Skocz do zawartości

Pumpkin ale (z ekstraktów) - ktoś coś takiego już próbował ?


sqymon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od dłuższego czasu szwagierka mnie męczy o Pumpkin Ale. Głównie robie piwa z ekstraktów, więc i tym razem w taką technologie chcę iść. Znalazłem przepis na zagranicznych stronach, tylko nie do końca go rozumiem i prosze o poradę

 

Orginał:

https://beerandbrewing.com/pumpkin-ale-recipe/

 

Spoiler

MALT/GRAIN BILL

6.75 lb (3.62 kg) Pale Liquid Malt extract
0.75 lb (340 g) Special B
0.5 lb (227 g) 10 L Crystal Malt

HOPS AND ADDITIONS SCHEDULE

0.5 oz (14 g) Simcoe at 60 minutes
0.5 oz (14 g) Saaz at 15 minutes
5 lb (2.27 kg) pumpkin at 15 minutes
0.5 oz (14 g) ginger root at 12 minutes
2 cloves at 12 minutes
1 cinnamon stick at 12 minutes
0.5 oz (14 g) Saaz at knockout

DIRECTIONS

If using fresh pumpkin, cut into quarters, seed, and bake in oven at 350°F (177°C) for 45 minutes. Scoop pumpkin from skin. Steep the specialty grains for 30 minutes at 160°F (71°C). Boil for 60 minutes following the schedule for hops and other additions. Add baked pumpkin or canned pumpkin to the boil for the last 15 minutes.

The talented homebrewers at Hops & Berries homebrew supply shop (just around the corner from the Craft Beer & Brewing office) graciously helped develop this homebrew recipe. The recipe is built to yield a batch size of 5 gallons (19 liters) and assumes 72 percent brewhouse efficiency.

 

 

 

Jak to powinno wyglądać w praktyce (przepis na 19litrów) ?

- 2 ekstrakty Pale Ale - 2x 1,7kg

- 340g słodu Special B (lub coś podobnego)

- 230g słodu karmelowego np Colorado Crystal 10 Viking

słody śrutowane grubo czy standard?  nigdy nie robiłem z dodatkiem "prawdziwych" słodów

 

- rozumiem że słody śrutowane dodaje na początku razem z ekstraktami ?

 

potem chmielenie

- 14g Simcoe w 60min

- 14g Saaz w 15min

- 2,3kg pieczonej dyni w 15min

- 14g imbiru w 12min

- 2 goździki w 12min

- 1 pałka cynamonu w 12min

 

Rozumiem że po zakończeniu gotowania pozbywam się dyni razem z chmielami, i do fermentora leci już czysta brzeczka, bez tych dodatków (dynia, imbir itp) ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, sqymon napisał:

- rozumiem że słody śrutowane dodaje na początku razem z ekstraktami ?

Steep the specialty grains for 30 minutes at 160°F (71°C)

Steep czyli namaczanie w brzeczce, w jakiejś siateczce pewnie. Czyli rozpuszczasz ekstrakty, ustawiasz temperaturę brzeczki na 71°C i w niej moczysz woreczek że słodami specjalnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raz robiłem inne z ekstraktu z dodatkiem słodów karmelowych (bo tylko takie dodajemy) i efekt wyszedł bardzo dobry. Wszystkie słody wsypujesz do woreczka pewnie z przyprawami, pieczoną dynię może luzem (choć niekoniecznie) , przelać w czasie fermentacji na cichą. Przy czym ta waga to waga najprawdopodobniej zwykłej dyni przed obróbką termiczną i w wydrążeniem nasion. Z tego peere będzie z 700g.

 

Edytowane przez grzesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody specjalne wrzuć luzem do garnka, utrzymuj te 70C przez pół godzinki, zamieszaj od czasu do czasu,  potem po prostu odcedź przez duże sitko. Ten "wywar" dodaj do właściwego gara, uzupelnij wodę jeśli trzeba i dalej jedziesz standardowo estraktami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do poniższego, to rozumiem że te słody specjalne w tych 70C to też już moczyć w wodzie już z ekstraktami płynnymi jak radził @zasada

 

chyba że moczyć je w czystej wodzie - wtedy w jakiej ilości? bedzie ok 600g słodów - 5 litrów ?

6 godzin temu, Jancewicz napisał:

Słody specjalne wrzuć luzem do garnka, utrzymuj te 70C przez pół godzinki, zamieszaj od czasu do czasu,  potem po prostu odcedź przez duże sitko. Ten "wywar" dodaj do właściwego gara, uzupelnij wodę jeśli trzeba i dalej jedziesz standardowo estraktami.

 

Edytowane przez sqymon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sqymon napisał:

moczyć je w czystej wodzie - wtedy w jakiej ilości? bedzie ok 600g słodów - 5 litrów ?

Ja do namaczania / zacierania słodów specjalnych dodaję taką samą ilość jakiegoś słodu podstawowego. A co do ilości wody to na te 600g dałbym ze 3l maksymalnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.