Skocz do zawartości

Wlp650 - 100%Brett Bardzo niskie odfermentowanie


Fradio

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przygotowałem już wszytko do butelkowania i w ostatnim momencie postanowiłem zmierzyć odfermentowanie i tutaj zaskoczenie.

 

Na starcie brzeczka miała okolice 13blg(75%pale ale, 19% płatki jęczmienne, 6% abbey), zacierane 80min w 68-69C 10min-72C

 

Obecnie po 7 tygodniach spadło ledwie w okolice 9-10blg...

W smaku lekko kwaskowe, ale w przyjemny sposób. Drożdże się łądnie namnożyły i w pierwszych dniach było widać że pracują, Z wiaderka aż buchało owocami.

Fermenracja w temperaturze pokojowej 19-23C

Pomiar zaróno spławikiem jak i refraktometrem pokazuje zbliżone wartości.

 

Pytanie co się tu stało? 

Przegiąłem z temperaturą zacierania? Chciałem uniknąć wodnistości i pomyślałem że bretty zjedzą i bardziej złożone, ale możliwe że się pomyliłem.

I Pytanie co robić? 

Butelkować i obserwować? W smaku jest całkiem fajne, lekko kwaśne, ale nie octowe, owocowo-brettowe i fajny chmiel. Wylać zdecydowanie szkoda, szczególnie że żonie też smakuje.

Czekać? Tylko jak przez prawie 2 miesiące zeszły tylko tyle... Clausseni po podobnym czasie były dużo niżej.

 

Kusi mnie żeby zabutelkować jak jest i postawić butelki w jakimś worku czy fermentorze na wypadek jakby zaczeły strzelać, a gęstwę zebrać i zrobić podejście numer dwa tylko zaczynając zacieranie w normalnej temperaturze.

 

Edytowane przez Fradio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Fradio napisał:

Pytanie co się tu stało? 

 

tutaj masz odpowiedź:

50 minut temu, Fradio napisał:

Fermenracja w temperaturze pokojowej 19-23C

Producent zaleca fermentacje w 30 st. C

 

poczytaj:

https://www.piwo.org/forums/topic/30553-wlp-650-pierwszy-brett/

plus linki z 2 postu w powyższym wątku

 

53 minuty temu, Fradio napisał:

Kusi mnie żeby zabutelkować jak jest i postawić butelki w jakimś worku czy fermentorze na wypadek jakby zaczeły strzelać, a gęstwę zebrać i zrobić podejście numer dwa tylko zaczynając zacieranie w normalnej temperaturze.

Niech nie kusi. Podnieś temperaturę i zostaw na kolejny miesiąc. A w międzyczasie poczytaj podlinkowany temat plus artykuły na beerfreak, abyś lepiej przygotował się do kolejnych warek :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

Materiały które podlinkowałeś w dużej mierze czytałem, choć już jakiś czas temu, więc na pewno jeszcze raz przeczytam.

 

Robiłem kiedyś coś podobnego tylko na Wlp645, tam też producent podaje 30C, a bez problemu przefermentowało w pokojowej.

W linku który podlinkowałeś Oskaliber też sugerował coś pomiędzy 18 a 26C.

Jednak nie śpieszy mi się i spróbuję jak mówisz podnieść temperaturę i przetrzymać jeszcze z miesiąc. Inny szczep i może inaczej reagować.

Edytowane przez Fradio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekać, fermentacja jeszcze pewnie trwa.

7 tygodni na Brettach, to byłyby szybka fermentacja.

Zacieranie nie masz jakoś bardzo wysokie, zwykłe drożdże na pewno by niżej zeszły w tym schemacie.

Temp ok jak na Bretty, oczywiście w wyższej będzie szybciej, ja spokojnie i w niższych fermentowałem.

A jaką ilość drożdży zadałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kantor napisał:

Czekać, fermentacja jeszcze pewnie trwa.

7 tygodni na Brettach, to byłyby szybka fermentacja.

Tak zrobię, wydawało mi się że na 100procent brett i ekstrakt taki czas jest wystarczający. 

Na mieszanej na pewno bym dał mu dłużej przed grzebaniem w nim.

28 minut temu, kantor napisał:

A jaką ilość drożdży zadałeś?

Otrzymałem fiolkę 3 miesiące do daty.

Zrobiłem starter 1.1l 9blg mieszany na wolnych obrotach przez 4 dni. 

Na kilka godzin przed zadaniem, wyłączyłem mieszadło by trochę osiadły i odlałem trochę z góry.

Ostatecznie do 12l brzeczki 13blg trafiło 700ml startera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kantor napisał:

Czekać, fermentacja jeszcze pewnie trwa.

7 tygodni na Brettach, to byłyby szybka fermentacja.

Zacieranie nie masz jakoś bardzo wysokie, zwykłe drożdże na pewno by niżej zeszły w tym schemacie.

Temp ok jak na Bretty, oczywiście w wyższej będzie szybciej, ja spokojnie i w niższych fermentowałem.

A jaką ilość drożdży zadałeś?

Przy 100% brett 4-6 tygodni jest wystarczające, żeby przefermentować takie piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

Jeśli zacieranie, temperatura i czas był w miarę ok, to cały czas zostaje pytanie dlaczego piwo mi nie przefermentowało. 

 

Czyżby drożdży za mało? 

 

W między czasie przeniosłem do trochę cieplejszego i wzruszyłem drożdże z dna. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem starter zdecydowanie za mały. Dla brettów starter powinno się liczyć jak dla lagerów. Czyli na oko, co najmniej o połowę za mały dla tej objętości i blg.  Bywało, że bretowe startery trzymałem 3-4 dni na mieszadle a reszta do 7 dni bez kręcenia. Zdecydowanie za mało komórek i za niska temp fermentacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie można w wielu miejscach tak spotkać, jednak zasugerowałem się infomacją z milkthefunk:

 

About 500ml starter per 25 liters of wort seems to be the current best practice. Data from Thomas Hübbe supports that the initial pitching rate doesn't have a great effect on the final cell count in pure Brettanomyces starters or beer, indicating that Brettanomyces is fairly forgiving in regards to small initial cell counts

 

Jedynie co to w innym odnośniku podaja informacje by dać 7-8dni na etap, a 3-4dni w przypadku szybko pracujących. 

Więc to tu mógł być błąd i dopiero zaczeły sie namnażać gdy je zadałem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podniesienie temperatury i dodatkowy czas faktycznie pomógł.

Problem że przez zbyt dużo grzebania wyszedł ocet.

 

Czy taką gęstwę po piwie które poszłow octową stronę?

Jeśli ponownie wykorzystam tą gęstwę to nie ma zwiększonego ryzyka że pojdzie w ocet w porównaniu do normalnej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 minut temu, x1d napisał:

Jeśli jest infekcja, to nie używaj tej gęstwy.

Infekcja chyba nie...

To znaczy wytworzyła się błona, ale w zapachu i smaku smakuje fajnie owocowo brettowo. Mankamentem jest ocet, ale on może bć tworzony przez bretty w kontacie z tlenem. A umnie było go sporo. Plastikowe wiaderko, 3 miesiące od uwarzenia i sporo grzebania przez to że z początku nie chciało odfermentować, prawdopodobnie przez za małą ilość drożdży.

Choć przy brett ciężko stwierdzić kiedy to jeszcze brett a kiedy już coś nie tak. To znaczy wydaje mi się ze przy klasycznym piwie o to łatwiej.

 

Edit Nawet może nie jest to ocet sam w sobie tylko taka mozno gryząca kwaśność octowa.

Edytowane przez Fradio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i tak infekcja :)

W każdym razie jeżeli gęstwę zbierałeś po wystąpieniu opisanych objawów to najprawdopodobniej wszystko, co miałeś w tamtym piwie przejdzie do następnego.

Jeżeli stworzył się fajny blend, to oczywiście możesz spróbować na nim coś zrobić, choć wyniki będą pewnie mało przewidywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to chyba odpuszczę. Myślałem że działa to podobnie jak za wysokie estry czy inne wady przy sacharomyces. To że są w pierwszym piwie nie oznacza że wystąpią w kolejnym z zebranej gęstwy. 

Ale jak są szanse że pójdą w tą samą stronę to sobie odpuszcze. 

5 minut temu, x1d napisał:

No to i tak infekcja :)

Jesteś pewny? Nie jest to efekt działania brettów z uwagi na tlen?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.