Jump to content
Sign in to follow this  
rubezahl

DROBIAZGI - Filtrowanie szyszek

Recommended Posts

Dyskutowane tu:

http://www.piwo.org/forum/t2071-Nowa-kategoria-w-dziale-sprzet.html

miejsce na drobiazgi ułatwiające życie, nie jest chyba jeszcze określone, wrzucam więc do ogólnego sprzętu.

Przy dekantacji brzeczki chmielonej szyszkami (z kotła warzelnego do fermentora), często zdarzało się zasysanie płatków lub całych kwiatów. Walka z sitkiem i jednoczesnym przelewaniu z wysoka - napowietrzanie, najczęściej kończyła się jeszcze jednym miejscem do sprzątania podłogi :) .

Rozwiązaniem okazało się sitko do herbaty i kilka minut pracy - rozwiercenie otworu w rączce do średnicy wężyka (tak "na wcisk") i podgięcie jej nad płomieniem. Dodatkowo poodcinałem wystające zaczepy z przodu sitka, żeby nie zbierały się tam zanieczyszczenia.

Dekantujemy trzymając za wygięty kawałek i rurkę (niestety przy przelewaniu nie miał mi kto zrobić fotki).

Drobiazg ten sprawdził się u mnie już w kilkudziesięciu warkach, przyjął się też w dwóch zaprzyjaźnionych browarach.

Ten koniec z sitkiem idzie do gara czy do fermentora?

Do gara - inaczej to trochę 'musztarda po obiedzie', wężyk mógłby się nadal przytykać.

Edited by rubezahl

Dekantujemy trzymając za wygięty kawałek i rurkę (niestety przy przelewaniu nie miał mi kto zrobić fotki).

Drobiazg ten sprawdził się u mnie już w kilkudziesięciu warkach, przyjął się też w dwóch zaprzyjaźnionych browarach.

Z powodzeniem można to sitko stosować,bo sprawdza się na sto procent przy dekantacji zielonego piwa.

Przy dekantacji zielonego piwa chyba nie ma już tak dużych frakcji które by się zatrzymały na tym sitku.

Przy dekantacji zielonego piwa chyba nie ma już tak dużych frakcji które by się zatrzymały na tym sitku.

No tak masz racje wena, zapomniałem dodać że zastosowałem to tylko raz,kiedy rozlewałem pszeniczkę po długiej burzliwej i było jeszcze dużo farfocli.

A jakby zastosować filtr z oplotu krótkiego, cienkiego wężyka do baterii w oplocie z nierdzewki?

A jakby zastosować filtr z oplotu krótkiego, cienkiego wężyka do baterii w oplocie z nierdzewki?

Pewnie też spełni swoje zadanie, ale raczej trudniejsze do utrzymania w czystości - a to już 'zimna' część'.