Skocz do zawartości

Foreign Extra Stout - Sprawdzenie


Dom3ll

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Państwa, chciałbym poprosić o sprawdzenie receptury na FES. 

 

Parametry:

Gęstość 17.7 BLG

IBU 35

SRM 37.4

wody do zacierania 20.5L (3.5L/kg)

Wysładzanie 5L

 

Zacieranie:

Temp 66 C, Czas 60 min

Temp 72 C, Czas 20 min

Temp 78 C, Czas 10 min

 

Słody:

Viking Pale Ale malt                            2.5 kg (42.7%)

Strzegom Monachijski typ II               1.5 kg (25.6%)

CaraBody Viking Malt                         1   kg (17.1%)

Dodaje w 72C, po 60min zacierania:

Strzegom Karmel 300                         0.25 kg (4.3%)

Strzegom Czekoladowy jasny             0.25 kg (4.3%)

Dodaje w 78C, po 80min na 10 min mash-out:

Strzegom Barwiący 1300EBC              0.3 kg (5.2%)

 

Chmielenie, gotowanie 60min:

po 20min Sybilla 30g 

po 40min Sybilla 40g

 

Chciałbym zastosować drożdże Gozdawa Hybride Ale Yeast, fermentacja natomiast w 17-18C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz powyższego - palone słody dałbym od początku zacierania, to w końcu stout na być. Chmieleniu wg mnie powyżej na 60 i 10 minut, ale to trochę kwestia gustu. 

Nie znam tego szczepu drożdży - osobiście moje ulubione do stoutów to irish ale, wyeast czy wlp, ewentualnie fm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za komentarze. W związku z czym usunąłem monachijski, oraz dodałem dodatkowo słód prażony, który dodam z pozostałymi od początku. W składzie słody prażone będą stanowić po 3%. Czy taka ilość nie będzie za wysoka? 

Viking Pale Ale malt                  4 kg     (69.3%)

CaraBody Viking Malt               1 kg     (17.3%)

Strzegom Karmel 300               0.175 kg (3%)

Strzegom Czekoladowy jasny   0.175 kg (3%)

Jęczmień prażony Viking Malt  0.175 kg (3%)

W 80 minucie na 10 min:

Strzegom Barwiący                    0.25 kg (4.3%)

Czy tak jest lepiej. Myślę że jeśli nie ma większych zastrzeżeń to chmiel bym zostawił, oraz dam szansę tym drożdżom uniwersalnym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten czekoladowy jasny jest przyjemny, ale nie jest mocno palony. Ostatnio robiłem Oatmeal Stouta ok. 14,3 blg z 6% palonego jęczmienia, 6 % tego czekoladowego jasnego, 3% czekoladowego pszenicznego. W efekcie kojarzy się z espresso i czekoladkami z bombonierki, do popielniczki mu daleko.

Nie ma co się bać tych słodów palonych, przy takim blg możesz dać spokojnie z 10-15%. Stout powinien mieć ten palony charakter.

 

Te słody karmelowe w takiej ilości mogą sprawić, że piwo będzie mało pijalne, zbyt treściwe. Czasem do FESów dodaje się cukier lub melasę, dla odwrotnego efektu (wytrawność). Jeśli karmel, to dałbym jakiś z jaśniejszych, bardziej dających nuty toffi i karmelu niż suszonych owoców, ale i tak oszczędnie. Ten 1 kg nawet najjaśniejszego karmelowego wydaje mi się błędem. Problemem w mocnych piwach rzadko jest brak ciała, trzeba się natomiast skupić na poprawnej fermentacji.

 

Jeśli to jakaś wczesna warka, zastanów się, czy nie lepiej zrobić na początek prostego dry stouta, np. 70% pale ale, 15-20% płatki jęczmienne, 10-15% palony jęczmień. Blg np.10-12, nie powinno wtedy być problemów z fermentacją, a będziesz mógł ocenić charakter piwa i cechy które chciałbyś wyeksponować w mocniejszej wersji. Na takiego FESa to już warto mieć gęstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak sobie myślę, że dobrze jest przyjrzeć się klasykom.

Jamil w BYO podaje taki zasyp:

 

5.67 kg British pale ale malt (3 °L)
340 g black roasted barley (500 °L)
284 g crystal malt (4°L) czyli ok.9EBC - najbliżej Twojego CaraBody, 1/3 tego co planujesz.
284 g crystal malt (80 °L) czyli ok.210 EBC, czyli najbliżej Twojej 300
227 g chocolate malt (420 °L) czyli ponad 1100EBC czyli ewidentnie ciemny czekoladowy.
 

Dać więcej bazowego, obciąć jasny karmel, podmienić czekoladowy na ciemny i jak wyżej radzi @Łachimerozbujać drożdże na czymś rzędu 10-11 BLG.

 

PS. Fajny wątek, przeniosą do receptur!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.