Skocz do zawartości

Potrzebuje Pomocy


misiut

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Przepraszam jestem początkujący i nie wiem czy to odpowiedni dział.Mam takie pytanie mógłby ktoś podać mi wskaźniki BLG naszych polskich piw.Dowiedziałem się że im więcej Blg w piwie tym więcej smaku , a piwem lubię się rozkoszować :) Dziękuje i czekam na odpowiedź

Twoje pytania są mocno nieprecyzyjne. Co tą są wskaźniki blg? Twierdzenie że im więcej blg w piwie tym piwo ma więcej smaku jest lub może być nieprawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będzie piwo mające w zasypie 40% cukru i 20% kukurydzy to mimo większego ekstraktu będzie miało mniej smaku niż piwo które jest na samych słodach o mniejszym ekstrakcie. Tak samo ważne jest zacieranie, np piwa w Czechach mają tyle ekstraktu co nasze ale 1 do 1,5 % mniej alkoholu przez co mają więcej smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie idźcie tą drogą - wysokie blg nie zawsze = dobre piwo . Wysokie blg oznacza dużo %

no to zależy, ciężko sobie wyobrazić portera Bałtyckiego o ekstrakcie 12... W zimowy wieczór dobrze się napić mocnego rozgrzewającego piwa, za to w lato chętnie się pije orzeźwiające lekkie piwa typu grodzisz, albo jasne 10. Na każde piwo jest miejsce i czas. Z resztą nie zawsze wysoki Blg odpowiada wysokim %, chociaż Polsce w dużych browarach wyższy ekstrakt = więcej %, niestety polscy konsumenci są nastawieni na % i ekstrakt ich nie obchodzi, chcą żeby było tanie i miało dużo %.

 

mi ostatnio wychodzą 15, ale nie dodaję wody, odfermentowują mi tak że mają około 6%, czyli tyle ile komercyjne 12...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie idźcie tą drogą - wysokie blg nie zawsze = dobre piwo . Wysokie blg oznacza dużo %

no to zależy' date=' ciężko sobie wyobrazić portera Bałtyckiego o ekstrakcie 12... W zimowy wieczór dobrze się napić mocnego rozgrzewającego piwa, za to w lato chętnie się pije orzeźwiające lekkie piwa typu grodzisz, albo jasne 10. Na każde piwo jest miejsce i czas. Z resztą nie zawsze wysoki Blg odpowiada wysokim %, chociaż Polsce w dużych browarach wyższy ekstrakt = więcej %, niestety polscy konsumenci są nastawieni na % i ekstrakt ich nie obchodzi, chcą żeby było tanie i miało dużo %.

 

mi ostatnio wychodzą 15, ale nie dodaję wody, odfermentowują mi tak że mają około 6%, czyli tyle ile komercyjne 12...[/quote']

Czy ja pisałem że tylko piwa z niskim blg sa dobre ? Browary komercyjne z 10blg potrafią wyciągnąć 6% :) . Nie można porównywać Trpla , Portera Bałtyckiego z Grodziszem czy nawet Pilsem . Każde piwo ma swój czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tu ktoś na miarę magistra browarnictwa albo coś pokrewnego ???

Większość :)

 

Jeżeli ten twój pracuje w koncernie to ma lekko skrzywioną wiedzę. Jeżeli mówi, że im wyższe Blg to więcej smaku to plecie bzdury.

 

Smak dają drożdże, sposób zacierania, chmiel, zasyp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

jest tu ktoś na miarę magistra browarnictwa albo coś pokrewnego ???

Nie' date=' ja tu tylko butelki myję. :)[/quote']

Józek zapraszam do B-B trzeba mi wyczyścić poplutego ze śmiechu netbooka i pomalować ścianę która byłą za nim :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrzyłem ale nic nie pisze o skali Blg :)

Musisz kliknąć w dowolne piwo np:

 

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=1543

 

i masz napisane

 

Ekstrakt: 12.0% wag. | Alkohol: 5.5% obj

 

to 12% wag. to właśnie ekstrakt początkowy w Blg (z grubsza). Ekstrakt końcowy nie jest podawany, ale może go wyliczyć na podstawie zawartości alkoholu.

 

Jeżeli masz 2 piwa o tym samym ekstrakcie, to można się spodziewać, że więcej smaku będzie miało to, które ma mniej alkoholu, czyli wyższe Blg końcowe.

 

Co do smaku, warto przeczytać komentarze testerów, bo to jest ostateczny wyznacznik jakości piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.