Skocz do zawartości

NEIPA z puchy???


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zacząłem sie ostatnio zastanawiac, jak zrobić mglistą i gesta IPA czyli New England IPA / NEIPA.

 

Są ciekawe brewkity premium i wychodzi fajna IPA, oczywiscie przy odpowiednich modyfikacjach wlacznie z drozdzami.

 

Ale jak zrobić ta gestość?? Jakie chmiele w przypadku chmielenia na zimno??

 

Dzięki za sugestie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, szatewicz napisał:

Ale jak zrobić ta gestość??

Za gęstość odpowiadają konkretne szczepy drożdży, większy udział białek w zasypie, dodawanie płatków owsianych i pszennych i pewnie kilka innych rzeczy.

 

Brewkit to po prostu chmielony ekstrakt słodowy. 

 

Większość zestawów z esktraktów na NEIPA oferowanych przez sklepy jest oparta na tzw. "partial mashing", czyli dostajesz najczęściej 2 puchy ekstraktu niechmielonego, 500-1500g słodów specjalnych (płatki, słody owsiane, pszeniczne), chmiel i worek muślinowy. Najpierw robisz mini-zacieranie słodów (45-60 min trzymania ich w worku w wodzie o określonej temperaturze), potem wyciągasz ten worek z wody, wyłączasz palnik, dolewasz ekstrakty+trochę wody i robisz normalnie gotowanie z chmielem, w przypadku NEIPA to najczęściej chmiel dodawany już po skończonym gotowaniu. 

 

Od momentu zadania drożdży musisz zrobić wszystko, żeby ograniczyć dostęp do tlenu. Moje pierwsze podejście do NEIPA skończyło się tragedią, piwo się koszmarnie utleniło, smakowało karmelem i wyglądało jak bloto. Po tej porażce sporo czytałem, tutaj masz 2 fajne źródła:

http://secretlevelbrewing.com/how-to-bottle-new-england-ipa.html

https://old.reddit.com/r/Homebrewing/comments/d0c6hn/actually_you_can_bottle_neipas_at_home_or_how_i/

 

Warto dodać do każdej butelki trochę roztworu z witaminy C, ja zauważyłem sporą różnicę w starzeniu piwa, tj. dłużej trzymało formę. 

Da się, chociaż to trochę upierdliwy proces. 

Edytowane przez ciezkicoswybrac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ciezkicoswybrac napisał:

500-1500g słodów specjalnych (płatki, słody owsiane, pszeniczne), chmiel i worek muślinowy. Najpierw robisz mini-zacieranie słodów (45-60 min trzymania ich w worku w wodzie o określonej temperaturze)

A nie jest tak, że jak są płatki i słody mniej czynne enzymatycznie trzeba dodać jeszcze słody podstawowego o dużej sile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, zasada napisał:

A nie jest tak, że jak są płatki i słody mniej czynne enzymatycznie trzeba dodać jeszcze słody podstawowego o dużej sile?

Tak głęboko w teorię nie wchodziłem. Po prostu przerobiłem kilka tego typu zestawów i zawsze wyglądało to podobnie - paczka płatków, kilkaset gram któregoś ze słodów owsianych / pszenicy i w jednym było bodajże 500g pilzneńskiego. Głównym źródłem cukrów i tak są ekstrakty, reszta robi robotę głównie w kontekście zamglenia, uczucia w ustach, koloru i podbiciu smaku,

Edytowane przez ciezkicoswybrac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zasada napisał:

A nie jest tak, że jak są płatki i słody mniej czynne enzymatycznie trzeba dodać jeszcze słody podstawowego o dużej sile?

 

Nie wglebialem sie nigdy zbytnio w ten styl, ale jesli ma byc metne to chodzi tu zapewne o nierozlozona skrobie. Przy duzej ilosci nieslodowanych i malej sile enzymatycznej powinno sie to uzyskac. Przy czym trzeba miec na uwadze ze moze to zaburzyc prace drozdzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprzerobiona skrobia jest mocno niepożądana, dlatego sam słód owsiany do zatarcia płatków to może być za mało (pszeniczny jest lepszy, bo ma dobrą siłę diastatyczną).

Zmętnienie w NEIPA ma pochodzić od kompleksów polifenolowo-białkowych, czyli kombinacji chmielenia z zasypem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak @Łachim mówi. Dodatkowo warto zapewnić wodę bogatą w chlorki. Ale z puchy raczej cięzko, bo potrzebujesz zatrzeć owies, płatki pszeniczne, do tego tak jak @zasada mówi, trzeba mieć słód silny enzymatycznie więc wyjdzie Ci zwykłe pełne zacieranie :) Możesz zatrzeć pilzneński, pszeniczny i płatki owsiane i podbić to jasnym ekstraktem. Woda jak wspomniałem plus spore chmielenie na zimno. 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie

 

Dzięki za rady, spróbuję zrobić - może coś wyjdzie.

 

Teraz robiłem podejście do IPA, dwa ekstrakty nienachmielone od Gozdawa, plus ich drozdze Y7.

 

Gotowałem na magnum pół godzinki, ze skórkami cytryny, pomarańczy i granatu (ok 150 gram wszystkiego). Barwa zmieniła się na brązową ;) To wszystko poszło do fermentora i na 5 dni przed butelkowaniem chmiel Ingua wleciał.  A właściwie bombka w gazie z kieliszkiem żeby dociążyć :)

 

Ciekawe co wyjdzie - zobaczymy za miesiac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, szatewicz napisał:

Gotowałem na magnum pół godzinki, ze skórkami cytryny, pomarańczy i granatu (ok 150 gram wszystkiego). Barwa zmieniła się na brązową

Dwa razy ojej.

Pierwsze ojej: skórki żeby oddały zapach gotuje się znacząco krócej.

Drugie ojej: skórka granatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała skórka z albedo poszła? Jak tak to będzie raczej kiepsko...Dodatkowo tyle gotowania zabiło wszystko co najlepsze bo to w większości bardzo lotne związki. I czemu za miesiąc? IPA domowa bez wit C po miesiącu już duużo straci.
Dodatkowo skórka z granatu? Ona przecież nie ma ani aromatu, ani dobrego smaku..

 

Edytowane przez Bolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.