Skocz do zawartości

Pierwsze piwo od 0 po brewkicie - pytanie o kocioł i sprzęt


Bambz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! To mój pierwszy post. Ostatnio uwarzyłem piwo z gotowej brzeczki tak co by przetrzeć pierwsze szlaki. Wyszło dobre.  Chciałbym jednak zająć się tematem na poważnie. Oporządkowałem garaż, mam sporo miejsca i chciałbym kupić kocioł warzelny i cały potrzebny sprzęt. Na pewno chciałbym też dokupić lodówkę do garażu, żeby mieć gdzie butelki potem trzymać w stałej, chłodnej temperaturze.  Jeśli chodzi o kocioł to jak kiedyś szukałem to głównie trafiałem na Grainfathera. Co Wy na to? Będzie ok czy szukać coś innego? Wiem, że często polecacie, aby kupić z rynku wtórnego, ale nie znam się na tyle, aby ocenić jakość sprzętu.  Co jeszcze obok kotła potrzebuję? Mam do wydania powiedzmy do ok 4k. ale gdyby wyszło tak, że warto coś tam dołożyć i będzie duży przeskok to przystanę na to.

Edytowane przez Bambz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz czysty garaz i duzo miejsca oraz nieco gotowki to tylko warzenie na garach. All in one to tylko dla takich nieszczesnikow jak ja ktorzy mieszkaja w mieszkaniu i maja ograniczona przestrzen ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Bambz napisał:

A czy z kotłem nie jest łatwiej? Kontrola temperatury, nastawiam co chcę i mam. W kuchni mam indukcję.

Jest. Poza tym o wiele mniej sprzątania, oszczędność czasu i miejsca. Gary się lepiej sprawdzają u tych, którzy lubią celebrować mieszanie łychą i mają cierpliwość do mycia garów.

Oprócz grainfathera masz w tej chwili inne tańsze opcje jeśli chcesz wydać mniej. 

 

Edytowane przez rafple
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rafple napisał:

Jest. Poza tym o wiele mniej sprzątania, oszczędność czasu i miejsca. Gary się lepiej sprawdzają u tych, którzy lubią celebrować mieszanie łychą i mają cierpliwość do mycia garów.

Oprócz grainfathera masz w tej chwili inne tańsze opcje jeśli chcesz wydać mniej. 

 

U mnie w tym garażu to też jakoś super dużo miejsca nie zostało i wolałbym nie brudzić i zbyt wiele nie sprzątać. Czy kocioł to jakaś ujma?

 

Lecę jeszcze doczytywać wiki, ale miło by było gdyby ktoś podsunął inne dobre marki kotłów i ogólnie potrzebny sprzęt, który muszę kupić na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w zestawie nie ma chłodnicy je

9 godzin temu, INTseed napisał:

Albo butla gazowa, palnik i garnek.
W zestawie chyba nie ma chłodnicy. Dopytaj się.

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka
 

Tak w moim zestawie nie ma chłodnicy. Mam samoróbkę przeciwbieżną ale sam zastanawiam się czy ją sprzedać :D Także na razie jest bez niej 

 

@Bambzuzupełnij profil może jakiś piwowar jest blisko Ciebie.

 

 

Co do Grainfathera G30 to miałem parę garów u siebie i z all in one jest zdecydowanie najlepszy. Jakością wykonania bije inne na głowę. Wiem że każdy chwali swoje ale ten idzie na spzredaż bo chcemy kupić G40 :)

Edytowane przez Wajcha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wajcha

 

Jestem z Rokietnicy obok Poznania.

Grainfather g30 all in one to jak rozumiem wszystko co potrzebne? Dostanę to na polskim rynku? W domu mam po zabawie z gotową brzeczką jeden fermentator, łyżkę, butelki, kapslownicę (bardzo ciężko się jej używało) i glukometr.

Edytowane przez Bambz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2022 o 18:02, Bambz napisał:

Czy kocioł to jakaś ujma?

Taka sama jak używać termometru, zamiast kilka razy mieszać palcem w kotle i aerometru, zamiast przyklejania tyłka do ławki polanego brzeczką. Nie ma czegoś takiego jak ujma robienia z ekstraktów czy używania określonego sprzętu. Trochę obciach jak warka za warką ktoś pieprzy piwo niezależnie od techniki... ale zawsze można się nie przyznawać. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/25/2022 at 8:26 PM, Bambz said:

Dostanę to na polskim rynku?

Chyba twojbrowar.pl jest oficjalnym polskim dytrybutorem, ale wg. mnie da się też zamówić z UK sklepu. Tylko wtedy niestety dojdzie cena przesyłki i cła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na royal catering. Nie rozumiem tylko dlaczego te same kotły 40l są w różnych cenach: https://www.expondo.pl/kotly-warzelne/?o=8&p=1&_gl=1*1xcr7mz*_up*mq..&gclid=Cj0KCQjwof6WBhD4ARIsAOi65ahoN1BOZIuNuu9Yigz_gKDgsFrgr3A0jGG8sFAPSbZREfoePjDvaB8aAlKREALw_wcB

 

Co jeszcze do tego potrzebuję? Podobno ta bazuka średnia i lepiej wężyk z nacięciami wsadzić? Na pewno koszyk do chmielu.

 

Jeden fermentator z kranikiem wystarczy?

Edytowane przez Bambz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bambz napisał:

Zdecydowałem się na royal catering. Nie rozumiem tylko dlaczego te same kotły 40l są w różnych cenach: https://www.expondo.pl/kotly-warzelne/?o=8&p=1&_gl=1*1xcr7mz*_up*mq..&gclid=Cj0KCQjwof6WBhD4ARIsAOi65ahoN1BOZIuNuu9Yigz_gKDgsFrgr3A0jGG8sFAPSbZREfoePjDvaB8aAlKREALw_wcB

 

Co jeszcze do tego potrzebuję? Podobno ta bazuka średnia i lepiej wężyk z nacięciami wsadzić? Na pewno koszyk do chmielu.

 

Jeden fermentator z kranikiem wystarczy?

A to ten kocioł nie ma chłodnicy? To trzeba też doliczyc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.07.2022 o 14:55, Bambz napisał:

Zdecydowałem się na royal catering. Nie rozumiem tylko dlaczego te same kotły 40l są w różnych cenach: https://www.expondo.pl/kotly-warzelne/?o=8&p=1&_gl=1*1xcr7mz*_up*mq..&gclid=Cj0KCQjwof6WBhD4ARIsAOi65ahoN1BOZIuNuu9Yigz_gKDgsFrgr3A0jGG8sFAPSbZREfoePjDvaB8aAlKREALw_wcB

 

Co jeszcze do tego potrzebuję? Podobno ta bazuka średnia i lepiej wężyk z nacięciami wsadzić? Na pewno koszyk do chmielu.

 

Jeden fermentator z kranikiem wystarczy?

Może od Wajchy, dobry sprzet i cena ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć. Pierwsze co powinieneś sonie określić to wielkość planowanych warek. To pod nie musisz zainwestować w sprzęt. Też stałem przed tym dylematem i ponieważ jestem leniwcem i nie lubię zbyt kiepskich jakościowo sprzętów ostatecznie zdecydowałem się na markę GRAINFATHER. Blacha użyta w tych kotłach jest grubsza niż u wspomnianego ROYALA oraz sterownik całego procesu pozwala no kontrolę za pomocą telefonu po uprzednio zainstalowanej apce i wpisanej recepturze. Pisałeś że dysponujesz 4k budżetem. Masz okazję zakupić fajny zestawik G30 wraz z warnikiem po obniżonej cenie: https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/grainfather/grainfather-g30 Pamiętaj że oferta tego zestawu obowiązuje do 28-08-2022 - czyli kończy się dzisiaj. Warnik to świetne uzupełnienie ułatwiające proces wysładzania a dodatkowo masz chłodnicę przeciwbieżną i płaszcz izolacyjny na kocioł.

Jest jeszcze budżetowy S40: https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/grainfather/grainfather-s40 Na pewno lepszy od ROYALA a cena podobna. Ale sterownik jest prosty i niestety programowanie jedynie manualne. Ważne że zestaw posiada już chłodnicę zanurzeniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.