Skocz do zawartości

Czy sędziowie się nie znają?


Rekomendowane odpowiedzi

Czy możliwe że sędziowie mogli pomylić smak i aromat chmielowy z jakimś aldehydami lub fenolami. Chodzi mi o to że ja czuję taki specyficzny owocowy smak i aromat który kryje cały balans piwa (oczywiście jest to nie w stylu) i jak sobie wsypie spalt i tetnanger i zaciągnę nosem to jest dokładnie to. Już dawno wiem że przesadziłem z chmielem zresztą ostrzegano żeby dać tylko na goryczkę jedną dawkę. A ja dałem drugie tyle na whirpool. Ten skręt chmielowy może drażnić bo kryje wszystko a to niezgodne ze stylem tylko że ja wiem co pije i akceptuje ten aromat świadomie. Mieszanka spalt z tetnangerem pół na pół. Jakie macie swoje obserwacje? Oczywiście że sedziowie się znają, ale jednak chmielowosc mam jako średnią w metryczce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to zupełnie nie wiadomo o co Ci chodzi, tak nieskładnie piszesz.

Jakie wysłałeś piwo, jaka była jego receptura, jaka przyszła metryczka?

 

Po drugie: średnia chmielowość nadal może zakrywać inne nuty aromatyczne i smakowe piwa, jeśli są one niższe. Tym bardziej jeśli chmielowość jest w danym stylu niepożądana.

 

Po trzecie: Spalt i Tettnanger to są chmiele głównie o profilu kwiatowo-ziemistym, a nie owocowym. Zwłaszcze ten drugi ma dużą zawartość olejku farnezenowego (o ile tak się to po polsku nazywa, ja znam jako farnese oil), który daje silne nuty pieprzowe i przyprawowe. Stąd możliwe zaznaczenie fenoli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Pingwinho napisał:

chmiele głównie o profilu kwiatowo-ziemistym, a nie owocowym

Mówi Pan to z doświadczenia z nimi czy z tego jaka jest charakterystyka ? czy to kwiaty czy owoce jest to bardzo charakterystyczne - zmieszać sobie w słoiczku i zaciągnąć się nosem - no to moje piwo tak właśnie smakuje. A goryczkę to ma że Pilsner Urquell nie wiem czy może się z nim zrównać.

Met.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tettenanger absolutnie nie daje owocowych aromatów. Ostatnio chmieliłem pseudo-lagera na Nottinghamach w 13-14C (więc profil fermentacji czysty) i to była klasyka gatunku - korzenny, może kwiatowy

zresztą:

Tettnanger
Szlachetny, niemiecki chmiel aromatyczny, nadający piwom korzenny, lekko kwiatowy aromat, genetycznie spokrewniony z chmielem Saaz (Żateckim). Polecany do chmielenia lagerów.
 

 

Po co zresztą do koelscha wrzucałeś coś na whirpool ?

Tu masz recepturę i chyba warto się jej trzymać:

https://wiki.piwo.org/Kolońskie,_Jan_Szała

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po metryczce, to sędziowie nic nie pomylili, bo zarówno w smaku, jak i w aromacie chmielowość ocenili wysoko. Podobnie goryczkę - tylko co z tego, skoro jest nieprzyjemna?

Problemem jest na 90% zbyt wysoka / wahająca się temperatura fermentacji - landryna, rozpuszczalnik i kwaśność w aromacie są wadami, których żaden sędzia nie pomyli z aromatem chmielowym. Prawdopodobnie sędziowe mają lepszą sensorykę od Ciebie i czują wady, tam gdzie Ty czujesz tylko chmiel. Zwłaszcza, jeśli Tettnanger czy Spalt mają dla Ciebie aromaty owocowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sędziowaniu się nie znam, ale jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć czy były tam estry czy fenole to zadzwoń czy by Ci nie zrobili badań (np. krakowski UR, ul. Balicka). W ten sposób możesz to zweryfikować.
Landrynki (octan izoamylu), rozpuszczalnik (octan etylu) uzyskasz wskutek niekontrolowanej fermentacji w fazie burzliwej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ununul napisał:

jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć czy były tam estry czy fenole to zadzwoń czy by Ci nie zrobili badań (np. krakowski UR, ul. Balicka). W ten sposób możesz to zweryfikować.

Wolałbym żeby mnie Pan nie pouczał. Temat nie jest o robieniu badań. Ogólnie temat do zamknięcia bo nic tu się nie da więcej szukać, a ta partia piwa już dawno wypita 

 

W dniu 15.07.2022 o 16:06, fotohobby napisał:

chmieliłem pseudo-lagera na Nottinghamach w 13-14C (więc profil fermentacji czysty) i to była klasyka gatunku - korzenny, może kwiatowy

Czyli zrobił Pan typowego Kolscha, wypełnia definicje ten szczep tak jak us05 zresztą nadaje się w punkt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.