Jump to content
Sign in to follow this  
zgoda

Ilość białka w słodzie a mętność brzeczki

Recommended Posts

Zrobiłem 2 piwka z udziałem słodu pilzneńskiego Castle Malting i zauważyłem, że brzeczka po filtrowaniu jest dużo bardziej mętna, niż zazwyczaj (w zestawach CP jest podobno słód pilzneński z poznańskiej słodowni Soufflet). Nie mam danych na temat słodów innych niż CM i Weyermanna, ale z danych podawanych przez tych 2 producentów wynika, że belgijski ma więcej białka (~12%), a niemiecki mniej (~10.5%). Czy taka różnica w zawartości białka może mieć wpływ na klarowność tego, co płynie z filtracji?

 

Nie mam powodu do paniki, bo po chmieleniu brzeczka jest bardzo ładnie klarowna (za to osadów jest dużo, prawie 3l z gotowania 24l), tylko chciałbym wiedzieć, bo może jednak za drobno śrutuję ten słód.

Share this post


Link to post
Share on other sites

na to jeszcze może mieć wpływ długość przerwy białkowej i właśnie śrutowanie. Ja na początku robiłem na Weyermanie, teraz na CM. Nie widzę między nimi jakiejś strasznej różnicy w klarowności/przełomie. Weź spróbuj z optimy, ten ma dopiero białka, a przełom jest w rozmiarze klusek :)

 

Mi zazwyczaj osadu zostaje koło 1 -1,5 litra. A chmielę granulatem w workach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po chmieleniu brzeczka jest normalnie klarowna, ale mam więcej osadów. Przełom jest drobny, kłaczkowaty. Pierwsze piwo jakie zrobiłem z tym słodem przy przelewaniu na cichą było kristall klar, ale może to zasługa silnego osiadania drożdży WY2112 California Lager.

 

Zużyję ten worek i porównam sobie z jakimś innym, zresztą teraz też nie mam za dużo materiału porównawczego, bo drugie z tych piwek to było gryczane z kaszą gryczaną, co mogło też wpłynąć na klarowność filtratu. Jak napisałem, nie widzę powodu do paniki, bo poza efektem wizualnym na razie nie zauważyłem niczego niepokojącego.

 

Co ciekawe, jeden gość na HBT także coś podobnego zauważył przy tym słodzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
na to jeszcze może mieć wpływ długość przerwy białkowej

Jaka jest zależność długości przerwy białkowej do ilości osadu białkowego?

Share this post


Link to post
Share on other sites

wydaje mi się że im dłuższa przerwa białkowa, tym białka są bardziej pocięte i takie małe peptydy jest ciężej wytracić z roztworu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponieważ wróciłem do warzenia po paru latach przerwy, musze zużyć stare słody. Jak poczytałem, hermetyczne przechowywanie powinno zachować właściwości, ale robię trzecią warkę, i mam bardzo niską wydajność (BS podaje około 60%, dla weizena było poniżej 50%) - i efekt - brak klarowności, choć jak oglądałem wczoraj filtrację - wyglądało ładnie. Po chmieleniu, zupa, zero klarowności, zero osadu. Szczerze nie pamiętam jak to było przed laty, może martwię się na zapas - ale dwie pierwsze warki - piwa wyszły totalnie mętne, fakt, drożdże były o niskiej i średniej flokulacji. Smakowo wyszło OK, ale wizualnie tragedia.

 

pzdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.