Skocz do zawartości

Sunny Wheat (American Wheat Ale)


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

aufd6t.jpg

 

 

Warka: 11 gal (41.6 L)

OG: 1.052 (12.8 Plato)

IBU: 30.0

SRM: 5.

Wydajność: 72%

 

 

 

Słody:

 

12 lbs. (5.44 kg) 2-row Pale

 

8 lbs. (3.63 kg) słód pszeniczny

 

1 lb. (0,45 kg) monachijski jasny

 

0.5 lb. (0,22 kg) crystal 40L

 

 

 

 

 

Chmiele:

 

1 oz. (28 g) Cascade 60 min

 

1 oz. (28 g) Willamette 60 min

 

1 oz. (28 g) Cascade 10 min

 

1 oz. (28 g) Willamette 10 min

 

 

 

Drożdże: US-05

 

 

 

Zacieranie: 150F (65.6 °C) 60 min.

 

 

 

Uwagi:

 

To piwo z początku uwarzyłem jako klon amerykańskiego piwa pszennego Widmer Hefeweizen: http://www.widmer.co...hefeweizen.aspx . Potem nieco zmieniłem recepturę, częściowo dla wygody, częściowo dla smaku.

 

Nie spodziewaj się w tym piwie smaków podobnych do pszeniaków bawaryjskich lub belgijskich: nie ma tu goździków, smaki bananowe są niskie. Zamiast tego otrzymasz piwo lekkie i owocowe, łatwe do picia Ale. Jest to doskonałe piwo na ciepłe letnie dni a także doskonale pasuje do każdego rodzaju jedzenia: np. sałata, ryby, mięso, pizza itd; dlatego często warzę to piwo nie tylko latem, ale także zimą.

 

Piwo możesz fermentować w temperaturach od 18 - 20°C.

 

Te piwa powinny być tylko lekko mętne. Najlepiej przed butelkowaniem wyklaruj to piwo zupełnie (2-3 tygodnie fermentacji z US-05 wystarczy aby wyklarować to piwo). Zabutelkuj to piwo jako "krystal-weizen", w ten sposób po refermentacji w butelkach otrzymasz idealną ilość drożdży potrzebną do tego piwa. Tak przygotowany pszeniak możesz pić prosto z butelki.

 

Słód 2-row Pale możesz zastąpić słodem Pilsner, Crystal 40 możesz zastąpić karamelowym jasnym. Chmiel Willamette możesz zastąpić chmielem Fuggle.

 

Ta receptura w "wersjii polskiej", na 21L:

Słody:

2,5 kg pils

2 pszeniczny

200 g monachijski

100 g karamelowy

Chmiele:

15 g Willamette 60 min

15 g Cascade 60 min

15 g Willamette 10 min

15 g Cascade 10 min

Drożdże:

US-05

Zacieranie:

67°C / 60 min

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Scooby, pochwal się jeszcze co to tak smakowicie wygląda na talerzu serwowanym do piwka? Jakieś włoskie klimaty? A i ta oliwa z dodatkami to swojej roboty czy kupiona?

 

Pozdrawiam

J.

 

Odwołuje pytanie. Znalazłem już odpowiedź :( Tutaj http://www.piwo.org/forum/t3509-Receptura-na-jedzenie-%2B-receptura-na-piwo.html

Edytowane przez agrest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 1 rok później...
  • 5 miesięcy temu...

Zgodnie z recepturą Scoobiego zrobiłem warkę Sunny Wheat - 52 litry. 19 litrów wlałem w kega - właśnie delektuje się smakiem :)

 

Początkowo coś mi w tym piwie nie pasowało. Drobne degustacje podczas fermentacji były obiecujące. Chmiel Willamette myślę, że jest jednym z najbardziej niedocenianych chmieli.

 

Od dwóch tygodni mam piwo w kegu i teraz mogę powiedzieć, że piwo jest OK. Musiało sie ułożyć! Idealne na upalne dni, do grilla, na imprezę. Piwo orzeżwiające, lekkie, bardzo neutralne w smaku.

 

Warkę na pewno powtórzę na wiosnę (też pewnie gdzieś z wybiciem w okolicach 50 litrów) by móc cieszyć się smakiem w upalne dni :)

 

Polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.