Skocz do zawartości

Załamanie rynku sprzedaży piwa w Polsce


grzesiuu

Rekomendowane odpowiedzi

Bez przesady, żale dotyczą koncernowych lagerów. Wyraźnie napisali, że sprzedaż rynku premium (unikają chyba nazwy piwa rzemieślnicze) wzrosła. Czyli pije się lepsze a mniej, a to chyba dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem kiedyś na ten temat z panią psychiatra. Twierdzi, że Polacy piją dużo więcej alkoholu niż za najbardziej beznadziejnej komuny. Wracając pamięcią do tej rozmowy myślę, że pijemy mniej "piwa" koncerniwego, które i tak jest podłe, na rzecz mocnych alkoholi. To objaw ucieczki od rzeczywistości, a nie wyboru lepszej "jakości trunków".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz się pije więcej, ale "kulturalniej".

W latach 80 w moim domu rodzinnym na co dzień alkohol praktycznie się nie pojawiał. Czasem ojciec kupił piwo (jak trafił) do roboty na ogródku.

Ale za to imprezy rodzinny były mocne... I kac po nich także :)

Dziś ja jestem w wieku moich rodziców z lat 80 i widzę, że w odróżnieniu ojca, wujków nie piję tyle "na raz" ale za to (sygnał alarmowy :) ) niemal codziennie.

Czy to swoje piwko, czy czerwone wino do niedzielnego obiadu, czy czasem (głównie zimą) szklaneczkę bourbona w piątkowy, czy sobotni wieczór.

Zresztą to samo widzę teraz u seniorów - też kapkę, ale codziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kaniutek napisał:

Rozmawiałem kiedyś na ten temat z panią psychiatra. Twierdzi, że Polacy piją dużo więcej alkoholu niż za najbardziej beznadziejnej komuny. Wracając pamięcią do tej rozmowy myślę, że pijemy mniej "piwa" koncerniwego, które i tak jest podłe, na rzecz mocnych alkoholi. To objaw ucieczki od rzeczywistości, a nie wyboru lepszej "jakości trunków".

Przestrzeń która nas otacza, okazuje się od długiego czasu katastroficzną. Załączcie Netflixa, poza małym procentem dobrych filmów są same distropijne. Ja od x lat nie oglądam telewizji, oglądając ją bardzo rzadko, widzę sam negatywny przekaz!

Co w tej tv jest pozytywnego, Smoleńsk wirus wojna. itd codziennie. To że ludzie wpychają się w wir mainstreamu to ich sprawa. Ja następną owcą w stadzie nie jestem. Tak do rozluźnienia przypomnę zachowania społeczne jednostek ...........
https://www.cda.pl/video/618929ba

 

Edytowane przez grzesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, rafple napisał:

Bez przesady, żale dotyczą koncernowych lagerów. Wyraźnie napisali, że sprzedaż rynku premium (unikają chyba nazwy piwa rzemieślnicze) wzrosła. Czyli pije się lepsze a mniej, a to chyba dobrze.

Rynek premium to krafty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi Ci o to, że jako premium określają się koncerny przy swoich droższych piwach, tyle że w artykule napisali jak oni rozumieją piwa premium:

 

„Na pewno warto wspomnieć o trendzie premiumizacji. Widzimy, że dynamicznie rozwijają się segmenty top i ultra premium, przy jednoczesnym spadku piw economy, czyli tych najtańszych. Mamy ponad dwucyfrowy spadek tego segmentu, co oznacza, że konsumenci kupują i konsumują coraz mniej taniego piwa, przy jednoczesnej premiumizacji, czyli wzroście segmentów najdroższych - mówi Marcin Cyganiak, dyrektor komercyjny NielsenIQ w Polsce. 

W ubiegłym roku o ponad 20 proc. wzrosła sprzedaż piw top i ultra premium, jednak w porównaniu z masowymi lagerami stanowią one mały wycinek rynku. Pozostałe segmenty cenowe (ekonomiczny i mainstream) zakończyły rok z ujemnymi wynikami.”

 

No to chyba jednak mowa o wszystkich piwach powyżej ceny koncernowego lagera, a wspomniane top i ultra premium to już najdroższe jak leżakowane w beczkach itp. Mogę się mylić, bo ciężko zgadywać co autor ma na myśli, jednak najdroższy segment to chyba jednak piwa kratowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, x1d napisał:

Najlepiej byłoby poczytać cytowany w artykule raport, widzę na szybko tylko taki sprzed paru lat https://www.nielsen.com/wp-content/uploads/sites/3/2019/04/nielsen-alkoraport-report.pdf

Tyle samo z tego wynika co i z wcześniejszego artykułu. Tyle ze tutaj nawet nie używają terminu "piwa premium", a "piwne specjalności" i to bez informacji, czy kryterium tej "specjalności" jest cena. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

W tym temacie mogę coś powiedzieć jako właściciel sklepu z kraftami w Chorzowie. Mianowicie od dawna obserwuję ogromny spadek sprzedaży piw kompanijnych, a wcale nie mam tak drogo. ? Zasadniczo teraz jest już sprzedaż tylko piw czeskich i kraftów. Wielu ludzi przerzuciło się w ostatnich 2 latach na piwa trochę lepsze od tych najtańszych, na taką średnią półkę w stylu Cornelius, Trybunał, Krajan, itp. Kolejnym trendem który obserwuję jest kupowanie piw bezalkoholowych. Klienci mówią, że nie mogą alkoholu z powodów zdrowotnych (zwykle cukier, nadciśnienie, otyłość) lub nie mogą pić z powodu wykonywanej pracy. Cywilizacja nie toleruje już picia! Dziwny świat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, steelliras napisał:

W tym temacie mogę coś powiedzieć jako właściciel sklepu z kraftami w Chorzowie. Mianowicie od dawna obserwuję ogromny spadek sprzedaży piw kompanijnych, a wcale nie mam tak drogo. ? Zasadniczo teraz jest już sprzedaż tylko piw czeskich i kraftów. Wielu ludzi przerzuciło się w ostatnich 2 latach na piwa trochę lepsze od tych najtańszych, na taką średnią półkę w stylu Cornelius, Trybunał, Krajan, itp. Kolejnym trendem który obserwuję jest kupowanie piw bezalkoholowych. Klienci mówią, że nie mogą alkoholu z powodów zdrowotnych (zwykle cukier, nadciśnienie, otyłość) lub nie mogą pić z powodu wykonywanej pracy. Cywilizacja nie toleruje już picia! Dziwny świat.

Bezalko są bez cukru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Godzinę temu, elroy napisał:

Rewolucja już była ;)

tak, ale raczej ona polegała na tym, że krafty się wybiły i zaczęły pojawiać w sklepach, powstawać multitapy, ale czy to przeniosło się na jakieś masowe warzenie piwa w warunkach domowych? Ja to bym chciał by to było tak powszechne jak robienie przetworów. A może zbyt się rozmarzyłem...

 

Ludzi da się stosunkowo łatwo zachęcić, trzeba ich częstować i opowiadać jak prosto się to robi, najlepiej z ekstraktów na początku coby się podjarali, że im wyszło małym nakładem pracy, że to banał, cena jednostkowa na butelkę i tak wyjdzie taniej niż jeden sikacz, a o jakość lepszą niż koncerniak jest dziecinnie łatwo.  Mnie się już dwóch ziomeczków udało namówić i są bardzo zainteresowani, żeby zrobić swoje piwo, czekają tylko aż będą mieli trochę więcej czasu aby się spotkać coby pokazać im co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lechu555 napisał:

tak, ale raczej ona polegała na tym, że krafty się wybiły i zaczęły pojawiać w sklepach, powstawać multitapy, ale czy to przeniosło się na jakieś masowe warzenie piwa w warunkach domowych? Ja to bym chciał by to było tak powszechne jak robienie przetworów. A może zbyt się rozmarzyłem...

 

Ludzi da się stosunkowo łatwo zachęcić, trzeba ich częstować i opowiadać jak prosto się to robi, najlepiej z ekstraktów na początku coby się podjarali, że im wyszło małym nakładem pracy, że to banał, cena jednostkowa na butelkę i tak wyjdzie taniej niż jeden sikacz, a o jakość lepszą niż koncerniak jest dziecinnie łatwo.  Mnie się już dwóch ziomeczków udało namówić i są bardzo zainteresowani, żeby zrobić swoje piwo, czekają tylko aż będą mieli trochę więcej czasu aby się spotkać coby pokazać im co i jak.

 

Nie porównuj zrobienia 20 słoików ogórków do 20 litrów piwa. Robienie piwa to dużo więcej zachodu niż zaprawa truskawek ...

Miałem kilku kupli "zarajanych" robieniem piwa, dopóki nie zobaczyli ile to zachodu i czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Billy the Kid napisał:

 

Nie porównuj zrobienia 20 słoików ogórków do 20 litrów piwa. Robienie piwa to dużo więcej zachodu niż zaprawa truskawek ...

Miałem kilku kupli "zarajanych" robieniem piwa, dopóki nie zobaczyli ile to zachodu i czasu.

Z ekstraktów ? Tyle roboty ? Rozpuścić w wodzie, zagotować, zachmielić, schłodzić, fermentować, butelkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 21.12.2022 o 01:05, lechu555 napisał:

Z ekstraktów ? Tyle roboty ? Rozpuścić w wodzie, zagotować, zachmielić, schłodzić, fermentować, butelkować.

Robienie piwa z ekstraktów jest mało opłacalne i przede wszystkim nie daje takiej satysfakcji jak warzenie ze słodu.

Przerabiałem różne warianty warzenia i na dłuższą metę tylko robinie piwa od podstaw ze słodu, z pełnym sprzętem, łącznie z komorą fermentacyjną (i to najlepiej lodówka ze sterownikiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Robienie piwa z ekstraktów jest mało opłacalne i przede wszystkim nie daje takiej satysfakcji jak warzenie ze słodu.
Przerabiałem różne warianty warzenia i na dłuższą metę tylko robinie piwa od podstaw ze słodu, z pełnym sprzętem, łącznie z komorą fermentacyjną (i to najlepiej lodówka ze sterownikiem).


A tam mało opłacalne... Wychodzi i tak taniej, niż pijalny koncerniak (wiem, dla ortodoksów to oksymoron :) ) a jakość dużo lepsza.

Nie każdy ma warunki, czas i finanse na sprzęt. A żeby rozpocząć z ekstraktami aż tak dużo nie trzeba.

Wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Radarinho napisał:


 

 


A tam mało opłacalne... Wychodzi i tak taniej, niż pijalny koncerniak (wiem, dla ortodoksów to oksymoron :) ) a jakość dużo lepsza.

Nie każdy ma warunki, czas i finanse na sprzęt. A żeby rozpocząć z ekstraktami aż tak dużo nie trzeba.

Wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia ;)

A który to tani  pijalny koncerniak?

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.