Skocz do zawartości

Kwaśne piwo: drożdże, sprzęt.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

robiłem ostatnio pierwszy raz kwaśne piwo  metodą kettle sour. Brzeczka gotowała się 70 min 14 blg pH 3,4 wszystko fajnie ale myślę już o dalszych krokach stąd wątpliwość i

mam pytanie: czy gęstwa po tym piwie nada się do kolejnego kwacha i co ważniejsze nie kwacha? Czy zadana gęstwa nie skwasi następnej brzeczki i co pewnie logiczne do pierwszego pytania czy sprzęt którego używam czyli wiadra,węże, kran do butelkowania itp mogę używać bez obawy o zakwaszenie następnych warek? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zagotowałeś brzeczkę przed zadaniem drożdży, to możesz wykorzystać gęstwę do innych piw. Sprzęt też możesz sobie zostawić
Jeśli nie, to wygotuj to co się da w wodzie, a to czego się nie da wygotować, potraktuj NaOH, jeśli masz i wiesz jak to bezpiecznie zrobić

Wysłane z mojego RMX3081 przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli po gotowaniu wlałeś do tego samego wiadra bez przemycia tego czymś solidnym np. NaOH... 
Wiadro, w którym "kwasiłeś" piwo jest już pełne bakterii mlekowych i one zakwaszą każde kolejne piwo, w którym nie będzie dość chmielu, by je powstrzymać... Jeszcze gorzej jeśli kwasiłeś czymś innym, np Brettami.... 
Samo piwo pewnie wysterylizowałeś poprzez gotowanie, ale co z resztą sprzętu, z którym miało ono kontakt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pogo napisał:

Ale jeśli po gotowaniu wlałeś do tego samego wiadra bez przemycia tego czymś solidnym np. NaOH... 
Wiadro, w którym "kwasiłeś" piwo jest już pełne bakterii mlekowych i one zakwaszą każde kolejne piwo, w którym nie będzie dość chmielu, by je powstrzymać... Jeszcze gorzej jeśli kwasiłeś czymś innym, np Brettami.... 
Samo piwo pewnie wysterylizowałeś poprzez gotowanie, ale co z resztą sprzętu, z którym miało ono kontakt?

Zakwaszał w garze, zagotował brzeczkę po zakwaszaniu więc nie ma o czym mówić, żadnych bakterii nie ma na żadnym etapie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.