Skocz do zawartości

Degustacja


blaat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Uwarzyłem sobie ostatnio swoją pierwszą warkę z brew-kita, australijski lager, i wszystko fajnie - bardzo smakowite wyszło. Natomiast chciałbym teraz sobie zrobić warkę z zacieraniem, ale mam problem: nie bardzo wiem co by mi mogło smakować - nie mam zielonego pojęcia jak się różni smakiem pale ale od indian ale, belgijskie od stouta itd. - oczywiście mogę sobie o tym teoretycznie poczytać, ale wiadomo, to nie to samo. Pytanie: jak do tego podejść ? czy są jakieś marki które "klasycznie" reprezentują dany rodzaj piwa ? czy znajdę w Krakowie jakiś sklep z wszystkimi/większością rodzajów, coby sobie zdanie wyrobić ? może są organizowane jakieś zjazdy/degustacje na których są prezentowane wszystkie rodzaje piwa ?

 

Z góry dzięki za naprowadzenie :)

Pozdrawiam, Tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej na początek wybrać coś prostego. Spróbuj też uwarzyć jakiegoś lagera - będziesz miał porównanie czym się różni brew-kit od zacierania. W homebrewing.pl jest kilka zestawów składników wraz z instrukcją warzenia. Powinieneś coś znaleźć dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zestawach surowców w sklepach internetowych są jakieś opisy, z których można wysnuć jakieś wnioski. Sklepów w Krakowie szukaj przez odpowiedni wątek na forum Browar.biz (Piwo, gdzie -> sklepy z piwem).

 

Ja się opieram na ofercie Almy, nie ma tam wiele, ale chyba mam wyobraźnię smakową i potrafię sobie wyobrazić jak piwo ma smakować. :)

 

No i zawsze pozostają zasoby innych piwowarów domowych, wpadniesz do któregoś, to cię poczęstuje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej na początek wybrać coś prostego. Spróbuj też uwarzyć jakiegoś lagera - będziesz miał porównanie czym się różni brew-kit od zacierania. W homebrewing.pl jest kilka zestawów składników wraz z instrukcją warzenia. Powinieneś coś znaleźć dla siebie.

Akurat ten gatunek uważam za wymagający i obnażający wszelakie błędy i niedociągnięcia podczas "produkcji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Auchan jest z tego co ostatnio widziałem/korzystałem duży wybór piw.

Typowy

Irish Stout - to np Guinnes (butelkowy - bo w domu takiego jak w pubie/puszce nie zrobisz)

pszeniczne - dla przykładu Paulaner Hefe-Weissbier

pszeniczne ciemne - Paulaner Dunkel

India Pale Ale - np Old Empire (chmielone tak, że aż po 2 dniach czułem zalegający na dnie żołądka chmiel)

tak by można bez końca...

W Auchan kupiłem smacznego bittera - Young's Bitter, są też ale z tego browaru (London Ale), mają też masę belgijskich piw.

Link na browar.biz gdzie mają rozpracowane sklepy:

http://www.browar.biz/forum/archive/index.php/t-54785.html

 

Charakterystyka ważniejszych gatunków i stylów piwa

 

Zestawienie stylów piw

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość sprzedawanych w sklepie piw to jasne lagery, natomiast mniej popularne marki, jak choćby piwa typu ale, kosztują majątek;) Druga sprawa to metoda produkcji tych piw - filtracja, pasteryzacja i o zgrozo HGB. To powoduje, że piwa sklepowe, poza nielicznymi wyjątkami, będą znacznie różnić się od tych domowych niestety (a może stety) na niekorzyść. Tak więc najlepiej uczynisz jak zaczniesz sam warzyć, a z opisu zestawów dobierzesz mniej więcej te style które lubisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej na początek wybrać coś prostego. Spróbuj też uwarzyć jakiegoś lagera - będziesz miał porównanie czym się różni brew-kit od zacierania.

Akurat ten gatunek uważam za wymagający i obnażający wszelakie błędy i niedociągnięcia podczas "produkcji".

Jak wszystkie piwa o czystym smaku i aromacie, gdzie nie ma czym przykryć niedoróbek. Koelsch to kolejny z nich i chyba moim błędem było zabranie się za niego już w 2 zacieranej warce, bo wyszedł potężnie przechmielony z powodu kulejącej jeszcze wydajności. To że się prosto zaciera to nie znaczy, że łatwo jest go zrobić.

 

Na początek - pszenice (jasna, ciemna), bitter i inne jasne angliki, belgijskie jasne ale, jakiś bezstylowiec jasny. Pszenice są dobre, bo można nie przelewać na cichą, więc a) podstawowy zestaw z 2 fermentorami wystarczy i b) mniejsze szanse na infekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też rozważyć szkolenie sensoryczne (sam rozważam :) ) - spróbujesz gatunków przeróżnych i najprawdopodobniej wyjdzie to sporo taniej niż warzenie metodą prób i błędów :)

Aczkolwiek ja raczej polecam warzenie i sprawdzanie - gdybym miał do dyspozycji 1 butelkę wędzonego piwa, to bym w życiu nie polubił, a tak pi pierwszej skrzynce oswoiłem smak i teraz bardzo mi taki wynalazek podchodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.