Jump to content

Załamanie rynku sprzedaży piwa w Polsce

Share

Recommended Posts

Bez przesady, żale dotyczą koncernowych lagerów. Wyraźnie napisali, że sprzedaż rynku premium (unikają chyba nazwy piwa rzemieślnicze) wzrosła. Czyli pije się lepsze a mniej, a to chyba dobrze.

Rozmawiałem kiedyś na ten temat z panią psychiatra. Twierdzi, że Polacy piją dużo więcej alkoholu niż za najbardziej beznadziejnej komuny. Wracając pamięcią do tej rozmowy myślę, że pijemy mniej "piwa" koncerniwego, które i tak jest podłe, na rzecz mocnych alkoholi. To objaw ucieczki od rzeczywistości, a nie wyboru lepszej "jakości trunków".

Teraz się pije więcej, ale "kulturalniej".

W latach 80 w moim domu rodzinnym na co dzień alkohol praktycznie się nie pojawiał. Czasem ojciec kupił piwo (jak trafił) do roboty na ogródku.

Ale za to imprezy rodzinny były mocne... I kac po nich także :)

Dziś ja jestem w wieku moich rodziców z lat 80 i widzę, że w odróżnieniu ojca, wujków nie piję tyle "na raz" ale za to (sygnał alarmowy :) ) niemal codziennie.

Czy to swoje piwko, czy czerwone wino do niedzielnego obiadu, czy czasem (głównie zimą) szklaneczkę bourbona w piątkowy, czy sobotni wieczór.

Zresztą to samo widzę teraz u seniorów - też kapkę, ale codziennie.

Posted (edited)
7 godzin temu, Kaniutek napisał:

Rozmawiałem kiedyś na ten temat z panią psychiatra. Twierdzi, że Polacy piją dużo więcej alkoholu niż za najbardziej beznadziejnej komuny. Wracając pamięcią do tej rozmowy myślę, że pijemy mniej "piwa" koncerniwego, które i tak jest podłe, na rzecz mocnych alkoholi. To objaw ucieczki od rzeczywistości, a nie wyboru lepszej "jakości trunków".

Przestrzeń która nas otacza, okazuje się od długiego czasu katastroficzną. Załączcie Netflixa, poza małym procentem dobrych filmów są same distropijne. Ja od x lat nie oglądam telewizji, oglądając ją bardzo rzadko, widzę sam negatywny przekaz!

Co w tej tv jest pozytywnego, Smoleńsk wirus wojna. itd codziennie. To że ludzie wpychają się w wir mainstreamu to ich sprawa. Ja następną owcą w stadzie nie jestem. Tak do rozluźnienia przypomnę zachowania społeczne jednostek ...........
https://www.cda.pl/video/618929ba

Edited by grzesiuu

23 godziny temu, rafple napisał:

Bez przesady, żale dotyczą koncernowych lagerów. Wyraźnie napisali, że sprzedaż rynku premium (unikają chyba nazwy piwa rzemieślnicze) wzrosła. Czyli pije się lepsze a mniej, a to chyba dobrze.

Rynek premium to krafty?

Pewnie chodzi Ci o to, że jako premium określają się koncerny przy swoich droższych piwach, tyle że w artykule napisali jak oni rozumieją piwa premium:

„Na pewno warto wspomnieć o trendzie premiumizacji. Widzimy, że dynamicznie rozwijają się segmenty top i ultra premium, przy jednoczesnym spadku piw economy, czyli tych najtańszych. Mamy ponad dwucyfrowy spadek tego segmentu, co oznacza, że konsumenci kupują i konsumują coraz mniej taniego piwa, przy jednoczesnej premiumizacji, czyli wzroście segmentów najdroższych - mówi Marcin Cyganiak, dyrektor komercyjny NielsenIQ w Polsce. 

W ubiegłym roku o ponad 20 proc. wzrosła sprzedaż piw top i ultra premium, jednak w porównaniu z masowymi lagerami stanowią one mały wycinek rynku. Pozostałe segmenty cenowe (ekonomiczny i mainstream) zakończyły rok z ujemnymi wynikami.”

No to chyba jednak mowa o wszystkich piwach powyżej ceny koncernowego lagera, a wspomniane top i ultra premium to już najdroższe jak leżakowane w beczkach itp. Mogę się mylić, bo ciężko zgadywać co autor ma na myśli, jednak najdroższy segment to chyba jednak piwa kratowe. 

14 godzin temu, x1d napisał:

Najlepiej byłoby poczytać cytowany w artykule raport, widzę na szybko tylko taki sprzed paru lat https://www.nielsen.com/wp-content/uploads/sites/3/2019/04/nielsen-alkoraport-report.pdf

Tyle samo z tego wynika co i z wcześniejszego artykułu. Tyle ze tutaj nawet nie używają terminu "piwa premium", a "piwne specjalności" i to bez informacji, czy kryterium tej "specjalności" jest cena.