Skocz do zawartości

Refraktometr do pomiaru zasolenia można do BLG?


Jumpi

Rekomendowane odpowiedzi

A gdzie można kupić bardziej precyzyjny pławik ? Taki żeby pokazywać dziesiętną częśc Plato ? Jest coś takiego ? Gdybym miał taki pławik precyzyjny to po FFT można by było nagazować piwo naturalnie rozlewając w odpowiednim momencie. Wiem że pewnie stary temat ale jest gdzieś taki cukromierz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Ba napisał:

A gdzie można kupić bardziej precyzyjny pławik ? Taki żeby pokazywać dziesiętną częśc Plato ? Jest coś takiego ? Gdybym miał taki pławik precyzyjny to po FFT można by było nagazować piwo naturalnie rozlewając w odpowiednim momencie. Wiem że pewnie stary temat ale jest gdzieś taki cukromierz ?

Oczywiście, że jest np tutaj: Easy Dens. Tyle, że  metoda może być niezbyt pozytywna - obawiałbym się o przerwanie fermentacji poprzez stres drożdży oraz niechciane aromaty :)

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Piotr Ba napisał:

A gdzie można kupić bardziej precyzyjny pławik ? Taki żeby pokazywać dziesiętną częśc Plato ? Jest coś takiego ? Gdybym miał taki pławik precyzyjny to po FFT można by było nagazować piwo naturalnie rozlewając w odpowiednim momencie. Wiem że pewnie stary temat ale jest gdzieś taki cukromierz ?

 

Nie ma precyzyjnego "splawika". Wynik jest zawsze zaklamany przez alkohol, sa wzory aby przeliczyc na ekstrakt dokladny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w opisie refraktomerta jest ciężar właściwy, na skali jest opis d20/20. jak zmierzyłem próbkę 10BLG (10gcukru i 90d wody) to wskazało 1,077.

Jak mierzę piwo to spławik pokazuje ok 5,5 blg a refraktometr 1,045

coś tu nie gra

Edytowane przez Jumpi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Jumpi napisał:

w opisie refraktomerta jest ciężar właściwy, na skali jest opis d20 20. jak zmierzyłem próbkę 10BLG (10gcukru i 90d wody) to wskazało 1,077.

Jak mierzę piwo to spławik pokazuje ok 5,5 blg a refraktometr 1,045

coś tu nie gra

Wszystko gra, ale nie wiesz jak działa póki co refraktometr :D Alkohol zaburza odczyt refraktometru - czyli albo mierzymy sobie tylko przed fermentacją do szybkiego mierzenia i po fermentacji spławikiem albo używamy kalkulatora który Ci wyliczy ile jest BLG po fermentacji podając wartość z refraktometru :) 

A co do tej próbki. Dodałeś 10g cukru i ile wody? 90d? 

 

EDIT: No i druga sprawa, ile pokazuje Ci refraktometr na czystej wodzie? 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Ci wyszło 1.077 jak skale masz do 1.070?

 

2 minuty temu, Jumpi napisał:

12blg

No to coś nie gra, przy tym blg i po fermentacji 1.045 wskazuje, że końcowe BLG powinno wynosić 7,75 gdzie u Ciebie spławik pokazuje 5,5. To jeszcze przetestuj spławik na wodzie, jeśli wskazuje 0, to coś nie tak z refraktometrem. 

 

Przy teście który zrobiłeś powinieneś mieć około 1.040 SG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.