To 0,3 vol przy 20 litrowej warce to około 20 gramów różnicy masy cukru do refermentacji.

OG i FG są ważne gdy refermentujemy rezerwą, przy dodawaniu cukru nie musimy znać tych parametrów żeby dobrze nagazować piwo. Oczywiście pod warunkiem że piwo jest dobrze odfermentowane.

To ja wiem, tylko którą temperaturę w końcu tam wpisywać? Np. jak piwo siedzi tydzień w 15°C to wtedy 15°C, ale jak np. siedziało w 20°C i na 2 dni poszło do 15°C i rozlew to wpisywać średnią np 18°C ?

12,5°Blg początkowe

4,5°Blg w chwili przeniesienia na cichą, czyli wczoraj

Drożdże WB-06

Piwko musi być gotowe za miesiąc do spożycia bo właśnie wtedy będzie ta impreza. Myślę, że zostanie szybko wypite.

się nic nie wpisuje odnośnie stopnia odfermentowania, więc co to za współczynnik.

Piwo zawsze powinno być odfermentowane do końca.

A nawet jeżeli wiemy, że nie jest, to cięzko przewidzeć, czy i ile z tych pozostałych cukrów fermentowalnych zostanie przetworzone w butelkach - to już jest loteria.

ale jak np. siedziało w 20°C i na 2 dni poszło do 15°C i rozlew to wpisywać średnią np 18°C ?

W takim przypadku 15°C

Edited by coder

Rok temu zrobiłem pszeniczniaka bez cichej, dodałem glukozy do refermentacji i czekałem. po miesiącu piwko było nagazowane w sam raz ale po kilku miesiącach zrobiła się fontanna. Przypuszczam, że nie odfermentowało do końca.

W moim przypadku piwko siedzi cały czas w temp. 15°C a po dodaniu glukozy do refermentacji chcę je potrzymać przez tydzień w 20°C .

12,5°Blg początkowe

4,5°Blg w chwili przeniesienia na cichą, czyli wczoraj

Drożdże WB-06

Piwko musi być gotowe za miesiąc do spożycia bo właśnie wtedy będzie ta impreza. Myślę, że zostanie szybko wypite.

To mało coś zeszło jak na WB-06, ja miałem przegazowane pszenice na tych drożdżach, dlatego dałbym około 4-6g cukru/1l Tydzień w 20C, potem do chłodnego. Ale zobaczysz do ilu zejdzie.

Np. jak piwo siedzi tydzień w 15°C to wtedy 15°C' date=' ale jak np. siedziało w 20°C i na 2 dni poszło do 15°C i rozlew to wpisywać średnią np 18°C ?[/quote']

W takim przypadku 15°C

ja bym wpisał 15C, ale celował w górną granicę nagazowania. W sumie nie jest to duża różnica bo przy 20 litrach to około 10 g cukru różnicy.

To mało coś zeszło jak na WB-06, ja miałem przegazowane pszenice na tych drożdżach, dlatego dałbym około 4-6g cukru/1l Tydzień w 20C, potem do chłodnego. Ale zobaczysz do ilu zejdzie.

Może ze względu na niską temperaturę fermentacji (16°C ) zeszło tak nisko.

Ja wczoraj butelkowałem mojego pszeniczniaka. Wyliczyłem z kalkulatora na hbd.org że na 22 litry piwa w temperaturze 20°C muszę dać 250g glukozy.

Przy poprzedniej warce - LAGER - dałem 200g i po otwarciu butelki piwo powoli ucieka z butelki - nie jest to na szczęście fontanna, ale ciężko jest wlać na raz piwo do szklanki 0,5 na jeden raz.

Ostatecznie dałem wczoraj 220gram glukozy i mam nadzieję, że fontanny nie będzie.