Skocz do zawartości

Polska Imperial IPA


pkaz

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem zestaw z piwoszarni. Z tego co widzę zgodnie przepisem wyjdzie kosmiczna goryczka ponad 100 IBU.  Nie zalezy mi na tym :).

Skład zestawu Imperial Polska IPA:

- słód Pale Ale Strzegom - 6,5 kg
- słód karmelowy 150 - 0,5 kg
- chmiel Lubelski (PL) - 50 g
- chmiel Sybilla (PL) - 50 g
- chmiel Marynka (PL) - 50 g
- chmiel Iunga (PL) - 50 g
- trawa cytrynowa - 20g

 

Dodatkowo mam luzem kupione chmiele cascade, magnum i chinook.  Głownie chodzi mi o dosyć mocne piwo 7-9 %. Niezbyt gorzkie, tak do 50 IBu. Bardziej wyróżniające sie słodkością cytrusów.  Takie powiedzmy Cornelius Hazy IPA. Ktoś coś doradzi, z tymi chmielami, które na goryczkę, na smak ?? Jak zmienić recepturę ?  Moze jakies skórki pomarańczy dodać ?. P.S. to moja pierwsza warka, nie będąca brewkitem, wiec jestem zielony :)

Edytowane przez pkaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słodyczy cytrusów z tych chmieli w sumie raczej nie uzyskasz. Goryczkę do poziomu 50 IBU musisz policzyć w kalkulatorach - w stopce mam trzy, jest ich wiele więcej.

Dla mętności przydałyby się płatki zbóż i specjalne drożdże - najlepiej gęstwa dla takiego BLG. Skoro robiłeś dotychczas brewkity to może masz coś w lodówce zachowane? Jeśli nie masz zrób małe piwo najpierw i użyj gęstwy do tego mocnego.

Na 60 minut dałbym Iungę, Cascade i Chinooka na ostatnie minuty, nie wiem jedną - dwie, wyłączenie palnika, chłodzenie.

Nie wiem co więcej można powiedzieć poza czytaj na forum tematy o Hazy IPA i powodzenia!

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2022 o 12:59, zasada napisał:

Słodyczy cytrusów z tych chmieli w sumie raczej nie uzyskasz. Goryczkę do poziomu 50 IBU musisz policzyć w kalkulatorach - w stopce mam trzy, jest ich wiele więcej.

Dla mętności przydałyby się płatki zbóż i specjalne drożdże - najlepiej gęstwa dla takiego BLG. Skoro robiłeś dotychczas brewkity to może masz coś w lodówce zachowane? Jeśli nie masz zrób małe piwo najpierw i użyj gęstwy do tego mocnego.

Na 60 minut dałbym Iungę, Cascade i Chinooka na ostatnie minuty, nie wiem jedną - dwie, wyłączenie palnika, chłodzenie.

Nie wiem co więcej można powiedzieć poza czytaj na forum tematy o Hazy IPA i powodzenia!

 

 

 

Hm moze zastąpię któryś chmiel duża ilością citry?  Zależy mi na mocnym piwie z dominującą przewaga słodkości z cytrusów,  nie kwaśnym posmakiem, czy bardzo dużej goryczce.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłbym tak, aby finalnie zrobić tak jak chcesz: zatarłbym 15 min w nie wyższej jak 65°C wsypując słody w tej temp. i podniósł do 72°C i tu przetrzymał 40 min. Wygrzew 10 min. Citrę sypnąłbym na wyłączenie palnika i tak schładzał. Na ostatnie 15 min Iungę, da smak cytrusów na pierwszym planie i odczuwalną, nieostrą  goryczkę. Na zimno Simcoe tak 10g/l

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.