Jump to content

Zamknięty transfer a chmielenie na zimno


Recommended Posts

Cześć, od razu przepraszam jeżeli duplikuje temat ale nie znalazłem takiego na forum. Bardzo powoli szykuje się do kegowania i zaczynam myśleć o zamkniętym transferze z plastikowego fermentora. I zastanawia mnie kilka rzeczy.

 

1. Czy to w ogóle ma sens? czy nie lepiej przedmuchać keg dwutlenkiem i zlać piwo i tlenu i tak dostanie się na tyle mało, że nie wpłynie na piwo.

2. Jak oddzielić chmieliny po chmieleniu na zimno. Znalazłem pomysły jak dokonać taki transfer ale boje się o chmieliny. Myślałem o filtrze przepływowym ale jak on mi się zatka to cały zamknięty transfer też pójdzie w diabły :P 

3. W jak niskiej temperaturze musiałby być cold crash tak by chmieliny faktycznie opadły na dno? :) 

 

z góry dzięki za wsparcie.

Link to comment
Share on other sites

masz na myśli podpięcie takiego pływaka pod kranik? O tym nie pomyślałem, musiałbym tylko jakiś łącznik zakupić co by na to pozwolił. A nie jest tak, że i tak dużo chmielin będzie pływało w toni i je zacznę zaciągać? jak bardzo musiałbym piwo schłodzić?

Link to comment
Share on other sites

Do tej pory robiłem tak: coldcrash pięć dni w około 2°C i chmieliny ładnie opadły na dno. Kega wypełniałem CO2. Do wiadra wkładałem hopspidera i do niego wężyk. Piwo dekantowałem wężykiem tuż spod tafli, przesuwając wężyk w miarę ubytku piwa w wiadrze. Ważne by nie wzburzyć piwa w wiadrze wkładając hopspider, by chmieliny się zbytnio nie podniosły.

Link to comment
Share on other sites

To ja dokładnie w ten sposób teraz robię poza tym, że nie robię cold crash a wkładam hopspider owinięty w brew bag, jak przechodzą jakieś chmieliny to niewiele. Nie mniej daleko temu sposobowi do zamkniętego transferu :) Dlatego szukam czegoś innego :) 

Link to comment
Share on other sites

To pozostaje tylko patent z kulą jak napisał Koora, ewentualnie fermentor stożkowy lub fermzilla.

Link to comment
Share on other sites

Ja chmielę w zawiązanym worku nylonowym.

Po CC na dnia zbiera się trochę chmielu, pierwsza butelka jest wyraźnie bardziej mętna, odstawiam ją i najczęściej jest wypijana, jako ostatnia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.