Skocz do zawartości

Patrial mash


olo333

Rekomendowane odpowiedzi

Może nie do końca Partial mash, bo chciałbym zrobić warkę, składającą się w połowie z ekstraktu słodowego, a w połowie z zacieranego słodu. Uprzedzając pytania, dlaczego tak, ponieważ już mam słód WES jasny 1,7 kg, a nie mam większego garnka niż 12 l.

Chciałbym zatrzeć 2 kg słodu np. 1 kg pilzeńskiego + 1 kg monachijskiego (może być?) w fermentatorze z kranikiem i oplotem, wcześniej zaizolowanym:

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Fermentor_z_kranikiem_wielofunkcyjny

metodą infuzyjną, jednotemperaturową. Do zacierania mam zamiar użyć 6 litrów wody, do wysładzania 5,5 l.

Następnie mam zamiar nachmielić brzeczkę ok 40 g chmielu, dodać ekstrakt, przelać do innego fermentatora i uzupełnić do ok. 20 l. I tu pojawiają się moje wątpliwości:

1) Czy będzie problem z utrzymaniem w miarę stałej temperatury przy tak małej warce w takim wiaderku?

2) W którym momencie najlepiej będzie dodać ten ekstrakt? Przed zagotowaniem, po zagotowaniu ale przed chmielem, a może w trakcie chmielenia?

3) Gdybym się zdecydował na dodatek słodu palonego, np strzegomskiego to kiedy go należy dodać?

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy będzie problem z utrzymaniem w miarę stałej temperatury przy tak małej warce w takim wiaderku?

2) W którym momencie najlepiej będzie dodać ten ekstrakt? Przed zagotowaniem, po zagotowaniu ale przed chmielem, a może w trakcie chmielenia?

3) Gdybym się zdecydował na dodatek słodu palonego, np strzegomskiego to kiedy go należy dodać?

1. Bez problemu, najwyżej dolejesz kapkę wrzątku

2. Niespecjalnie znam się na ekstraktach; nie wiem, czy są sterylne , bezpieczniej załozyć, że nie, wtedy należy go zagotować w pełnym wymiarze.

3. Jak przy normalnej warce, zależy od piwowara. Ja dodaję na koniec zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy będzie problem z utrzymaniem w miarę stałej temperatury przy tak małej warce w takim wiaderku?

2) W którym momencie najlepiej będzie dodać ten ekstrakt? Przed zagotowaniem' date=' po zagotowaniu ale przed chmielem, a może w trakcie chmielenia?

3) Gdybym się zdecydował na dodatek słodu palonego, np strzegomskiego to kiedy go należy dodać?[/quote']

1. Bez problemu, najwyżej dolejesz kapkę wrzątku

2. Niespecjalnie znam się na ekstraktach; nie wiem, czy są sterylne , bezpieczniej załozyć, że nie, wtedy należy go zagotować w pełnym wymiarze.

3. Jak przy normalnej warce, zależy od piwowara. Ja dodaję na koniec zacierania.

Czy ekstrakty słodowe są gotowane w normalnych warunkach podczas produkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Czemu nie zacierasz w tym garnku który masz? Te 12l wystarczą Ci na zatarcie nawet 3kg słodu. Wtedy jak Ci spadnie temperatura to garnek na gaz (lub na płytę) i podrzewasz.

Po zatarciu przekładasz do wiadra z zamontowanym oplotem i filtracja...

Ad 2. Rok temu zadałem podobne pytanie. "Wyszło" nam, że powinno wystarczyć kilkanaście minut. Tylko, że u mnie % udział ekstraktu słodowego w całości nastawu był mniejszy.

Ad 3. Możesz dać pod koniec zacierania, albo nawet rozsypać po wierzchu już po przełożeniu zacieru do filtratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca Patrial mash, bo chciałbym zrobić warkę, składającą się w połowie z ekstraktu słodowego, a w połowie z zacieranego słodu. Uprzedzając pytania, dlaczego tak, ponieważ już mam słód WES jasny 1,7 kg, a nie mam większego garnka niż 12 l.

Chciałbym zatrzeć 2 kg słodu np. 1 kg pilzeńskiego + 1 kg monachijskiego (może być?) w fermentatorze z kranikiem i oplotem, wcześniej zaizolowanym:

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Fermentor_z_kranikiem_wielofunkcyjny

metodą infuzyjną, jednotemperaturową. Do zacierania mam zamiar użyć 6 litrów wody, do wysładzania 5,5 l.

Następnie mam zamiar nachmielić brzeczkę ok 40 g chmielu, dodać ekstrakt, przelać do innego fermentatora i uzupełnić do ok. 20 l. I tu pojawiają się moje wątpliwości:

1) Czy będzie problem z utrzymaniem w miarę stałej temperatury przy tak małej warce w takim wiaderku?

2) W którym momencie najlepiej będzie dodać ten ekstrakt? Przed zagotowaniem, po zagotowaniu ale przed chmielem, a może w trakcie chmielenia?

3) Gdybym się zdecydował na dodatek słodu palonego, np strzegomskiego to kiedy go należy dodać?

Olo, czy aby na pewno "PATRIAL"?...;) jakoś wzniośle brzmi...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo, czy aby na pewno "PATRIAL"?...;) jakoś wzniośle brzmi...;)

He he, faktycznie brzmi głupio ale ja tylko zacytowałem to:

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Warz%C4%99_z_ekstrakt%C3%B3w_s%C5%82odowych

Też pomyślałem że chodzi o partial, no ale ja nie jestem ekspertem;)

 

Ad 1. Czemu nie zacierasz w tym garnku który masz? Te 12l wystarczą Ci na zatarcie nawet 3kg słodu. Wtedy jak Ci spadnie temperatura to garnek na gaz (lub na płytę) i podrzewasz.

Po zatarciu przekładasz do wiadra z zamontowanym oplotem i filtracja...

Chciałbym maksymalnie skrócić czas całego procesu. Z tego co zrozumiałem, po takim zacieraniu mogę od razu filtrować, natomiast przy zacieraniu w garnku musiałbym czekać aż ułoży się młóto.

 

Czy ekstrakty słodowe są gotowane w normalnych warunkach podczas produkcji?

Z tego co pamiętam to na puszcze pisze że jest pasteryzowane.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Czemu nie zacierasz w tym garnku który masz? Te 12l wystarczą Ci na zatarcie nawet 3kg słodu.

3 kg to jakieś 9 l wody do zacierania. Czymś jeszcze trzeba wysłodzić. W 12-litrowym garnku tego nie nachmielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz grzałkę nurkową to bez problemu nachmielisz w fermentorze (na logikę tylko grzałka nie może dotykać ścianki).

Oj, nie wiem czy to się uda. Używam grzałki 1400W jako "dopalacza" przy gotowaniu i grzeje bardzo, bardzo miejscowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Czemu nie zacierasz w tym garnku który masz? Te 12l wystarczą Ci na zatarcie nawet 3kg słodu.

3 kg to jakieś 9 l wody do zacierania. Czymś jeszcze trzeba wysłodzić. W 12-litrowym garnku tego nie nachmielę.

Po zatarciu w garnku, przekładasz do wiadra z kranikiem i przykręconym filtratorem z oplotu. Filtrujesz z powrotem do garnka.

Możesz zrobić trochę gęściej (np 3kg i 7-7,5l wody) wysładzać tak jak planowałeś wysładzać zasyp z 2kg słodu, tj do tych 12-13l.

No, a gdybyś miał jeszcze np drugi taki sam garnek, to mógłbyś zatrzeć 4kg słodu, a potem chmielić na dwa garnki. :)

 

Ale w sumie, to skoro masz ekstrakt, to chyba rzeczywiście nie ma co kombinować: uzupełniasz ekstraktem i z głowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z chmieleniem sam się rozwiązał, będąc u rodziców znalazłem dwa prawie nieużywane garnki o pojemności około 40 l;) Kupione za komuny za jakieś grosze "na zapas".

W związku z powyższym myślę o zrobieniu piwa pale ale. Czy słód karmelowy jasny Carahell również dodaje się pod koniec zacierania jak słody palone, czy zaciera się z całością np. 60 minut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i stało się, pierwsze zacieranie za mną, piwo wesoło bulgocze:) Ale mam pytanie. Ostatniego pomiaru balingomierzem dokonałem po chmieleniu, piwo miało 13 blg, było tego 18 litrów. Następnie dolałem 3 litry wody (do 21 l) po czym...stłukłem próbówkę. Tak więc był to ostatni pomiar. Ile mniej więcej stopni blg miało piwo po dolaniu tej wody? I jak ewentualnie sprawdzić to na przyszłość w promashu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.