Jump to content
Sign in to follow this  
KNX

Zmętnienie

Recommended Posts

Witam!!

Dwa dni temu zakapslowałem koelscha. Piwo na cichej po dwóch tyg. utworzyło na powierzchni skupiska piany jak w przypadku burzliwej, ale BLG zeszło z 14,5 do 3, dlatego butelkowałem. Piwo było bardzo zanieczyszczone ponieważ wlałem wszystko z kotła z osadami gorącymi do fermentora :(. Wszystko jednak starałem sie dobrze sterylizować przez wszystkie procesy. Zaglądając dzisiaj do butelek, stoją w temp 20°C, zauważyłem że jest osad już ok. 1 mm co niezdarzyło się mi w poprzednich warkach bo osad był po ok. 2 tyg. Przy szyjce niby widzę już jakąś klarowność ale latają tam jakieś pyłki ( tylko przy niektórych butelkach ). Czy jest to zmętnienie bakteryjne czy piwo się jeszcze wyklaruje jak przeniosę do niskiej temperatury?

Pozdrawiam

Nie nadmieniłem, że piwo było klarowane żelatyną

Edited by KNX

Po dwóch dniach od butelkowania nie ma co oczekiwać cudów. Jak masz możliwość, to przenieś w chłodniejsze miejsce. I czekaj - cierpliwości nigdy za wiele.

Otwórz jedną butelkę za tydzień i sam się przekonasz co z tego ci wyszło.

błonki nie ma, tylko takie drobinki jakby smugi

a po żelatynie różnicy niezauważyłem w klarowności

Edited by KNX

no to raczej niedobrze. Te smugi to raczej na pewno nie pozostałosci po osadach przy warzeniu. Raczej wdała sie infekcja.

Tym bardziej, że klarowanie nie przyniosło rezultatu.

Tym razem wystapię w roli optymisty: drożdże kolschowe sa dość pyliste, zmetnienie w butelkach mnie nie dziwi, tym bardziej, że już zaczyna się klarować. Najdalej za tydzień wszystkie drożdże powinny osiąść na dnie.

Tym razem wystapię w roli optymisty: drożdże kolschowe sa dość pyliste, zmetnienie w butelkach mnie nie dziwi, tym bardziej, że już zaczyna się klarować. Najdalej za tydzień wszystkie drożdże powinny osiąść na dnie.

i dlatego klarowanie żelatyną nie powiodło się ?

drożdże chyba raczej nie kłaczkują w "smugi".

Spokojnie nic się nie martw i za jakiś czas próbuj. W końcu trzeba to wypić :(

Witam!!

Piwo na cichej po dwóch tyg. utworzyło na powierzchni skupiska piany jak w przypadku burzliwej, ale BLG zeszło z 14,5 do 3, dlatego butelkowałem.

To mnie trochę niepokoi. Może po burzliwej było słabo odfermentowane.

Musisz czekać. Sprawa się wyjaśni sama.

Spokojnie nic się nie martw i za jakiś czas próbuj. W końcu trzeba to wypić :(

jak się wda infekcja to nic się nie martw, serwuj takie piwo z sokiem i wmawiaj że to lambik. W ten sposób moje 2 skrzynki kwasów zaczęły wszystkim smakować.