Skocz do zawartości

Pierwsze pszeniczne piwo


Rekomendowane odpowiedzi

48 minut temu, czeski_skoczek napisał:

wytarłem ręcznikiem, niby jest napisane że nie wymaga płukania..

mam nadzieje, ze to nie jest jakaś ironia xD ?;) - tu chodzi o życie mojej narzeczonej ! :D

 

Generalnie, wytarłem wszystko dokładnie ręcznikiem papierowym ...

 

25 minut temu, x1d napisał:

To teraz umyj oxi jeszcze raz, bo na ręczniku naniosłeś więcej flory niż było przed myciem.

 

 

Dokładnie tak jak @x1d napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

Dobra, ok 4.30 skończyłem. Niestety popełniłem błąd (albo cała masę drobny błędów) i za wcześnie zacząłem przygotowywać drożdże (gdy brzeczka nie była jeszcze schłodzona) i musiałem przez 60 minut mieszać, aż uzyskałem 27 stopni Celsjusza. Gdy osiągnąłem 27 stopni Celsjusza zadałem drożdże, i rozpocząłem chłodzenie w lodówce. Chwilę później brzeczka została ostudzona do 20 stopni, a ja poszedłem spać :D. Potem powoli od 4:30 do 9.30 temp. brzeczki rosła - wzrosła mniej więcej o 2,5 stopnia(22,5). 

 

O godz. 9.30 widziałem całkiem ładną białą piane - około 0,5mm (wtedy temperatura brzeczki miała 22,5 stopnia). Gdy wstałem, schłodziłem brzeczkę do 19 stopni i tak trzymam. No i zdecydowałem trzymać w przedziale 18-19 stopni Celsjusza +/- 0,5 stopnia.

 

Popełniłem jeszcze jeden błąd.. mam balonik, w kształcie litery "S" - widziałem już gdzieś na forum, problem który mi się przytrafił. Po zamknięciu dekla i "przyciśnięciu go", powietrze zassało kilka kropel wody do środka .. niestety ta woda nie była przegotowana, czy to już przekreśla partie ??

 

Moje pytanie do Was:

1) Po ilu godzinach/dniach można już jednoznacznie określi, ze brzeczka do wylania ???:)

2) Drugie pytanie, czy na koniec chmielenia wyciskacie woreczek muślinowy (z chmielem w środku)? Polecicie jakiś godny uwagi art., jak chmielić? czy to już metoda prób i błędów ?:)

 

 

 

 

20220709_152705.jpg

Edytowane przez czeski_skoczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, zasada napisał:

Hefeweizena chmielic homeopatycznie.

Nie rozumie o co pytasz mówiąc szczerze. Co to znaczy "jak chmielić"?

Hmm, chodzi mi o moment na końcu, przed zlaniem brzeczki do fermentatora - gdy dodajemy chmiel w woreczku muślinowym i gotujemy przez 60 minut, to mam na myśli - przepraszam, ale czy pisze jakoś niezrozumiale? :) wydaje mi się, że wyrażam się całkiem jasno :)

Edytowane przez czeski_skoczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, za 4 h będzie około 48h, jak piwko mi fermentuje.

 

Pierwsze pytanie, czy taka pianka to coś czym powinienem się przejmować ?

20220711_230922.thumb.jpg.fb26d09fedd8d3eb4a76aedba2ce89b1.jpg

 

Na dnie mam taki osad:
 

20220711_231048.thumb.jpg.816b017ffc6d66d7d6d96ab801f0cfff.jpg

 

niby jakieś pęcherzyki wydobywają się z tego osadu -czyli jakieś oznaki pracy widze, ale muszę przyznać, że spodziewałem się czegoś więcej :) Wiem, że brak bombelkowania w baloniku jeszcze nic nie oznacza, ale tak kompletnie nic ? wiadro szczelnie zamknięte(przynajmniej tak mi się wydaje)

 

Tak wygląda pilnowanie temp. przeze mnie:

temp-09-11.png.a9ce76fa2447cff4489e7b7d8a103e3e.png

 

Nadal pracuje na automatyzacją tego, więc zdarzyło mi się, że temperatura poleciała dwa razy do 16 stopni, na około 1.5h . No i na początku też kilka razy pod 20 stopni poleciało.

 

Może powinienem dodać troszkę więcej drożdży w strzykawce, czy coś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, czeski_skoczek napisał:

Cześć, za 4 h będzie około 48h, jak piwko mi fermentuje.

 

Pierwsze pytanie, czy taka pianka to coś czym powinienem się przejmować ?

20220711_230922.thumb.jpg.fb26d09fedd8d3eb4a76aedba2ce89b1.jpg

 

Na dnie mam taki osad:
 

20220711_231048.thumb.jpg.816b017ffc6d66d7d6d96ab801f0cfff.jpg

 

niby jakieś pęcherzyki wydobywają się z tego osadu -czyli jakieś oznaki pracy widze, ale muszę przyznać, że spodziewałem się czegoś więcej :) Wiem, że brak bombelkowania w baloniku jeszcze nic nie oznacza, ale tak kompletnie nic ? wiadro szczelnie zamknięte(przynajmniej tak mi się wydaje)

 

Tak wygląda pilnowanie temp. przeze mnie:

temp-09-11.png.a9ce76fa2447cff4489e7b7d8a103e3e.png

 

Nadal pracuje na automatyzacją tego, więc zdarzyło mi się, że temperatura poleciała dwa razy do 16 stopni, na około 1.5h . No i na początku też kilka razy pod 20 stopni poleciało.

 

Może powinienem dodać troszkę więcej drożdży w strzykawce, czy coś :)

Fermentacja się rozpoczęła, w najbliższych godzinach wszystko z dna się podniesie. Piana na powierzchni to prawidłowa oznaka fermentacji. Masz nieszczelne wiadro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Suchejroo napisał:

Fermentacja się rozpoczęła, w najbliższych godzinach wszystko z dna się podniesie. Piana na powierzchni to prawidłowa oznaka fermentacji. Masz nieszczelne wiadro.

Macie pomysł, jak to "doszczelnić" tak w locie??, czy lepiej w lepsiejszą aparaturę zainwestować ?:):P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, czeski_skoczek napisał:

Macie pomysł, jak to "doszczelnić" tak w locie??, czy lepiej w lepsiejszą aparaturę zainwestować ?:):P

Ale to też nie jest wielki problem. Albo masz gdzieś pokrywę niedociśniętą, albo ucieka Ci przy rurce - możesz spróbować głębiej ją wepchnąć. Nie musisz inwestować w lepsze wiadra, bo to jest wystarczające póki co :) Możesz pokazać zdjęcie góry wiadra bo widzę że sondę masz wprowadzoną do piwa i obstawiam że tam ucieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czeski_skoczek napisał:

Pewnie! :) Chciałem to sylikonem uszczelnić, ale na razie troszkę się cykam ... późno było gdy kończyłem gotowanie, więc na tą partie nie przygotowałem się odpowiednio ?

20220711_234919.thumb.jpg.2a6beef9be2864f30dfd626e0d20c20f.jpg

I zapewne tu jest nieszczelność. Rozumiem sondę zdezynfekowałeś porządnie? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Suchejroo napisał:

I zapewne tu jest nieszczelność. Rozumiem sondę zdezynfekowałeś porządnie? :D

Tak - niestety do laboratorium Pfizera jeszcze sporo tu brakuje- dezynfekowałem ją nawet kilka razy. Do dezynfekcji używałem zwykłych chusteczek z alkoholem: https://www.schuelke.com/pl-pl/products/mikrozid-universal-wipes-premium.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej poczytaj o dezynfekcji sprzętu. Przy tej ilości roboty szkoda zepsuć efekt robiąc tego typu prowizorki, skoro są dobre,  dedykowane środki do dezynfekcji. Na forum masz całe wątki na ten temat, zwłaszcza ten:

https://www.piwo.org/forums/topic/14975-mycie-i-dezynfekcja-najpopularniejsze-środki-chemiczne-używane-w-piwowarstwie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co, najpierw użyłem  OXI do dezynfekcji fermentatora - sonda była w środku również. Nie mniej minęło kilka chwil pomiędzy zadaniem drożdży, a chłodzeniem i w tym czasie po prostu przecierałem już co chwila tymi chusteczkami

Edytowane przez czeski_skoczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Minęła już 5 doba od zlania wszystkiego do fermentatora(jutro robię następną partie).

 

Od wczoraj nic się nie dzieje, nawet nie wytwarzają się bąbelki z osadu na dnie i nic się nie podniosło :(.

Korci mnie żeby wziąć strzykawkę i pobrać troszkę piwa i zobaczyć ile jeszcze cukru zostało (jak kończyłem chmielenie było około 11,5Blg ).

Wyczytałem, że piwo powinno fermentować około 14 dni, co jeśli już skończyło? Mozna to jakoś uratować ?

Czy jeśli już się skończyło, to oznacza że piwo do wylania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie znaczy.

A więcej mówiąc: po pełnym tygodniu fermentacji zrób pierwszy pomiar. W połowie drugiego tygodnia zrób drugi. W zależności od tego czy będą się różniły zostaw na dłużej lub krócej. Jeśli się nie zmieni rozlałbym po 2 tygodniach. Jeśli byłoby jakas zostawionym jeszcze kilka dni. To zachowawcze ale w miarę bezpieczne i biorące pod uwagę najczęstsze warzenie w weekend podejście.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dziękuje !! mam przeczucie, że za mało drożdży dałem - niestety nie mam gram wagi precyzyjnej, tylko zwykłą kuchenną. Podczas robienia rozczynu waga drożdży wahała się miedzy 6/7g w 75 ml wody, woda miała około 23 stopni .

 

Pytanie, jak to jest z dodaniem drożdży w trakcie fermentacji? Praktykuje się coś takiego ? czy lepiej trzymać sie zasady, że piwo w fermentatorze to świętość i co by nie było, przez pierwszy tydzień, najlepiej się do tego nie zbliżać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/9/2022 at 3:55 PM, czeski_skoczek said:

moment na końcu, przed zlaniem brzeczki do fermentatora - gdy dodajemy chmiel w woreczku muślinowym i gotujemy przez 60 minut

Z tym jasnym wyrażaniem się to bym nie przesadzał.

 

Po drugie: zadajesz mnóstwo pytań, na które odpowiedzi były wiele razy podawane na forum oraz wiki.

Edytowane przez Pingwinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, czeski_skoczek napisał:

ok, dziękuje !! mam przeczucie, że za mało drożdży dałem - niestety nie mam gram wagi precyzyjnej, tylko zwykłą kuchenną. Podczas robienia rozczynu waga drożdży wahała się miedzy 6/7g w 75 ml wody, woda miała około 23 stopni .

 

Pytanie, jak to jest z dodaniem drożdży w trakcie fermentacji? Praktykuje się coś takiego ? czy lepiej trzymać sie zasady, że piwo w fermentatorze to świętość i co by nie było, przez pierwszy tydzień, najlepiej się do tego nie zbliżać ?

Na oko pół paczki bez zabawy w ważenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ! dziś "od plombowałem" piwerko i ku mojemu zdziwieniu wyczułem piękny aromat (raczej głownie) goździka i banana :). Zrobiłem pomiar w aerometrze i wskaźnik opadł na samo dno (nie unosił się już w ogóle). Niestety, nie przyszła mi kapslownica, więc przetrzymam jeszcze do wtorku - mam nadzieje, że nie złapie jakiejś bakterii !! Dziękuje bardzo za wszelkie rady i odpowiedzi !

 

Edytowane przez czeski_skoczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.