Skocz do zawartości

Hefe-Weizen


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

A co powiecie na taką częściową dekokcje? Wymyślona pod mój sprzęt dwie lodówki turystyczne:)

W jednej lodówce słód pszeniczny w 45°C później dekokcja słodu pszenicznego do 69°C.

W drugiej lodówce reszta zasypu, którą mieszamy ze słodem pszenicznym aby uzyskać 69°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

później dekokcja słodu pszenicznego do 69°C.

Dekokcja to m.in. gotowanie części zacieru przez kilkanaście minut. Nie zrobisz tego w lodówce.

Ja w kilku piwach robiłem "mini-dekokcję" - tzn odbierałem nie 1/3 zacieru tylko dużo mniej: 1/4 może nawet 1/5 i to gotowałem.

Ale szczerze mówiąc nie wiem czy miało to jakiś wpływ na smak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

później dekokcja słodu pszenicznego do 69°C.

Dekokcja to m.in. gotowanie części zacieru przez kilkanaście minut. Nie zrobisz tego w lodówce.

Ja w kilku piwach robiłem "mini-dekokcję" - tzn odbierałem nie 1/3 zacieru tylko dużo mniej: 1/4 może nawet 1/5 i to gotowałem.

Ale szczerze mówiąc nie wiem czy miało to jakiś wpływ na smak...

oczywiście chodziło mi o odebranie części zacieru z pierwszej lodówki itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj pogotować dłużej kilka litrów brzeczki (np. ze 3 godziny).

 

lekko zmieniając temat - fermentujcie pszeniczniaki chłodno (około 17c) i zadawajcie jeszcze chłodniej (13c). ja ostatniego pszeniczniaka zadałem w 12C, ale niestety w pierwszej dobie temperatura skoczyla mi do 20C, dopiero potem zbiłem do 17C, ale było już za późno, jak wiadomo estry powstają na początku fermentacji, przy rozmnażaniu drożdży. Efekt jest taki, że bananów jest w piwie tyle, że aż się prosi, żeby polać je czekoladą ;-) na razie piwo jeszcze bardzo mlode, wiec moze sie ulozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
Dnia 22.12.2008 o 13:49, Makaron napisał:

Moja ostatnia wersja weizena:

 

Surowce:

2kg slodu pszennego

2kg slodu pale ale

 

20g Hallertau 3.3% alfa

 

Drozdze Danstar Munich.

 

Zacieranie dekokcyjne jednowarowe. Stosunek słodu do wody 3,5:1, zacieranie dekokcyjne. Rozpoczalem od przerwy ww 45°C przez 20 minut, podgrzanie do 65, 1/3 zacieru przenioslem do drugiego garnka. Przerwa w mnieszym garnku 72°C -15 min pozniej gotowanie przez 15 min. Powrot dekoktu do pierwszego gara otrzymalem temperature 72°C po 10 minutach zrobilem test na obecnosc skrobi, negatywna w razie czego potrzymalem nastepne 10 minut :beer: i podgrzalem do 78°C rozpoczalem filtracje.

Wydajnosc zacierania wyszla mi w okolo 75%, a calego procesu 70%. Otrzymalem 20 litrow brzeczki o gestosci 1.054. Z jakiegos powodu jak warze piwo pszenne zawsze uzyskuje wysoka wydajnosc, zapewne przez to, ze slod pszenny jest zesrutowany prawie na mąkę. I filtracja przebiega duzo wolniej.

Sprawdzam drozdze Danstar Munich, suche pszenne, zobaczymy czy dadza porzadane efekty. Bo z WB-06 bylbym bardzo zadowolony gdyby nie ektremalnie glebokie moim zdaniem jak na weizena odfermentowanie.

witam, mam pytanie:jak ten weizen wyszedł na slodzie pale ale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.