Skocz do zawartości

Prosty cylindryczno-stożkowy zbiornik fermentacyjny PE


smola

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest na forum ktoś, kto używa takiego fermentora lub ma o nim wyrobione zdanie? Przymierzam się do zakupu i zastanawiam czy warto. Warzę warki przeważnie o wybiciu 56 litrów, które rozdzielam na dwa wiadra do fermentacji, następnie rozlewam do trzech corneliusów. Ten zbiornik idealnie mi pasuje pojemnością 60l (całkowita 65l). Ma możliwość dołożenia chłodnicy i podpięcia agregatu chłodniczego, co też mi pasuje, bo najczęściej warzę dolniaki. Niestety, brakuje w nim możliwości fermentacji ciśnieniowej, ale do tej pory to mi nie przeszkadzało więc to przeboleję, wysycę sztucznie w kegach. Nie wiem też, czy cena nie jest wygórowana za taki zbiornik.  Link do sklepu

952787984_cct60n.thumb.jpg.23d899263bb99d5fb9ee3fc43d9ed9e1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anteks, wiem, tylko fermzilla największą pojemność jaką posiada, z możliwością odbioru gęstwy to 55l, a to mi komplikuje trochę sprawę. Musiałbym zmniejszyć wybicie. Chyba, że te 55l to pojemność robocza i jeszcze zostaje przestrzeń na pianę .

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te też  widziałem i nawet się nad nimi zastanawiałem, bo cenowo bardzo korzystnie wychodzą, niestety brak możliwości chłodzenia. A niestety ja nie jestem taką złotą rączką, co to by sobie sama przerobiła. Zawsze mi się coś sknoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, smola napisał:

Te też  widziałem i nawet się nad nimi zastanawiałem, bo cenowo bardzo korzystnie wychodzą, niestety brak możliwości chłodzenia. A niestety ja nie jestem taką złotą rączką, co to by sobie sama przerobiła. Zawsze mi się coś sknoci.

Tylko chłodzienie w tych fermentorach to praktycznie 2 dziury w deklu a resztę i tak trzeba dokupic osobno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś takiego ?

https://www.klarstein.pl/G-rkeller-Pro-XL-kociol-do-fermentacji-60-l-zawor-spustowy-do-usuwania-drozdzy-stal-nierdzewna-304.html

 

Można dokupić chłodnice za niecałe 400zl i butelkę z przyłączem do zbierania gęstwy. Kiła mies temu ktoś mi na allegro coś takiego sprzątnął sprzed nosa. Fermentor poszedł za niecałe 900zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem dwa klarsteiny 60l. Jak przyjdą, zrobię zdjęcia i wrzucę na forum. Pytałem również o nie na grupach fb i ludzie sobie chwalą. Zamierzam jeszcze je zaizolować matą kauczukową lub taką pianką termoizolacyjną. Jako chłodzenie posłuży mi czterobiegowa chłodziarka podblatowa, z której usunę wężownice i wstawię pompki zanurzeniowe, sterowane np stc-1000.

@Glabro, dzięki za podrzucenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata rozlewam brzeczkę na dwa wiadra, teraz będzie porządnie w jednym tanku. Wziąłem dwa, bo tak wydaje mi się sensownie. Gęstwa z pierwszego poleci do drugiego. Niestety nie mają obecnie pojemnika zbiorczego z adapterem, ale to już taka ekstrawagancja. Zwykły słoik litrowy wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wiecie gdzie można dostać w PL same głowice ball lock do gazu? Wszędzie sprzedają w parze z tą do płynu, pojedynczo można dostać same fittingi, na które nie  mam pomysłu jak zamontować je do pokrywy  fermentatora i transferować piwo pod lekkim ciśnieniem do kegów.

 

Głowica:

zg14xx.png

 

Fitting

 

3063.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po długim czasie oczekiwania dotarły, jeden z uszkodzonym termometrem tarczowym. Uzbrojone, zaizolowane i pierwszy już napełniony. Parę drobiazgów jeszcze do nich zamówiłem, jak np. kolano, króciec i zaślepkę na dolny zawór. Bulgotka poleci, a w jej miejsce będzie wstawiona głowica ball lock do gazu. Zastanawiam się jeszcze czy nóg jakoś nie wzmocnić, bo przy pełnym fermentorze wydają się tak mało stabilne. Utrzymanie temp. w takiej konfiguracji to bajka. I jedno pytanie, jaką kulę i pompę do CIP polecacie, kula taka na 1/4" styknie do tej objętości? 

PS. gwint na spiralach do chłodzenia to M16x1,5, a nie tak jak podaje klarstein 1/2".

IMG_20220525_141333.thumb.jpg.8fa7888a550679b52ee9236c58319ccf.jpgIMG_20220606_175628.thumb.jpg.2b2a9ce94577b5a966584fd51d656e49.jpgIMG_20220606_175554.thumb.jpg.ff4668bce7b5e8b37e6b563b0ad1c7c8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.