Skocz do zawartości

Warzenie duzej warki w małym garnku ?


Arivi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam możliwe że temat gdzieś już wcześniej powstał ale moje pytanie jest takie czy da się zrobić duża warke w małym garnku ? np. 

zacieranie na bogato większej ilości słodu a pozniej rozcieczenie z woda ?
kwestia chmielenia np. na 20l 30g to na 40l 60g ? 
moze ktos probował w ten sposób ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można,  na zasadzie jak z HGB (high gravity brewing), ale to nie jest takie proste przeliczenie i efekt nie będzie dokładnie taki sam - ogólnie przy większej gęstości brzeczki będzie gorsza utylizacja chmielu, a powstanie więcej związków melanoodynowych. Generalnie to się może odbyć kosztem utraty jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Arivi napisał:

Witam możliwe że temat gdzieś już wcześniej powstał ale moje pytanie jest takie czy da się zrobić duża warke w małym garnku ? np. 

zacieranie na bogato większej ilości słodu a pozniej rozcieczenie z woda ?
kwestia chmielenia np. na 20l 30g to na 40l 60g ? 
moze ktos probował w ten sposób ?
 

Można i robiłem tak. Gęsty zacier to trochę proszenie się o problemy przy zacieraniu. Ale w sumie to zacierać możesz w zaizolowanym fermentatorze z wężykiem. Spuszczasz do gara brzeczkę i warzysz. Wodę najlepiej dolać zimną z lodówki to wtedy Ci szybciej schłodzi się brzeczka.

Z chmielem nie ma tak liniowego przelicznika, ale w sumie to co z tego? Zależy Ci koniecznie na przeliczeniu wszystkiego od linijki? Jak będziesz miał za niską goryczkę to zawsze możesz zrobić herbatkę chmielową. A jak smak to na zimno dosypać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak robiłam na początku zabawy w piwowarstwo. 

Minusem jest to, że trudno uzyskać jasne piwo, bo reakcja Maillarda zachodzi bardziej intensywnie w gęstym zacierze.

Chmielenie - o 15-20% więcej, niż dla "typowego" BLG. Zresztą, to możesz  ustalić sam po pierwszej warce.

Plusem jest szybkie chłodzenie - ja dolewałem wodę z PET, bliską 0C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.