Jump to content
Sign in to follow this  
grzesiuu

Chmiel w szyszkach - kiedy wyciągać?

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie tego że chmiele chmielem w szyszkach z pomocą "skarpety". I natchnęło mnie coś po przeczytaniu

http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?pid=66179#p66179

I nachodzi mnie pytanie, że zawsze wyciągam chmiel po gotowaniu a może dużo lepszy efekt chmielania byłby gdybym wyciągał chmiel po chłodzeniu bo nie używam spirali tylko chłodzę wkładając gar do beczki z wodą. I zastanawia mnie to czy to rzeczywiście niegłupi pomysł?!

Z jednej strony chmiel najlepiej oddaje swoje aromaty we wrzątku. Z drugiej strony przy chmieleniu bez siatek i tak trzeba czekać do wychłodzenia, więc na jedno wychodzi. Moim zdaniem powinieneś spróbować i podzielić się swoimi doświadczeniami. Jak używałem siatek, to wyciągałem przed chłodzeniem, ale mam wrażenie, że moje piwa były słabo nachmielone. Dlatego na razie porzuciłem siatki całkowicie.

zawsze możesz wyciągnąć siatkę i włożyć nową, albo nie wyciągając dosypać nieco chmielu żeby podczas stygnięcia oddał nieco więcej aromatu :D

Najlepiej we wrzątku? Może goryczkę.... a chmielenie na zimno?

Aromat z chmielenia na zimno to coś innego niż z chmielenia aromatycznego. Poza tym chmielenie na zimno twa ze 2 tygodnie...

Z moich doświadczeń nie widzę różnicy między chmieleniem w "skarpetach " czy wrzucając chmiel bezpośrednio do brzeczki. Po tak długim gotowaniu nie wydaje mi się czy coś zostaje w chmielu z goryczki czy aromatu zostało, tak ze moczenie go jeszcze w stygnącej brzeczce nie ma sensu. Wszystko zależy od jakości surowca. Ja moimi "skarpetami" uszytymi ze zwykłego płótna mieszam brzeczkę żeby aromaty wypłukały się całkowicie. Oczywiście każdy ma swoje doświadczenia i swoje pomysły. Każdy eksperyment jest ważny.

Z moich doświadczeń nie widzę różnicy między chmieleniem w "skarpetach " czy wrzucając chmiel bezpośrednio do brzeczki. Po tak długim gotowaniu nie wydaje mi się czy coś zostaje w chmielu z goryczki czy aromatu zostało, tak ze moczenie go jeszcze w stygnącej brzeczce nie ma sensu. Wszystko zależy od jakości surowca. Ja moimi "skarpetami" uszytymi ze zwykłego płótna mieszam brzeczkę żeby aromaty wypłukały się całkowicie. Oczywiście każdy ma swoje doświadczenia i swoje pomysły. Każdy eksperyment jest ważny.

Też mi się wydaje że niema różnicy. Podstawa to to jak wrzucamy chmiel to po prostu zanurzyć z 10 sekund woreczek aby pobąbelkowało i powietrze wyszło ze środka. A te sklepowe tanie i dobre. Ale odnośnie chmielenia muszę troszkę chyba poeksperymentować. A to że się schłodzi z woreczkami to myślę że dodatkowo można uzyskać troszkę więcej goryczki i mniej jednak aromatu.